Dusza Europy, AI, wiarygodność i srebrna ekonomia, czyli główne wątki obecności SGH na OEES

kilka osób dyskutuje podczas panelu na konferencji

20 listopada br. zakończył się Open Eyes Economy Summit. Tegoroczny IX szczyt ruchu OEE był zatytułowany „Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy Europejczyków?”. Kongresowi towarzyszyła publikacja zbioru esejów opatrzonych takim tytułem pod redakcją Jerzego Hausnera i Jarosława Kuisza. 

Kondycja Europy, a także przygotowania do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej,  były motywem przewodnim kilkudziesięciu paneli i debat, które ogniskowały uwagę uczestników oraz mediów. Wśród nich wielkim zainteresowaniem cieszyły się dwa panele zorganizowane pod patronatem SGH poświęcone „Sztucznej inteligencji i odpowiedzialnemu zatrudnieniu” oraz „Srebrnej gospodarce”. Oba dały uczestnikom możliwość śledzenia merytorycznych dyskusji i zapoznania się z różnorodnymi opiniami ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień odpowiedzialności społecznej i środowiskowej. W obu nie zabrakło pogłębionych refleksji, cennych uwag i nowatorskich pomysłów dotyczących przyszłości. 

Fot. Anna Sydorczak, SGH

19 listopada w godzinach popołudniowych odbył się panel poświęcony „Srebrnej gospodarce”. Dyskusję moderowała dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, profesor i prorektor SGH ds. nauki, specjalistka w badaniu procesów związanych ze starzeniem się społeczeństw, a wśród panelistów znaleźli się dr Marlena Kondrat (UW) i dr Andrzej Klimczuk (SGH). W debacie zwrócono uwagę m.in. na konieczność nowego spojrzenia na pojęcie „srebrnej gospodarki” i umieszczenia go w znacznie szerszym zakresie niż dotychczas. „Srebrna gospodarka dotyczy nas wszystkich, bez względu na wiek” – mówił dr Andrzej Klimczuk.

20 listopada miała miejsce dyskusja panelowa poświęcona „Wpływowi sztucznej inteligencji na odpowiedzialne zatrudnianie”. Ze strony SGH wzięli w niej udział badacze związani z Międzykolegialnym Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją, AI Lab: dr hab. Iga Magda, prof. SGH, specjalistka od wpływu technologii na rynek pracy, dr Dominika Bosek-Rak zajmująca się transformacją cyfrową polskich firm oraz wybitny ekonometryk, b. rektor SGH prof. dr hab. Tomasz Szapiro. „Około 30 proc. czasu pracy uda się zautomatyzować dzięki narzędziom sztucznej inteligencji” – powiedziała dr Bosek-Rak, podkreślając wrażliwość procesów gospodarczych na zastosowanie sztucznej inteligencji. Z kolei prof. Szapiro zwrócił uwagę na fakt, że narzędzia, a takim jest instrumentarium AI, mogą służyć celom dobrym i złym. To od ludzi i sposobu korzystania z dobrodziejstw technologii zależy przestrzeganie zasad etyki.

Fot. Anna Sydorczak, SGH

W zapowiedzi poprzedzającej kongres OEE (W drodze na OEES), pisaliśmy m.in. o długo wyczekiwanym Indeksie Wiarygodności Ekonomicznej Polski, współtworzonym przez grupę ekonomistów i prawników współpracujących z Fundacją GAP kierowaną przez prof. dr hab. Jerzego Hausnera oraz naukowców z SGH. 

Premiera wyników III edycji Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej Polski (IWEP) 2024 miała miejsce 20 listopada. Ze strony SGH omówili je prof. dr hab. Andrzej Sławiński, jeden z pomysłodawców Indeksu, dr hab. Andrzej Rzońca, prof. SGH, badający politykę finansową państwa, a także dr Sławomir Dudek z IRG zajmujący się polityką budżetową, m.in. w ramach działalności założonego przez siebie Instytutu Finansów Publicznych. 

Fot. Anna Sydorczak, SGH

W tym roku rozszerzono grupę krajów porównywanych z Polską o Rumunię i uwzględniono liczne komentarze specjalistów zagranicznych. Eksperci z SGH nie kryli, że wnioski płynące z tegorocznego Indeksu nie są optymistyczne. Jednocześnie zaznaczyli, że problemy omówione w IWEP dotyczą w podobnym lub większym stopniu innych krajów regionu objętych analizą. 

Prof. Rzońca wskazywał na szczególne znaczenie stabilności pieniądza i systemu finansowego w turbulentnych czasach, które zdominowały wojna w Ukrainie, wojna handlowa USA z Chinami zapowiadaną przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa oraz problemy gospodarki niemieckiej. Są to kluczowe wyzwania – podkreślił. 

W rozmowie z Gazetą SGH – życie uczelni prof. Rzońca rozwinął wątki finansowe omawiane w Indeksie, a także zapowiedział, że w następnych edycjach grupa państw porównywanych z Polską zostanie rozszerzona o państwa z Europy Zachodniej. 

Link do rozmowy.

Uczestniczący od początku w pracach nad kolejnymi edycjami IWEP dr Dudek zwrócił uwagę w swej prezentacji na brak przejrzystości finansów publicznych w Polsce i skomplikowany system podatkowy. Prof. Sławiński, którego wystąpienie zamykało część naukową prezentacji Indeksu (w drugiej IWEP był omawiany przy udziale przedstawicieli biznesu), mówił m.in. o kończącej się erze modelu wzrostu opartego na włączeniu Polski w europejskie sieci produkcji i potrzebie aktywnej roli państwa w stymulowaniu unowocześnienia struktury gospodarki. Według niego Polska powinna pójść za przykładem Niemiec i w sposób szerszy włączyć najważniejsze przedsiębiorstwa w utrwalanie wiarygodności ekonomicznej kraju. 

Innym sztandarowym projektem, realizowanym wspólnie przez ekspertów z SGH i Fundację GAP,  administrację publiczną i biznes, jest Indeks Zdrowych Miast, z którego tegoroczną edycją mogli zapoznać się online uczestnicy tegorocznego kongresu. Tegoroczny Indeks został wzbogacony o ranking miast powiatowych przygotowany przez zespół dr. hab. Jacka Sieraka, prof. SGH.

„Do badania zaprosiliśmy 64 miasta na prawach powiatu. Badaliśmy bardzo szeroko poziom zdrowotności w tych miastach, uwzględniając nie tylko usługi zdrowotne, ale wszystko to, co wpływa na jakość życia mieszkańców […] Wyzwań jest wiele. Miasta mają dużo do zrobienia w najbliższym czasie i myślę, że te, w tych miastach, które dobrze się do tego przygotowują i w porę uchwalą stosowne regulacje i zaczną wdrażać programy, sytuacja będzie się poprawiać” – powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prof. Sierak.

Link do nagrania wideo.

Podczas całego kongresu eksperci z SGH aktywnie uczestniczyli w wywiadach przeprowadzanych przez dziennikarzy stacji TOK FM oraz Radia Zet, w ramach współpracy SGH z Grupą Eurozet. Co więcej, nasi eksperci mieli okazję udzielić wywiadów w mediach takich jak TVP Info, „Puls Biznesu”, „Dziennik Gazeta Prawna”, a także Polska Agencja Prasowa, rozwijając wątki poruszane na panelach z ich udziałem. Więcej o tych wystąpieniach medialnych piszemy w osobnym wpisie.

 

Fot. Anna Sydorczak, SGH

Wiele działo się również w Strefie SGH, gdzie dostępne były najnowsze publikacje naukowe Oficyny Wydawniczej SGH. Ponadto w Strefie SGH regularnie nagrywano wywiady i komentarze, m.in. prowadzone przez studentów z SKN Unii Europejskiej, którzy intensywnie rozpowszechniają wiedzę na temat zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Serię rozmów o ESG przeprowadził również Piotr Glen, kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG. 

Aktywny udział ekspertów i reprezentantów SKN-ów, prezentacja wyników badań i niezwykle aktywna działalność medialna świadczą o rosnącym znaczeniu Open Eyes Economy Summit i współpracy ruchu OEE z SGH.

Maciej Nysiak, student SGH
we współpracy z Zespołem Komunikacji i ds. Kontaktów z Mediami