Absolwentka SGH Marianna Rytlewska z wyróżnieniem XXIX edycji Konkursu prac magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego

kobieta z dyplomem za wyróżnienie; z boku na sztaludze zdjęcie starszego mężczyzny w okularach

21 czerwca 2024 roku absolwentka SGH mgr Marianna Rytlewska odebrała wyróżnienie im. Jacka Kuronia w XXIX edycji Konkursu prac magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego. Uroczystość rozdania nagród odbyła się w Pałacu Staszica w Warszawie.

Wyróżnienie im. Jacka Kuronia Marianna Rytlewska otrzymała za pracę pt. „Kryminalizacja społeczeństwa obywatelskiego solidarnego z migrantami: studium przypadku kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej w latach 2021-2022”, napisaną pod kierunkiem dr Marty Pachockiej z Katedry Studiów Politycznych w Instytucie Studiów Międzynarodowych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH. 

„Wyróżnienie w konkursie nie byłoby możliwe bez udziału recenzentki dr hab. Małgorzaty Molędy-Zdziech, prof. SGH, która zachęciła nas do pokazania tej pracy światu. Gratuluję Marysi, jestem z niej bardzo dumna – powiedziała dr Pachocka.

– Dziękujemy też koleżankom i kolegom z Grupy Granica oraz organizacji Badaczki i Badacze na Granicy, bez których ta praca nie mogłaby powstać”.

Przedmiotem rozważań pracy jest proces kryminalizacji aktorów społeczeństwa obywatelskiego (ASO) solidaryzujących się z migrantami podczas kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej w latach 2021–2022. Celem pracy jest zdefiniowanie metod oraz narzędzi wykorzystywanych przez polski rząd i służby mundurowe do kryminalizowania i nadzorowania ASO oraz określenie możliwych skutków tych działań. Dodatkowym celem jest zbadanie pochodzenia i liczby migrantów w obszarze przygranicznym oraz zmian tych charakterystyk w czasie. W pierwszym rozdziale na podstawie krytycznej analizy tekstu i przeglądu literatury omówiono prawo krajowe i europejskie, koncepcje i skutki kryminalizacji solidarności z migrantami oraz przykłady aktów kryminalizacji na przestrzeni lat w UE. Następnie opisano przebieg kryzysu i charakterystykę zaangażowanych w niego aktorów oraz zaprezentowano wnioski z analizy danych ilościowych o migrantach przekraczających granicę w sposób nieregularny. W ostatniej części, na podstawie 21 wywiadów pogłębionych z działaczami humanitarnymi na terenie przygranicznym dokonano analizy stosowanych metod nadzorowania i kryminalizacji solidarności oraz ich skutków. Do analizy wykorzystano koncepcję „pilnowania 
porządku w społeczeństwie mobilności” zdefiniowaną przez S. Carrera, J. Allsopp i L. Vosyliūtė 
w 2018 r. Praca dowodzi, że metody kryminalizacji stosowane przez służby i rząd zawierają w sobie wszystkie komponenty zidentyfikowane w dotychczas powstałych koncepcjach: zastraszanie i podejrzliwość, dyscyplinowanie oraz formalną kryminalizację. Dowiedziono również, że zastosowano nowe, niezdefiniowane do tej pory w literaturze przedmiotu, narzędzie nadzorowania ASO, a jest nim formalne ograniczanie swobód obywatelskich.

Więcej na temat konkursu prac magisterskich im. J.J. Lipskiego.