W labiryncie zarządzania: śladami nowoczesnego lidera

szklana kula ziemska na komputerze

W świecie nieprzewidywalności, w którym zmiany stają się nieuchronne, a zaskakujące wydarzenia biznesowe są na porządku dziennym, konieczne jest nie tylko myślenie out of the box, ale także „eksploracja zupełnie nowych «pudełek»”. To czas pionierów transformacji przyszłości opartej na narzędziach cyfrowych i sztucznej inteligencji. Pionierów łączących świat nauki ze światem biznesu, tworzących holistyczny system oparty na synergii. Tak zrodziła się moja potrzeba poszerzenia wiedzy teoretycznej, która przeistoczyła się w konieczność i skierowała mnie na ścieżkę studiów doktoranckich.

Jestem praktykiem biznesu z wieloletnim doświadczeniem w międzynarodowych korporacjach. Obecnie aktywnie uczestniczę w procesach transformacyjnych w spółkach Skarbu Państwa oraz pełnię rolę wykładowcy na Uniwersytecie WSB Merito.

Moje zainteresowania naukowe obejmują strategię organizacji, zarządzanie zasobami ludzkimi, przywództwo, etykę w biznesie oraz innowacje i nowe technologie. Będąc mentorem na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Youth Business Polska, aktywnie staram się dzielić wiedzą i doświadczeniem, inspirując kolejne pokolenia przyszłych liderów biznesowych.

Moja podróż po zarządzaniu to nie tylko teoria, lecz również praktyczne doświadczenie w prowadzeniu procesów optymalizacyjnych i transformacyjnych. Łącząc teorię z ponad 25-letnim doświadczeniem zawodowym, dążę do przekazywania nie tylko wiedzy, ale także praktycznych umiejętności zarówno organizacjom, jak i studentom. Doktorat w SGH stanowi kolejny etap na drodze kariery, która skupia się na poszukiwaniu naukowych podstaw najbardziej efektywnych systemów zarządzania. Celem jest wprowadzenie skutecznych, holistycznych procesów optymalizacyjnych i transformacyjnych w organizacjach, wykorzystując innowacyjne podejście, hybrydowe metody zarządzania, autorski zestaw narzędzi oraz technologie cyfrowe i sztuczną inteligencję.

Oprócz osobistego rozwoju związanego z realizacją projektu, jakim jest doktorat, angażuję się również w życie akademickie. Od trzech kadencji aktywnie uczestniczę w Samorządzie Doktorantów, a od dwóch pełnię funkcję w zarządzie SD. Ponadto czwartą kadencję sprawuję rolę przewodniczącego Odwoławczej Komisji Stypendialnej ds. Doktorantów, gdzie wspólnie z zespołem współpracowników dbamy o rzetelne rozpatrywanie odwołań doktorantów. Będąc uczestnikiem życia naukowego, reprezentuję doktorantów w Radzie Naukowej Dyscypliny Nauki o Zarządzaniu i Jakości. Dodatkowo angażuję się w prace Komisji Rekrutacyjnej prowadzącej rekrutację do Szkoły Doktorskiej SGH oraz pełnię funkcję senatora doktoranckiego. Moja aktywność na rzecz środowiska doktoranckiego i współpraca z władzami przekładają się na liczne projekty rozwoju naukowego i społecznego.

Podczas doktoratu miałem przyjemność spotkać wielu inspirujących i pomocnych ludzi, tak wielu, że nie sposób ich wszystkich wymienić w tak krótkim tekście. To właśnie oni stanowią źródło mojej motywacji do dalszego rozwoju. Choć czas studiów doktoranckich powoli dobiega końca, nadal będę aktywnie zaangażowany w realizację naukowych pasji oraz wspieranie rozwoju środowiska doktoranckiego. Serdecznie dziękuję społeczności SGH za niezwykły czas, który miałem okazję spędzić wśród wyjątkowych osób na tej wyjątkowej uczelni.

Jestem nie tylko doktorantem, ale również liderem, wykładowcą, mentorem i pasjonatem, który nieustannie poszukuje nowych ścieżek rozwoju zarówno dla siebie, jak i dla innych. Moja historia to opowieść o inspiracji dla wszystkich, którzy pragną zmieniać świat na lepsze, wykorzystując wiedzę i doświadczenie.  


Andrzej Nowakowski

ANDRZEJ NOWAKOWSKI, członek zarządu Samorządu Doktorantów