Dusza Europy, AI, wiarygodność i srebrna ekonomia, czyli główne wątki obecności SGH na OEES
20 listopada br. zakończył się Open Eyes Economy Summit. Tegoroczny IX szczyt ruchu OEE był zatytułowany „Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy Europejczyków?”. Kongresowi towarzyszyła publikacja zbioru esejów opatrzonych takim tytułem pod redakcją Jerzego Hausnera i Jarosława Kuisza.
Kondycja Europy, a także przygotowania do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, były motywem przewodnim kilkudziesięciu paneli i debat, które ogniskowały uwagę uczestników oraz mediów. Wśród nich wielkim zainteresowaniem cieszyły się dwa panele zorganizowane pod patronatem SGH poświęcone „Sztucznej inteligencji i odpowiedzialnemu zatrudnieniu” oraz „Srebrnej gospodarce”. Oba dały uczestnikom możliwość śledzenia merytorycznych dyskusji i zapoznania się z różnorodnymi opiniami ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień odpowiedzialności społecznej i środowiskowej. W obu nie zabrakło pogłębionych refleksji, cennych uwag i nowatorskich pomysłów dotyczących przyszłości.
Fot. Anna Sydorczak, SGH
19 listopada w godzinach popołudniowych odbył się panel poświęcony „Srebrnej gospodarce”. Dyskusję moderowała dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, profesor i prorektor SGH ds. nauki, specjalistka w badaniu procesów związanych ze starzeniem się społeczeństw, a wśród panelistów znaleźli się dr Marlena Kondrat (UW) i dr Andrzej Klimczuk (SGH). W debacie zwrócono uwagę m.in. na konieczność nowego spojrzenia na pojęcie „srebrnej gospodarki” i umieszczenia go w znacznie szerszym zakresie niż dotychczas. „Srebrna gospodarka dotyczy nas wszystkich, bez względu na wiek” – mówił dr Andrzej Klimczuk.
20 listopada miała miejsce dyskusja panelowa poświęcona „Wpływowi sztucznej inteligencji na odpowiedzialne zatrudnianie”. Ze strony SGH wzięli w niej udział badacze związani z Międzykolegialnym Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją, AI Lab: dr hab. Iga Magda, prof. SGH, specjalistka od wpływu technologii na rynek pracy, dr Dominika Bosek-Rak zajmująca się transformacją cyfrową polskich firm oraz wybitny ekonometryk, b. rektor SGH prof. dr hab. Tomasz Szapiro. „Około 30 proc. czasu pracy uda się zautomatyzować dzięki narzędziom sztucznej inteligencji” – powiedziała dr Bosek-Rak, podkreślając wrażliwość procesów gospodarczych na zastosowanie sztucznej inteligencji. Z kolei prof. Szapiro zwrócił uwagę na fakt, że narzędzia, a takim jest instrumentarium AI, mogą służyć celom dobrym i złym. To od ludzi i sposobu korzystania z dobrodziejstw technologii zależy przestrzeganie zasad etyki.
Fot. Anna Sydorczak, SGH
W zapowiedzi poprzedzającej kongres OEE (W drodze na OEES), pisaliśmy m.in. o długo wyczekiwanym Indeksie Wiarygodności Ekonomicznej Polski, współtworzonym przez grupę ekonomistów i prawników współpracujących z Fundacją GAP kierowaną przez prof. dr hab. Jerzego Hausnera oraz naukowców z SGH.
Premiera wyników III edycji Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej Polski (IWEP) 2024 miała miejsce 20 listopada. Ze strony SGH omówili je prof. dr hab. Andrzej Sławiński, jeden z pomysłodawców Indeksu, dr hab. Andrzej Rzońca, prof. SGH, badający politykę finansową państwa, a także dr Sławomir Dudek z IRG zajmujący się polityką budżetową, m.in. w ramach działalności założonego przez siebie Instytutu Finansów Publicznych.
Fot. Anna Sydorczak, SGH
W tym roku rozszerzono grupę krajów porównywanych z Polską o Rumunię i uwzględniono liczne komentarze specjalistów zagranicznych. Eksperci z SGH nie kryli, że wnioski płynące z tegorocznego Indeksu nie są optymistyczne. Jednocześnie zaznaczyli, że problemy omówione w IWEP dotyczą w podobnym lub większym stopniu innych krajów regionu objętych analizą.
Prof. Rzońca wskazywał na szczególne znaczenie stabilności pieniądza i systemu finansowego w turbulentnych czasach, które zdominowały wojna w Ukrainie, wojna handlowa USA z Chinami zapowiadaną przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa oraz problemy gospodarki niemieckiej. Są to kluczowe wyzwania – podkreślił.
W rozmowie z Gazetą SGH – życie uczelni prof. Rzońca rozwinął wątki finansowe omawiane w Indeksie, a także zapowiedział, że w następnych edycjach grupa państw porównywanych z Polską zostanie rozszerzona o państwa z Europy Zachodniej.
Uczestniczący od początku w pracach nad kolejnymi edycjami IWEP dr Dudek zwrócił uwagę w swej prezentacji na brak przejrzystości finansów publicznych w Polsce i skomplikowany system podatkowy. Prof. Sławiński, którego wystąpienie zamykało część naukową prezentacji Indeksu (w drugiej IWEP był omawiany przy udziale przedstawicieli biznesu), mówił m.in. o kończącej się erze modelu wzrostu opartego na włączeniu Polski w europejskie sieci produkcji i potrzebie aktywnej roli państwa w stymulowaniu unowocześnienia struktury gospodarki. Według niego Polska powinna pójść za przykładem Niemiec i w sposób szerszy włączyć najważniejsze przedsiębiorstwa w utrwalanie wiarygodności ekonomicznej kraju.
Innym sztandarowym projektem, realizowanym wspólnie przez ekspertów z SGH i Fundację GAP, administrację publiczną i biznes, jest Indeks Zdrowych Miast, z którego tegoroczną edycją mogli zapoznać się online uczestnicy tegorocznego kongresu. Tegoroczny Indeks został wzbogacony o ranking miast powiatowych przygotowany przez zespół dr. hab. Jacka Sieraka, prof. SGH.
„Do badania zaprosiliśmy 64 miasta na prawach powiatu. Badaliśmy bardzo szeroko poziom zdrowotności w tych miastach, uwzględniając nie tylko usługi zdrowotne, ale wszystko to, co wpływa na jakość życia mieszkańców […] Wyzwań jest wiele. Miasta mają dużo do zrobienia w najbliższym czasie i myślę, że te, w tych miastach, które dobrze się do tego przygotowują i w porę uchwalą stosowne regulacje i zaczną wdrażać programy, sytuacja będzie się poprawiać” – powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prof. Sierak.
Podczas całego kongresu eksperci z SGH aktywnie uczestniczyli w wywiadach przeprowadzanych przez dziennikarzy stacji TOK FM oraz Radia Zet, w ramach współpracy SGH z Grupą Eurozet. Co więcej, nasi eksperci mieli okazję udzielić wywiadów w mediach takich jak TVP Info, „Puls Biznesu”, „Dziennik Gazeta Prawna”, a także Polska Agencja Prasowa, rozwijając wątki poruszane na panelach z ich udziałem. Więcej o tych wystąpieniach medialnych piszemy w osobnym wpisie.
Fot. Anna Sydorczak, SGH
Wiele działo się również w Strefie SGH, gdzie dostępne były najnowsze publikacje naukowe Oficyny Wydawniczej SGH. Ponadto w Strefie SGH regularnie nagrywano wywiady i komentarze, m.in. prowadzone przez studentów z SKN Unii Europejskiej, którzy intensywnie rozpowszechniają wiedzę na temat zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Serię rozmów o ESG przeprowadził również Piotr Glen, kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG.
Aktywny udział ekspertów i reprezentantów SKN-ów, prezentacja wyników badań i niezwykle aktywna działalność medialna świadczą o rosnącym znaczeniu Open Eyes Economy Summit i współpracy ruchu OEE z SGH.
Maciej Nysiak, student SGH
we współpracy z Zespołem Komunikacji i ds. Kontaktów z Mediami