Prezentacja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2023

prezentacja Raportu

Prezentacją Raportu i Forum Ekonomicznego 2023 zainaugurowano 5 września br. XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu, które jest największym i najważniejszym wydarzeniem środowisk gospodarczych i biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, której eksperci przygotowali Raport, jest głównym partnerem merytorycznym tego wydarzenia.

Raport SGH i Forum Ekonomicznego „jest jednym z fundamentów, w oparciu o które prowadzimy dyskusje w trakcie trwania Forum. Ten raport prezentowany jest (później) wspólnie z naszymi partnerami w stolicach wielu krajów europejskich” – powiedział gospodarz wydarzenia,  przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski.

„Raport daje wgląd w to, co dzieje się w gospodarce środkowoeuropejskiej. Jeżeli ktoś chce zmierzyć puls Europy Środkowej, to w pierwszej kolejności musi przeczytać ten raport, w drugiej kolejności powinien być na Forum, a dopiero w trzeciej kolejności może rozmawiać o wszystkich tych problemach, o których piszemy w raporcie – wskazał przewodniczący Berdychowski.

– Te wyzwania, które są przed nami, to jakby wyzwania przełomu epok. Jeszcze trzy lata temu wszyscy byliśmy zafascynowali globalizacją i jej postępami, ogromnymi korzyściami, które osiągali wszyscy (...). Ale pandemia roku 2020 pokazała, że globalizacja ma swoje granice, że musimy w trosce o bezpieczeństwo obywateli, czy tego chcemy czy nie, relokować bardzo wiele elementów związanych z nowoczesną produkcją w Europie. Wojna z ubiegłego roku przemeblowała zupełnie europejską politykę".

prezentacja raportu

Ze swej strony rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Raportu SGH i FE 2023, w tym przedstawicielom Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który dołączył w tym roku swoją analizę w postaci dodatku specjalnego do Raportu SGH i FE.

„W raporcie poruszono najważniejsze wyzwania, które czekają Polskę i gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej. Ten raport jest o tyle cenny, że jest opracowany przez naszych ekspertów, wybitnych znawców przedmiotu. Otrzymają Państwo rzetelne informacje, rzetelne analizy i, co ważne, rzetelne wnioski wynikające z tych analiz.
W raporcie znajdują się najważniejsze zagadnienia związane jeszcze z sytuacją covidową, z tą straszliwą wojną w Ukrainie, a także z sytuacją dotyczącą  wysokiej inflacji i niskiego bezrobocia oraz tego, jaki to ma wpływ na sytuację gospodarczą danych krajów EŚW" – wskazał rektor Wachowiak.

Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys zwrócił uwagę, że jego organizacja od kilku już lat jest partnerem Raportu SGH i Forum Ekonomicznego. Zachęcił do zapoznania się z publikacją, ponieważ – jak to ujął prezes Borys –  dostarcza ona „niewątpliwie najwyższej jakości wiedzę na temat tego, w jakim stanie jest gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej, gospodarka polska, tendencje rozwojowe na tle Europy". „W raporcie znajdą Państwo informacje nie tylko na temat długoterminowych ważnych trendów, ale także wyzwań związanych z transformacją energetyczną, służbą zdrowia, cyfryzacją (…), energetyką".

Grzegorz Rabsztyn, dyrektor Biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie powiedział:

„W tym roku zacieśniliśmy współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, z Instytutem Studiów Wschodnich. Po raz pierwszy w historii Europejski Bank Inwestycyjny ma również swój merytoryczny wkład w przygotowanie Raportu SGH.

W EBI bacznie przyglądamy się trendom inwestycyjnym w Unii Europejskiej, w Europie Środkowo-Wschodniej i w Polsce tak, aby jak najcelniej uplasować nasze inwestycje, nasze finansowanie.

W ankiecie inwestycyjnej, którą prowadzimy corocznie i która jest podstawą do naszego wkładu merytorycznego do Raportu SGH i FE, wyszło, że poziom inwestycji w Polsce rośnie.

77 proc. przedsiębiorców w Europie Środkowo-Wschodniej deklaruje inwestycje w rozwój swoich przedsiębiorstw, to jest już tylko 3 proc. mniej od średniej w UE. Te inwestycje w dużej mierze są przeznaczane na odnowienie mocy produkcyjnych – 46 proc. przedsiębiorców tak deklaruje. 26 proc. przeznacza środki na nowe możliwości produkcyjne, a 17 proc. na innowacje".

Eksperci SGH zaprezentowali szóstą edycję Raportu SGH i FE dotyczącego sytuacji społeczno-gospodarczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce.

Poniżej zamieszczamy streszczenie Raportu SGH i FE 2023, które ukazało się w wydaniu specjalnym Gazety SGH.

Gazeta SGH (373) - wydanie specjalne

Gazeta SGH - wydanie specjalne (373) - streszczenie Raportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Forum Ekonomicznego 2023