Prof. Constantin Marius Profiroiu gościem SGH

dwie kobiety i dwóch mężczyzn stoi na tle flagi UE, Polski i SGH

5 lipca br. prorektor SGH ds. rozwoju dr hab. Roman Sobiecki, prof. SGH, gościł profesora Constantina Mariusa Profiroiu, prorektora ds. współpracy międzynarodowej z The Bucharest University of Economic Studies.

W spotkaniu uczestniczyła dyrektorka Centrum Współpracy Międzynarodowej Katarzyna Kacperczyk i dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH, kierowniczka Katedry Studiów Politycznych i inicjatorka spotkania.

Prorektor Sobiecki i dyrektor Kacperczyk zaprezentowali działania SGH dotyczące współpracy z otoczeniem oraz współpracy międzynarodowej. Przedstawili różne inicjatywy dotyczące współpracy z biznesem (takiej jak Klub Partnerów SGH), czy udział SGH w Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Rozmawiano o kolejnych formach współpracy dotyczącej podwójnych dyplomów czy współpracy badawczo-naukowej.

dwóch mężczyzn podaje sobie ręce na tle flag

The Bucharest University of Economic Studies został założony w 1913 roku i jest największą uczelnią w Rumunii, kształci 25 tysięcy studentów. Z uczelni tej wywodzą się rumuńskie elity polityczne i gospodarcze. Już po raz czwarty Bukareszteński Uniwersytet Nauk Ekonomicznych zajął pierwsze miejsce w Rumunii w rankingu Times Higher Education World University Rankings 2023.

Profesor Constantin Marius Profiroiu wykłada politykę publiczną i zarządzanie. W latach 2010-2016 był dziekanem Wydziału Administracji i Zarządzania Publicznego. Jest absolwentem Fulbrighta Senior Alumnus w Martin School of Public Policy and Administration, University of Kentucky w latach 2010-2011.

W latach 2014-2016 był prezesem Sieci Instytutów i Szkół Administracji Publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej (NISPAcee). Od 2015 r. jest członkiem Europejskiej Rady Konsultacyjnej ds. Zarządzania Statystyką (ESGAB). W latach 2001-2002 był dyrektorem generalnym Departamentu Integracji Europejskiej w Rumunii. W latach 2002–2004 pełnił również funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji Publicznej i Spraw Wewnętrznych. Koordynował reformę administracji publicznej i był odpowiedzialny za program PHARE w zakresie reformy służby cywilnej i decentralizacji w Rumunii. Jest autorem licznych publikacji z zakresu służby cywilnej, decentralizacji, zarządzania, zarządzania strategicznego.

Wraz z prof. Molędą-Zdziech działają w międzynarodowej sieci ds. administracji publicznych w Europie – Association Europa, z siedzibą w Limoges, pełniąc funkcje wiceprezesów tej organizacji.