Kilka refleksji o młodości i studiowaniu

Na grafice osoby z Samorządu Studentów SGH

Samorząd Studentów SGH wita koleżanki i kolegów w nowym roku akademickim!

W studiowaniu największym wyzwaniem jest uświadomienie sobie, że w przypadku obranego celu ważna jest też droga do jego osiągnięcia. Doświadczycie tego w momencie ukończenia studiów i zdobycia tego wymarzonego tytułu licencjata czy magistra, kiedy będziecie się zastanawiali, co dalej. Zapewne odczujecie pustkę albo i nawet poczujecie się oszukani. Tymi słowami mogę podsumować swoje przemówienie podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Od zawsze ludzie pytają nas – młodych, kim chcielibyśmy być w przyszłości. Na początkowych etapach, gdy odpowiadamy, że jesteśmy niepewni, że jeszcze nie wiemy, jest nam to wybaczane, lecz kiedy idziemy na studia, oczekuje się od nas poważnych odpowiedzi i deklaracji. Ważne, aby wówczas uświadomić sobie, że studiowanie to jeszcze nie czas na tak poważne decyzje, ale za to dobry moment na popełnianie niewinnych błędów i wyciąganie – na ich podstawie – wniosków na przyszłość.  

W studiowaniu chodzi zwłaszcza o doświadczanie, odkrywanie siebie (swoich zainteresowań naukowych i pasji), wzięcie odpowiedzialności za własne życie i otoczenie, podejmowane inicjatywy, dokonywanie pierwszych poważniejszych wyborów, stawanie się samodzielnym. Młodość i studia to najlepszy czas na to, aby ryzykować, aby uczyć się na własnych błędach, które przecież nas kształtują i sprawiają, że stajemy się silniejsi. Dzięki temu, kiedy po ukończeniu studiów ktoś nas zapyta, co chcemy robić w dorosłym życiu, z łatwością odpowiemy na to pytanie.

Jako przewodnicząca Samorządu Studentów SGH gorąco chciałabym zachęcić Was wszystkich do podejmowania nowych inicjatyw, działalności w naszym samorządzie, kołach i organizacjach uczelnianych, korzystania z wiedzy starszych kolegów czy koleżanek i śmiałego zwracania się do nich z prośbą o pomoc. To wszystko przyda się Wam w dorosłym życiu, gdy staniecie na progu pracy zawodowej albo wtedy, kiedy będziecie musieli z niej rezygnować, aby zdobywać więcej doświadczeń i znaleźć swoje miejsce na turbulentnym rynku pracy. Z perspektywy dwóch lat studiowania mogę powiedzieć, że nic nie ukształtowało mnie bardziej niż błędy, które popełniłam, podejmując nieustannie ryzyko, ucząc się nowych rzeczy i nabywając nowe kompetencje, niezbędne do funkcjonowania w dorosłym życiu i dokonywania wyborów. Również nic bardziej nie zbliżyło mnie do moich kolegów i koleżanek niż współpraca przy projektach, wspólne odnoszenie sukcesów i porażek.
Na początku nowego roku akademickiego życzę Wam, braci studenckiej SGH, niezapomnianych wrażeń podczas studiowania i energii do podejmowania nowych wyzwań.


MARTA EKNER, przewodnicząca Samorządu Studentów SGH

Przedstawiciele Samorządu

Marta Ekner, przewodnicząca Samorządu Studentów SGH
Rafał Klimiuk, wiceprzewodniczący ds. relacji zewnętrznych Samorządu Studentów SGH
Łukasz Krzempek, wiceprzewodniczący ds. jakości kształcenia Samorządu Studentów SGH
Martyna Kochman, członkini Prezydium Samorządu Studentów ds. Informacji i Komunikacji
Joanna Wąsik, członkini Prezydium Samorządu Studentów ds. Finansów i Administracji
Agnieszka Kopydłowska, członkini Prezydium Samorządu Studentów ds. Projektów, przewodnicząca Komitetu Wykonawczego