Odznaka „Zasłużony dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” dla dr. Tomasza Hynka, dyrektora Chóru SGH
20 kwietnia 2024 r. rektor Piotr Wachowiak wręczył dyrektorowi Chóru SGH, kompozytorowi, reżyserowi teatralnemu i pedagogowi dr. Tomaszowi Hynkowi Odznakę „Zasłużony dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie”. Uroczystość odbyła się podczas koncertu z okazji 30-lecia Chóru SGH w Auli Głównej.
Dr Tomasz Hynek ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury chóralnej prof. Antoniego Szalińskiego (1993) oraz Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Reżyserii (1999).
W roku 2017 uzyskał stopień doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura.
Jako kompozytor dr Hynek stworzył muzykę do licznych spektakli teatralnych, filmów i przedstawień telewizyjnych. Jego muzyka cechuje się różnorodnością stylów i głębokim zrozumieniem dramaturgii dzieła, co sprawia, że doskonale współgra z obrazem scenicznym. Jego umiejętności dyrygenckie pozwalają mu doskonale interpretować zarówno klasyczne, jak i współczesne dzieła muzyczne. Jego interpretacje utworów muzycznych poruszają słuchaczy i pozostają w pamięci na długo po zakończeniu koncertu.
Praca dr. Hynka jako reżysera teatralnego charakteryzuje się innowacyjnością i głębokim zrozumieniem formy teatralnej. Jako reżyser zadebiutował w 1999 w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku inscenizacją „Małego księcia” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego; skomponował także muzykę do tego spektaklu.
Działalność artystyczna dr. Tomasza Hynka przynosi nie tylko wiele artystycznych sukcesów, ale także inspiruje innych.
Dr Hynek wznowił na naszej uczelni działalność chóru. W latach 80. Chór SGPiS, który swój pierwszy występ dał w 1967 r., zaprzestał działalności. W roku 1993 r. dr Hynek założył Chór SGH, z którym koncertuje i zdobywa nagrody na najbardziej prestiżowych konkursach chóralnych w niemal wszystkich krajach Europy, m.in. 1. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „CantaRode” w Kerkrade, w Holandii (2015), czy 2. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Prof Georgi Dimitrov w Warnie, w Bułgarii (2011 i 2017). Dyrygował na najważniejszych polskich scenach koncertowych, m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie, czy Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie.
W roku 2013 wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie prowadząc samodzielny koncert Chóru SGH. W programie znalazły się utwory od Magnificat Mikołaja Zieleńskiego po Magnificat Arvo Pärta. Z tym kompozytorem wiąże się inne ważne wydarzenie, a mianowicie wystawienie wersji scenicznej jego Passio Domini Nostri Jesu Christi Secundum Joannem w Kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie (2003).
Wraz z Chórem SGH nagrał pięć płyt: Debiut (składanka, 2000), Passio Domini Nostri Jesu Christi Secundum Joannem Arvo Pärta (2003), Gospel Mass Roberta Raya (2013), Lassus/Bach (Missa super Osculetur me i motet Jesu, meine Freude, 2017) i Kantaty J.S.Bacha (BWV 106 i 150, 2018).
Więcej informacji o odznaczonym na stronie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Informacje na temat Chóru SGH na stronie na Facebooku.