W drodze na OEES: z czym SGH jedzie na kongres Open Eyes Economy

OEES

19 listopada 2024 r. rozpoczyna się dwudniowy IX Open Eyes Economy Summit. W całym szeregu debat, paneli dyskusyjnych, rozmów eksperckich twarzą twarz oraz w innych wydarzeniach kongresu  weźmie udział kilkunastu naukowców z naszej uczelni, specjalistów w dziedzinach, jakie złożyły się na wielowątkowy program ułożony według ścieżek tematycznych.

Zanim Centrum Kongresowe ICE Kraków wypełni się gwarem rozmów i dyskusji, nim jego progi przekroczy blisko 5 tys. uczestników, których spodziewają się organizatorzy, przyjrzyjmy się wkładowi SGH w tegoroczny OEES.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest partnerem merytorycznym kongresu, co wyraża się nie tylko udziałem naszych naukowców w panelach podczas szczytu, ale również wspólnymi projektami badawczymi. Wśród nich, najbardziej wyczekiwany jest Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski obliczany wspólnie przez grupę ekonomistów i prawników współpracujących z Fundacją GAP kierowaną przez prof. dr. hab. Jerzego Hausnera oraz naukowców z SGH. 

Z roku na rok Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski – obliczany dla naszego kraju w porównaniu do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej znajdujących się na podobnym etapie rozwoju – podlega modyfikacjom i udoskonaleniom.

Oto, co na temat tegorocznego IWEP mówili w październiku naukowcy zaangażowani w projekt podczas kongresu EFNI w Sopocie: Link do filmu na YouTube.

Premiera wyników Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej Polski 2024 została zaplanowana na środę 20 listopada o godz. 11.30. SGH będą reprezentować: dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, prorektorka ds. nauki, która obliczyła indeks odnoszący się do polityki socjalnej, zdrowotnej, rynku pracy i edukacji, prof. dr hab. Andrzej Sławiński, który był jednym z pomysłodawców Indeksu, a także dr hab. Andrzej Rzońca, prof. SGH, badający politykę finansową państwa i dr Sławomir Dudek z IRG, który od lat zajmuje się polityką budżetową naszego kraju, między innymi w stworzonym przez siebie Instytucie Finansów Publicznych.

Zgodnie z dewizą organizatorów OEES „w gospodarce poza rachunkiem ekonomicznym liczą się też wartości niematerialne, oparte na odpowiedzialności społecznej i środowiskowej”. Znajduje to odbicie zarówno w próbach „zważenia” wiarygodności ekonomicznej naszego kraju, jak i w innym sztandarowym projekcie, jaki naukowcy z Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej realizują z SGH. Podczas tegorocznego kongresu, jego uczestnicy będą się mogli zapoznać z Indeksem Zdrowych Miast, który rokrocznie przygotowują naukowcy przy udziale przedstawicieli administracji publicznej i biznesu – przede wszystkim z Grupy LUX MED.

W programie tegorocznego kongresu przewidziano dwa panele dyskusyjne, które odbywają się pod patronatem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Oba odnoszą się do głównych obszarów badawczych, w jakie angażują się nasi naukowcy.

We wtorek 19 listopada, w godzinach 17.00–18.00 odbędzie się panel poświęcony „Srebrnej gospodarce”. Z ramienia SGH wezmą w nim udział prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak (moderatorka panelu), dr Marlena Kondrat (Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej; UW) i dr Andrzej Klimczuk (Katedra Polityki Społecznej SGH).

„Zmiany demograficzne w Europie skutkują rosnącą liczbą osób w wieku 50 lub więcej lat. Jest to rosnąca grupa konsumentów dóbr i usług w różnych sektorach gospodarki. Zgodnie z szacunkiem Komisji Europejskiej, ponad 40% prywatnych wydatków konsumpcyjnych to wydatki osób 50+. Ponad 15% wydatków publicznych jest również adresowanych do tej grupy. (…)  Wyzwania te są szczególnie istotne z perspektywy krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które stoją przed podwójnym wyzwaniem: podtrzymywaniem wysokiej dynamiki wzrostu ekonomiczno-społecznego, przy jednoczesnym przyspieszeniu procesu starzenia się ludności” – napisała we wprowadzeniu do panelu prorektorka ds. nauki dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH.

W środę 20 listopada w godz. 16.00–17.00 odbędzie się drugi z paneli zorganizowany przez SGH. Będzie on dotyczyć „Wpływu sztucznej inteligencji na odpowiedzialne zatrudnienie”. Wezmą w nim udział badacze związani z Międzykolegialnym Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją, AI Lab: dr hab. Iga Magda, prof. SGH, specjalizująca się w badaniach wpływu, jaki technologia wywiera na rynek pracy, dr Dominika Bosek-Rak zajmująca się transformacją cyfrową polskich firm oraz wybitny ekonometryk, b. rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. dr hab. Tomasz Szapiro. Gościem specjalnym tego panelu będzie prof. dr hab. Benson Honig z McMaster University w Kanadzie, który zajmuje się podobną tematyką i od dłuższego czasu wymienia się doświadczeniami z naukowcami SGH.

„Zagadnienia, które zostaną poruszone podczas panelu, będą dotyczyć potencjalnego wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy z perspektywy makroekonomicznej. Czy możemy spodziewać się regionalnych różnic, jeśli chodzi o wpływ AI na rynki pracy, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Ukrainy? W jaki sposób zastosowanie sztucznej inteligencji może wpłynąć na społeczną odpowiedzialność zatrudnienia, w szczególności na grupy pozbawione przywilejów oraz przedsiębiorczość?” – zaznaczył w opisie panelu jego pomysłodawca, dyrektor AI LAB | SGH prof. dr hab. Bogumił Kamiński.

Oprócz omówionych tutaj paneli patronackich przedstawiciele SGH wezmą udział w dyskusjach dotyczących m.in. polityki krajobrazowej (dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej SGH), wdrażania innowacji w gospodarce polegające na upowszechnianiu zastosowania technologii cyfrowych (prof. dr hab. Wojciech Paprocki, Katedra Biznesu w Transporcie SGH) czy wpływie przemysłów kreatywnych na gospodarkę (dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, dyrektor Instytutu Zarządzania i rektor SGH).

Tradycyjnie, podczas Open Eyes Economy Summit nasza uczelnia będzie prowadzić aktywną działalność komunikacyjną. W ramach nawiązanej niedawno współpracy z Grupą Eurozet naukowcy z SGH będą udzielać wywiadów i wypowiedzi dla radia Zet oraz stacji TOK FM. Nasi eksperci będą też gościć u naszych wypróbowanych partnerów medialnych i komentować wątki gospodarcze oraz społeczne w studio kongresowym „Pulsu Biznesu” oraz w studio wideo Polskiej Agencji Prasowej.

W strefie SGH, gdzie będzie można nabyć najnowsze publikacje naukowe Oficyny Wydawniczej SGH, również będą nagrywane wywiady i komentarze. Współgospodarzami strefy będą studenci z SKN Unii Europejskiej. Ze względu na zbliżającą się milowymi krokami prezydencję Polski w Radzie UE prowadzone przez nich rozmowy będą dotyczyć integracji europejskiej.

Open Eyes Economy Summit jest wydarzeniem hybrydowym, wszyscy zainteresowani mogą włączyć się w jego przebieg online. 
Serdecznie zapraszamy!