Oryginalna tabliczka adresowa sprzed 1939 wróciła do SGH

Wyjątkową pamiątkę sprzed II wojny światowej przekazał na ręce władz SGH przedstawiciel stowarzyszenia „Kamień i co?” Grzegorz Niemczyk. Dzięki współpracy SGH i stowarzyszenia tabliczka adresowa z przedwojennym numerem Budynku A – Rakowiecka 6 – po wielu latach „wróciła do domu”.

Przedwojenna Rakowiecka 6 to dziś dobrze znany wszystkim studentom i pracownikom uczelni Budynek A przy Rakowieckiej 24. Zanim na warszawskich budynkach pojawiło się nowsze oznakowanie, numery odczytywano z emaliowanych, granatowych tabliczek, takich jak ta, przekazana dziś kanclerzowi SGH, dr. Marcinowi Dąbrowskiemu. Jak to się stało, że po latach znów trafiła pod uczelniany dach?

Kilka tygodni temu tabliczkę na aukcji internetowej wystawił anonimowy sprzedawca. Transakcją zainteresowali się przedstawiciele stowarzyszenia „Kamień i co?”, którzy zorganizowali błyskawiczną zbiórkę funduszy na zakup tabliczki. Jak mówi Grzegorz Niemczyk:

To mała, ale bardzo cenna zdobycz. Niestety większość podobnych pamiątek nie przetrwała wojny oraz dalszych ruchów w latach 50. – skuwania ozdobnych elewacji, zdobień z kamienic czynszowych, czy zwyklych remontów, kiedy tabliczki okazywały się zbednym balastem łączącym ze światem przedwojennej Warszawy. Powtórka miała miejsce w latach 90., kiedy wprowadzano nowy system nazewniczy. Montując nowe tablice, niszczono stare, dlatego każda odzyskana tabliczka napawa nas, oraz historyków miejskich radością.

Dzięki natychmiastowej współpracy SGH i stowarzyszenia w przeciągu kilkunastu dni udało się przekazać zabytkową tabliczkę pod jej historyczny adres. 

Jesteśmy wdzięczni i bardzo szczęśliwi z odzyskania tak wyjątkowej pamiątki – powiedział kanclerz SGH, dr Marcin Dąbrowski. – Tabliczka trafi do przygotowywanego właśnie Muzeum SGH, gdzie zostanie potraktowana z należytą dbałością i troską, którymi otaczamy przedmioty związane z historią uczelni – dodał.

Tymczasem zapraszamy do odwiedzenia Wirtualnego Muzeum SGH na naszej stronie internetowej.