SGH otrzymała reakredytację EQUIS

widok uczelni z lotu ptaka; u góry dwa loga, na dole napis: SGH z reakredytacją EQUIS

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie otrzymała na kolejne trzy lata reakredytację EQUIS (European Quality Improvement System). Akredytacja instytucjonalna EQUIS jest wiodącym międzynarodowym systemem, który w sposób kompleksowy ocenia jakość szkół biznesu w każdym z wymiarów ich funkcjonowania. Przyznawana jest najlepszym uczelniom biznesowym przez Europejską Fundację na Rzecz Rozwoju Zarządzania (European Foundation for Management Development, EFMD).

„Uzyskanie w 2021 roku po raz pierwszy akredytacji EQUIS było dla nas wielkim wyróżnieniem, ponieważ jest to jedna z dwóch najbardziej prestiżowych światowych akredytacji przyznawanych uczelniom biznesowym. W Europie Środkowej i Wschodniej otrzymało ją oprócz SGH pięć uczelni, w tym dwie w Polsce. Cieszymy się, że utrzymaliśmy najwyższy poziom i spełniliśmy wszystkie warunki, aby uzyskać reakredytację” – powiedział rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH.

Rektor podziękował wszystkim zaangażowanym w ten skomplikowany i wielopłaszczyznowy proces.

„Proces akredytacyjny i reakredytacyjny EQUIS niewątpliwie przyczynił się do mobilizacji naszej wspólnoty uczelnianej. Akredytacja stanowiła dla nas ogromne wyróżnienie i była jednocześnie zobowiązaniem do dalszego doskonalenia: jakości kształcenia, prowadzenia badań oraz zarządzania uczelnią. Po trzech latach stanęliśmy na wysokości zadania, uzyskując reakredytację na kolejne trzy lata. Akredytacja EQUIS stawia nas na wysokiej pozycji wśród czołowych szkół biznesowych na świecie. Przed nami zatem kontynuacja procesu dbania o utrzymanie poziomu i jego ciągłego ulepszania w wymienionych obszarach” – ocenił prorektor ds. współpracy z zagranicą SGH dr hab. Jacek Prokop, prof. SGH.

„W maju 2024 roku gościliśmy na naszym kampusie komisję akredytacyjną EQUIS, która działała pod przewodnictwem prof. Konstantina Krotova, dziekana szkoły biznesu Skema w USA” – poinformował kierownik projektu akredytacji AACSB i EQUIS dr hab. Marcin Wojtysiak-Kotlarski, prof. SGH, z Zakładu Strategii Międzynarodowych w Instytucie Zarządzania Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. 

W komisji oceniającej pracowali również prof. Mats Brenner, były dziekan Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania (LUSEM) na Uniwersytecie Lund w Szwecji, prof. Paul Ballentine, Executive Dean ze szkoły biznesu University of Canterbury w Nowej Zelandii, a także reprezentująca świat biznesu Cibel Setinkaya, b. partner z firmy Delloite w Turcji. 

„Wizyta reakredytacyjna to bardzo duże przedsięwzięcie. Dość powiedzieć że w spotkaniach dotyczących reakredytacji EQUIS uczestniczyło około 200 osób, w tym przedstawiciele wszystkich grup interesariuszy, czyli władze szkoły, członkowie rady uczelni, nauczyciele akademiccy, studenci wszystkich rodzajów studiów, przedstawiciela administracji, a także absolwenci oraz firmy współpracujące z SGH” – wskazał prof. Wojtysiak-Kotlarski.

I podkreślił: „Niewątpliwie, wizyta reakredytacyjna EQUIS zakończyła się dużym sukcesem. Na spotkaniu podsumowującym wizytę w gabinecie JM Rektora SGH przewodniczący komisji reakredytującej uczelnię podkreślał bowiem bardzo wiele jej silnych stron. Jako cała akademicka społeczność SGH zostaliśmy pochwaleni za systematycznie dokonujący się rozwój naszej uczelni. Powyższe znalazło potwierdzenie w informacji, którą otrzymaliśmy 24 września 2024 roku od prof. Alfonso Saqueta o decyzji rady akredytacyjnej EFMD dotyczącej przedłużenia akredytacji szkoły na kolejne trzy lata”.

EQUIS  to kompleksowy system akredytacji instytucjonalnej dla szkół biznesu. Jest uznawany na całym świecie przez studentów, wykładowców, pracodawców, klientów korporacyjnych i media, często będąc niezbędnym warunkiem uczestnictwa w liczących się rankingach. EQUIS jest wzorcem jakości w dziesięciu obszarach działalności uczelni – zapewnia rygorystyczną kontrolę, jeśli chodzi o porównanie danej uczelni z międzynarodowymi standardami w zakresie procesów zarządzania, programów, studentów, kadry uniwersyteckiej, badań, internacjonalizacji, etyki, odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju, a także zaangażowania w działania realizowane wspólnie z praktykami biznesu. 

Akredytacja EQUIS obejmuje szeroki zakres oceny: wszystkie działania danej uczelni, w tym programy studiów prowadzące i nieprowadzące do uzyskania tytułu zawodowego, jak i programy kształcenia na poziomie doktorskim oraz tworzenie wiedzy i wkład w życie społeczności. EQUIS pomaga w dążeniu do doskonałości w ciągłym procesie ulepszania po każdej wizycie akredytacyjnej lub reakredytacyjnej – pisze na swej stronie internetowej EFMD Global. Bierze przy tym pod uwagę różnorodność kultur i systemów edukacyjnych na świecie, jako że w każdym procesie oceny niezbędne jest zrozumienie lokalnego kontekstu.

Tę prestiżową akredytację posiada nieco ponad 200 najlepszych uczelni biznesowych na świecie, w tym 119 w Europie, m.in. takie znane i renomowane uczelnie, jak brytyjska London Business School, francuskie INSEAD czy HEC Paris, a także włoska SDA Bocconi School of Management, niemiecka Frankfurt School of Finance and Management, hiszpańska IE Business School czy szwajcarski University of St. Gallen. W Polsce otrzymały ją, oprócz SGH, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Akademia Leona Koźmińskiego.

Lista uczelni na świecie z akredytacją EQUIS
Strona główna EFMD Global