Z gabinetu dziekana: za nami pierwsze miesiące pracy nowej ekipy dziekańskiej

Semestr zimowy 2020/21 w dziekanatach to przede wszystkim kontynuacja wyzwań związanych z organizacją pracy uczelni, wynikających z pandemii. Powoli przyzwyczajamy się do nowej organizacji zadań, która pewnie zostanie z nami w tej formie jeszcze przez jakiś czas.

No cóż, nie da się ukryć, że procedowanie dokumentów w sposób zdalny nie zawsze jest efektywne, a z pewnością – co najmniej – niewygodne, ale wszystko jest do zrobienia. Niewątpliwie bardzo wiele ułatwia nam zorganizowanie wszystkich członków społeczności akademickiej: od początku semestru nie otrzymaliśmy ani jednego negatywnego sygnału, dotyczącego formy czy sposobu prowadzenia zajęć zdalnych, co niezwykle cieszy – zwłaszcza w kontekście decyzji o kontynuacji nauczania zdalnego w semestrze letnim. Trudno przewidzieć przyszłość legislacyjną, ale bardzo liczymy, że kiedy zdążymy już zapomnieć o pandemii, pewne korzystne zmiany – mimo wszystko – pozostaną z nami.

Dostosowując się do obecnych warunków, przestaliśmy wymagać złożenia papierowej wersji pracy licencjackiej, studenckiej „obiegówki” czy niektórych oświadczeń. 

Wszystko to już wcześniej można było załatwić elektronicznie, na drodze jednak stały przepisy prawa, które – na czas pandemii – w wielu aspektach odformalizowano. Pozostaje liczyć, że zmiany te będą miały charakter trwały.

Trzeba przy tym podkreślić, że o wiele łatwiej było nam wdrożyć konieczne zmiany dzięki nastawieniu na digitalizację już kilka lat temu: protokoły egzaminacyjne w formie jedynie elektronicznej czy też elektroniczny system składania podań nie są przecież nowością.

Bieżący semestr to także pierwsze miesiące pracy nowej ekipy dziekańskiej. W dziekanacie Studium Licencjackiego funkcje prodziekanów objęły dr Izabela Buchowicz, dr Joanna Korpus i dr Małgorzata Znoykowicz-Wierzbicka, dołączając do dr Olgi Mikołajczyk, która kontynuuje pracę w tym charakterze. Tak jak do tej pory, w składzie zespołu dziekańskiego swojego przedstawiciela ma więc każde kolegium.

Początek kadencji to także wytężona praca w związku z reformami, jakie przechodzi cała uczelnia – dla nas w szczególności istotne są efekty świeżo zakończonych prac Okrągłego Stołu poświęconego problemom dydaktyki.

Powoli zbliża się sesja zimowa, a chwilę przed nią zostaną udostępnione protokoły dla przedmiotów prowadzonych w bieżącym semestrze.

Jesteśmy w okresie transformacji systemów – o ile deklaracje studenci składają jeszcze za pośrednictwem Wirtualnego Dziekanatu, o tyle dalej dokumentacja jest prowadzona w systemie USOS i w nim też będą dostępne protokoły. 

Bardzo prosimy o zweryfikowanie jeszcze przed sesją, czy są one w stu procentach zgodne z rzeczywistością, bo tak właśnie być powinno. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę Państwa o pilny kontakt z Dziekanatem (dsl@sgh.waw.pl). Jednocześnie zaczynają się pojawiać pytania dotyczące ocen z egzaminów przeprowadzonych w okresie przed udostępnieniem protokołów w USOS (co stanie się na krótko przed sesją). W przypadkach zaliczeń, które muszą być z różnych względów wpisane do systemu już teraz i nie mogą poczekać otwarcia protokołów przed sesją, prosimy o kontakt mailowy na ten sam adres.

Przed nami okres świąteczny. W imieniu całego zespołu Dziekanatu Studium Licencjackiego życzę Państwu, aby ten czas – choć inny niż w ubiegłych latach, bo okoliczności są nietypowe – był równie wspaniały co zawsze i aby znaleźli Państwo czas na odpoczynek przed nadchodzącą, trudną sesją. No i abyśmy za rok mogli spotkać się przy okazji Świąt już na miejscu, w SGH.