Film dokumentalny „Prezydent z SGH”

grupa osób ogląda film dokumentalny na dużej sali

Z okazji 100. rocznicy objęcia urzędu Prezydenta RP przez Stanisława Wojciechowskiego, wykładającego w Wyższej Szkole Handlowej (następnie Szkole Głównej Handlowej w Warszawie) w latach 1919-1939, powstał 25-minutowy film dokumentalny „Prezydent z SGH”. W roli tytułowej wystąpił Olgierd Łukaszewicz.

Film krótkometrażowy w reżyserii Jacka Knoppa i Mariusza Sielskiego jest próbą stworzenia wielowymiarowego portretu Stanisława Wojciechowskiego – działacza konspiracyjnego, ojca polskiej niepodległości, męża stanu, ministra spraw wewnętrznych, zecera, wykładowcy, naukowca, działacza i teoretyka spółdzielczości, a także głowy rodziny, ale przede wszystkim – człowieka niezłomnego, dla którego prawda, uczciwość, współpraca, szacunek i rzetelność to wartości nadrzędne.

W imię tych zasad prezydent Stanisław Wojciechowski dochował wierności konstytucji i w następstwie przewrotu majowego ustąpił z urzędu w 1926 r., odmówił proponowanej mu współpracy z nazistami czy firmowania komunistycznego władztwa w zakładanych przez niego na początku wieku „Społem” i PPS.

W filmie wykorzystano kroniki filmowe z lat 20. (kino nieme), bogatą ikonografię ze zbiorów Rodziny Grabskich (Wojciechowskich), a także współczesne ujęcia z miejsc związanych z prezydentem Wojciechowskim – przede wszystkim z SGH. W warstwie, gdzie cytowane są wystąpienia i pisma Stanisława Wojciechowskiego, pojawiają się fragmenty fabularyzowane. Głosu i wizerunku Stanisławowi Wojciechowskiemu użyczył honorowo jeden z największych mistrzów polskiego kina i sceny Olgierd Łukaszewicz.

Nad filmem pracowali: Anna Domalewska (kierownik produkcji), Mariusz Sielski (scenariusz i reżyseria), Jacek Knopp (reżyseria, operator kamery, montaż), dr Jerzy Łazor (konsultacja historyczna).

Twórcy filmu dziękują Filmotece Narodowej (d. WFDiF), Bibliotece Sejmowej, Archiwum SGH, Bibliotece SGH oraz Pani Wicemarszałek Sejmu Małgorzacie Kidawie-Błońskiej za pomoc w pracy nad projektem.