PREZENTACJA NAJLEPSZYCH GMIN W POLSCE NA PODSTAWIE WYNIKÓW BADAŃ PRZEDSTAWIONYCH PODCZAS DZIEWIĄTEJ EDYCJI FORUM GMIN NA 5!
W tegorocznej edycji badania „Gmina na 5!” wyróżniono najlepsze gminy pod względem obsługi inwestorów oraz ukazania unikatowych rozwiązań dla interesariuszy. Najwyższą sumaryczną ocenę otrzymała gmina Człuchów – 38 pkt., co stanowi 84% pkt. możliwych do uzyskania. Kolejne miejsca zajęły: Suwałki – 35,5 pkt. w, Sochaczew – 35 pkt., Racibórz – 33 pkt. oraz Tczew 32,5 pkt. . Tytułem „Złota Gmina na 5!” wyróżniono: Człuchów, Rybnik, Płock, Żoliborz (Warszawa), Rydułtowy, Kraków, Ochota (Warszawa), Sosnowiec, Zgorzelec, Bytom oraz Lubartów (kolejność wg punktacji).
Badanie przeprowadził Zakład Przedsiębiorczości i Otoczenia Biznesu SGH i Studenckie Koło Naukowe Akceleracji pod opieką naukową dr. hab. Pawła Bartoszczuka, prof. SGH.
Ustalono następujące warunki, których spełnienie przez badaną jednostkę samorządu terytorialnego skutkowało wyróżnieniem jej tytułem „Gmina na 5!”:
1. Sklasyfikowanie gmin według atrakcyjności inwestycyjnej jako klasa ,,A” lub ,,B”.
2. Osiągnięcie przez daną jednostkę administracyjną ponadprzeciętnych wyników w stosunku do pozostałych jednostek określono według następujących kryteriów:
a) Sumaryczna ocena wyróżnionej gminy była wyższa niż średnia i odchylenie standardowe. W przeprowadzonym badaniu wartości wynosiły kolejno: 11,64 oraz 6,69, a ich suma 18,33.
b) W badaniu gmina uzyskała powyżej 50% punktów możliwych do zdobycia (tj. ponad 22,5 pkt). W rezultacie z obydwu podanych kryteriów wiążącym okazała się połowa punktów do zdobycia, co oznacza, że aby uzyskać tytuł „Gmina na 5!” należało zdobyć powyżej 22,5 pkt. (tj. co najmniej 23 pkt).
Żadna gmina w tym roku nie uzyskała 100% punktów z części mailingowej, ani w z części badania witryn internetowych.
Z kolei wyróżnienie ,,Złota Gmina na 5!” przyznawane jest jednostkom samorządu terytorialnego, które w ostatnich trzech przeprowadzonych badaniach uzyskały tytuł „Gmina na 5!”. Tym samym możliwa jest sytuacja, kiedy gmina wyróżniona tytułem ,,Złota Gmina na 5!” uzyskuje niższy wynik punktowy niż jednostka niewyróżniona tym tytułem.
Powyższe wyniki badania zaprezentowano 18 maja 2023 roku podczas dziewiątej edycji Forum Gmin na 5!, zorganizowanej przez pracowników Zakładu Przedsiębiorczości i Otoczenia Biznesu w Instytucie Przedsiębiorstwa, kierowanego przez dr hab. Joannę Żukowską, prof. SGH. Konferencja przyczyniła się do upowszechnienia dobrych praktyk samorządu terytorialnego w zakresie przygotowania informacji publicznej dla przedsiębiorców/inwestorów z użyciem nowoczesnych mediów. Ponadto służyła wymianie doświadczeń związanych z prowadzeniem badań naukowych dotyczących tworzenia warunków do rozwoju przedsiębiorczości w polskich gminach.
Forum Gmin na 5!, w formule wirtualnej, otworzył rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Podkreślił on znaczenie współpracy z samorządem i pogratulował nagrodzonym. Rektor podziękował również prof. dr hab. Hannie Godlewskiej-Majkowskiej, inicjatorce Forum Gmin na 5!, które w 2024 roku będzie obchodziło jubileusz, za podtrzymywanie długoletniej, owocnej współpracy w zakresie kontaktów uczelni z samorządem.
Dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie dr. hab. Gabriel Główka, prof. SGH, podkreślił ogromne znaczenie gmin dla funkcjonowania całej gospodarki. Uwypuklił rolę dyrektorki Instytutu Przedsiębiorstwa SGH prof. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej w wieloletniej pracy nad organizacją forum. Ze swej strony prof. Godlewska-Majkowska zwróciła uwagę na konieczność współpracy uczelni z administracją publiczną i samorządową. Współorganizatorka konferencji, kierowniczka Zakładu Przedsiębiorczości i Otoczenia Biznesu dr hab. Joanna Żukowska, prof. SGH, doceniła aktywność studentów SKN Akceleracji w przeprowadzaniu badań. Następnie prof. Żukowska wirtualnie poprowadziła ceremonię wręczenia dyplomów laureatom.
W kolejnej sesji konferencji mgr Paweł Kasprowicz oraz dr hab. Paweł Bartoszczuk, prof. SGH, przy udziale Adriany Baranowskiej i Kacpra Juca z SKN Akceleracji, przedstawili cele i założenia badawcze oraz wyniki badań. W tegorocznej edycji wydarzenia szczególną popularnością i uznaniem cieszyły się praktyki samorządów związane z Zielonym Ładem, gospodarką obiegu zamkniętego, przyspieszoną transformacją cyfrową, smart city i village, informacją przestrzenną oraz rozwiązania, które korzystnie wpłynęły na interakcje i jakość obsługi przedsiębiorcy.
Kolejny panel przedstawicieli gmin poprowadził dr Tomasz Pilewicz. W sesji wziął udział Mirosław Odziemczyk, pełnomocnik zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), która objęła własnym patronatem forum. Przedstawiciel PAIH poinformował, że we współpracy z marszałkami województw oraz Regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora; agencja zorganizowała dziesiątą edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na medal 2023”. Mirosław Odziemczyk opowiedział o projekcie pomocy gminom w programie „Invest in Gmina”, generatorze ofert inwestycyjnych, a ponadto o programie ABC exportu i Polskie Mosty technologiczne dla inwestorów w USA czy Korei Południowej. W panelu głos zabrali także przedstawiciele warszawskich dzielnic: Ochota, Ursynów i Żoliborz oraz przedstawiciele miast: Człuchów, Rydułtowy i Sosnowiec.
Wiceburmistrz Dzielnicy Żoliborz Agata Marciniak-Różak podkreśliła identyfikację w bazie danych około 1050 przedsiębiorców i ich potrzeb. „Stworzyliśmy fanpage «przedsiębiorczy Żoliborz», działania gmin i dzielnic zarówno na rzecz mieszkańców, jak i inwestorów związane z rozwojem” – mówiła wiceburmistrz Żoliborza. Jak wskazała, 90% przedsiębiorców zadeklarowało w ankietach zainteresowanie współpracą z urzędem. Agata Marciniak-Różak zwróciła uwagę na liczne działania dzielnicy: stworzenie żoliborskiej strefy przedsiębiorczej, szkolenia, bezpłatną przestrzeń targową spotkania sieciujące. W planach jest budowa platformy internetowej „Zrób to na Żoliborzu” zarówno dla przedsiębiorców, jak i mieszkańców.
Burmistrz miasta Rydułtowy Marcin Połomski wskazał na dobre praktyki związane ze zrównoważonym rozwojem, podkreślał konieczność adaptacji do zmian klimatu, w tym uporządkowania gospodarki wodami opadowymi wobec gwałtownych zjawisk pogodowych. W gminie planowane jest ponadto centrum przesiadkowe jako forma zrównoważonego transportu, wdrażane są rozwiązania z OZE-Panele fotowoltaiczne.
Prezydent Rybnika Piotr Paweł Kuczera zwrócił uwagę na proces transformacji energetycznej – włączenia miasta poprzez zrównoważoną mobilność, zakup 20 autobusów zasilanych wodorem, budowę drugiej w Polsce stacji zasilania wodorem. Skarbnik Człuchowa dr Urszula Stupałkowska wskazywała zaś na problemy związane z konkurowaniem gmin o inwestora, zmniejszające się dochody własne gmin. Reprezentantka Człuchowa powiedziała, że transfery z budżetu centralnego ograniczają swobodę w podejmowaniu decyzji o finansowaniu. Zaapelowała o zmianę ustawy o jednostkach samorządu terytorialnego. Burmistrz Dzielnicy Ochota Dorota Stegienka przedstawiła możliwość zwrócenia się przedsiębiorcy w reprezentowanym urzędzie do tzw. nawigatora w celu załatwienia sprawy związanej z działalnością gospodarczą. Mateusz Kruk z Sosnowca przedstawił, w jaki sposób miasto podejmuje działania w kierunku czystego powietrza i zrównoważonego rozwoju.
Konferencja przyczyniła się do upowszechnienia dobrych praktyk samorządu terytorialnego w zakresie przygotowania informacji publicznej dla przedsiębiorców/inwestorów z użyciem nowoczesnych mediów. Ponadto służyła wymianie doświadczeń związanych z prowadzeniem badań naukowych dotyczących tworzenia warunków do rozwoju przedsiębiorczości w polskich gminach.
Następnie w sesji naukowej, prowadzonej przez prof. Hannę Godlewską-Majkowską, Robert Bednarski, dyrektor ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki w Urzędzie Miasta Wrocławia, podkreślił, że należy wspierać rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest bezpłatne użyczenie aparatów KTG dla kobiet planujących dzieci. Zastępca burmistrza Dzielnicy Ursynów Bartosz Dominiak wskazał na konieczność wzajemnej edukacji przedsiębiorców i samorządowców. Zwrócił uwagę na charakterystyczne cechy miasta 15-minutowego oraz konieczność przeniesienia aktywności z dzielnic centralnych na obszary dalej od nich położone. Przedsiębiorcy napotykają bowiem na bariery związane z nadmiernymi procedurami administracyjnymi.
Michał Mądry – partner zarządzający JP Weber, założyciel przedsiębiorstw Enky Consulting i foodtech.ac – jeden z laureatów konkursu Żagle Biznesu SGH – zwrócił uwagę na jakość życia, nie zawsze oznaczającą dobrobyt ekonomiczny.
Profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Wiesława Lizińska zwróciła uwagę na inteligentny rozwój na obszarach wiejskich. „W koncepcji smart villages konieczna jest poprawa jakości życia na obszarach wiejskich, nie ma uniwersalnego rozwiązania smart villages” – mówiła prof. Lizińska. Zauważyła, że niezbędna jest infrastruktura; mówiła także o trudnej partycypacji społecznej, zwracając uwagę na konieczność przekonywania mieszkańców do nowych idei oraz ich zaangażowanie.
DR HAB. PAWEŁ BARTOSZCZUK, prof SGH, Zakład Przedsiębiorczości i Otoczenia Biznesu, Instytut Przedsiębiorstwa Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH