Konferencja poświęcona Raportowi o inwestycjach firm amerykańskich w Polsce

okładka raportu AmCham i SGH na temat inwestycji amerykańskich w Polsce; w tle pałac kultury

28 czerwca 2023 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce (AmCham) oraz SGH. Konferencja poświęcona była Raportowi o inwestycjach firm amerykańskich w Polsce. Raport został przygotowany przez AmCham i SGH. Swój udział w konferencji potwierdził ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, oraz prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele firm amerykańskich działających w Polsce.

Firmy pochodzące ze Stanów Zjednoczonych są największymi inwestorami na świecie. Skumulowana wartość ich inwestycji bezpośrednich globalnie wyniosła 6,5 bln USD w 2021 r. Tylko w 2021 r. firmy amerykańskie zainwestowały w różnych krajach łącznie 403 mld USD – o 71% więcej niż rok wcześniej.

Od ponad trzydziestu lat Polska przyciąga zagraniczny kapitał inwestycyjny, będąc atrakcyjną lokalizacją biznesu w centralnej części Europy, z chłonnym rynkiem i dużymi zasobami pracowników. Zarówno w 2021 r., jak i w 2022 r. nastąpiły rekordowe napływy inwestycji – każdego roku blisko 30 mld USD napłynęło do naszej gospodarki. Firmy amerykańskie są obecnie drugą największą, po inwestorach niemieckich, grupą przedsiębiorstw zagranicznych w naszym kraju, a ich kapitał wynosi 12% kapitału zagranicznego ulokowanego w Polsce.

Aktualnie w naszym kraju obecnych jest 1 576 przedsiębiorstw będących własnością przedsiębiorstw amerykańskich, które zainwestowały 26 mld USD, a wartość ich aktywów szacuje się na blisko 59 mld USD. Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce odpowiada 4,1% wartości polskiego PKB.

Firmy amerykańskie inwestują na świecie dwukrotnie więcej w usługach niż w produkcji przemysłowej, ale w Polsce gros ich inwestycji (48%) znajduje się w przemyśle. Różni je to także od innych inwestycji zagranicznych w Polsce, które w ponad 70% dotyczą usług. Największe aktywa w przemyśle posiadają firmy z branży motoryzacyjnej i lotniczej. Z kolei najliczniejszą jest branża IT, w której działa 137 przedsiębiorstw.
 
Prawie 80% inwestycji firm amerykańskich w Polsce zlokalizowanych jest w regionie centralnym, południowym i południowo-zachodnim. Znacznie mniej skoncentrowane jest zatrudnienie, bo tylko jedna trzecia miejsc pracy znajduje się w województwie mazowieckim, a drugie tyle – w województwach wielkopolskim, małopolskim i dolnośląskim.

Co czwarte miejsce pracy z istniejących obecnie 327 tys. powstało po 2018 r. Od 2018 r. zatrudnienie w firmach z udziałem kapitału amerykańskiego wzrosło aż o 23%.

Raport „Firmy amerykańskie w Polsce – kapitał dla rozwoju i bezpieczeństwa" PONIŻEJ.

Załączniki