Moją siłą jest pasja

Moją siłą jest pasja

Z Aleksandrą Krajewską, absolwentką SGH nominowaną do Nagrody Absolwenckiej „Liderzy SGH” w kategorii absolwenci zagraniczni rozmawiają Andżelika Kuźnar i  Paweł Kasprowicz.

Pani Aleksandro, we wrześniu 2018 r. została pani najmłodszym dyrektorem w zespole strategii First Abu Dhabi Bank, największego banku Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak wyglądała pani droga do tak znakomitych osiągnięć zawodowych?

Wierzę, że najbardziej spektakularne osiągnięcia są jeszcze przede mną [śmiech]. Moje dotychczasowe osiągnięcia są z kolei efektem bardzo dobrych, otwierających perspektywy szkół, wsparcia rodziny oraz nieustannej otwartości na świat i nowe doświadczenia. 
Ujmując zaś chronologicznie – po ukończeniu SGH i CEMS oraz dwóch wymianach studenckich (Bruksela, Wiedeń) dostałam się na program menedżerski dla absolwentów w Deutsche Bank we Frankfurcie nad Menem. Następnie pracowałam przez trzy lata jako menedżer projektów dla pięciu europejskich rynków (Włochy, Hiszpania, Portugalia, Polska, Belgia), a półtora roku spędziłam w Barcelonie, wprowadzając program transformacji cyfrowej banku. W 2016 roku przeniosłam się na Bliski Wschód, gdzie najpierw objęłam stanowisko menedżera w dziale strategii Emirates Islamic Bank w Dubaju, natomiast w 2018 zostałam dyrektorem w zespole strategii First Abu Dhabi Bank.

Jako specjalistka do spraw bankowości islamskiej przyczyniła się pani do kluczowych decyzji banku. Czym różni się taka bankowość od znanej nam w Europie? W jaki sposób pojawiło się zainteresowanie tym wciąż u nas słabo znanym zagadnieniem?

Podczas jednej z rotacji programu menedżerskiego w Deutsche Bank zaprzyjaźniłam się z koleżanką z Arabii Saudyjskiej. Ta znajomość wzbudziła we mnie zainteresowanie Bliskim Wschodem i bankowością islamską. Rozpoczęłam niepozornie – od książki Islamic Banking for Dummies. Potem dokształcałam się na własną rękę, aż postanowiłam ubiegać się o pracę w banku islamskim i w ten sposób zdobyć dość unikatową wiedzę praktyczną. Praca w Emirates Islamic Bank była dla mnie jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem zawodowym, ale mało kto wie, że wymagała też dostosowań kulturowych – w biurze musiałam na przykład nosić hidżab.
Bankowość islamska musi pozostawać w zgodzie z wytycznymi islamu i w popularnym rozumieniu różni się od konwencjonalnej tym, że nie stosuje stóp procentowych. Nie ma tutaj instrumentów pochodnych, gdyż każdy instrument finansowy musi być powiązany z konkretnym (fizycznym) aktywem, nie finansuje się również działalności związanej z hazardem czy produkcją alkoholu. Banki islamskie dystrybuują środki z zakatu (część dochodu, którą muzułmanie są zobowiązani przekazywać na cele dobroczynne). Obecnie uważa się, że bankowość islamska jest jedną z odmian tak zwanej etycznej bankowości.

W marcu tego roku dziennik „Rzeczpospolita” wybrał panią do grona dziesięciu kobiet – Wschodzących Gwiazd Biznesu. Co uważa pani za źródło swojego sukcesu?

Moją siłą napędową jest pasja, a to, czym zajmuję się w karierze zawodowej, stanowi jedną z pasji. Moje życie jest poukładane – jest w nim czas na pracę, rodzinę, sport, podróże i zainteresowania inne niż praca. Uważam, że to jest właśnie klucz do mojego sukcesu – nie wypalam się w jednej dziedzinie, poświęcając jej całą uwagę, mam czas na poznawanie nowych rzeczy.
Poza tym wiem, czego chcę, czego nie chcę, i nie odczuwam strachu (zwłaszcza przed nieznanym). Podejmuję decyzje, konsultując wiele różnych punktów widzenia, ale ostatecznie muszą być to moje decyzje i dbam o to, aby się z nimi dobrze czuć. 

Stowarzyszenie Absolwentów SGH od ponad stu lat promuje utrzymywanie więzi absolwentów z macierzystą uczelnią oraz koleżankami i kolegami z czasów studiów. Jak postrzega pani rolę naszej organizacji w dzisiejszych, coraz bardziej zdigitalizowanych czasach?

Więzi między absolwentami i uczelnią, jak również między nimi samymi, są ogromną wartością dodaną bez względu na czasy. Obecnie absolwenci SGH mieszkają i robią kariery chyba w każdej części świata. Uważam, że Stowarzyszenie Absolwentów SGH powinno być aktywne zarówno fizycznie poprzez wydarzenia na uczelni, jak i w sieci poprzez webinaria, kursy oraz transmisje online, podcasty, nagrania et cetera.
Ponadto jestem wielką fanką tego, aby kontakty między absolwentami rozwijały się nie tylko przez wydarzenia karierowe czy networking, ale też poprzez wydarzenia sportowe, kulturalne, choćby turniej tenisowy czy zawody biegowe.
Sama jestem członkinią ISES (Instytutu Studiów Ekonomiczno-Społecznych), który stworzyliśmy wraz z moimi koleżankami i kolegami z SKN Finansów i Makroekonomii. Kontakty z absolwentami i studentami pozwalają mi na poszerzanie praktycznej wiedzy biznesowej oraz na dostęp do najnowszej wiedzy naukowej. Jest to też świetna platforma kontaktów – zarówno gdy poszukuje się pomocy, jak i w momencie pozyskiwania zdolnych pracowników.

Co radziłaby pani młodszym koleżankom i kolegom, którzy zastanawiają się nad wyborem drogi zawodowej? Jakie cechy osobowości w pani przypadku sprzyjały osiągnięciu sukcesu? 

Rób to, co jest twoją pasją i co sprawia ci przyjemność. Próbuj zawsze kilku opcji. Nie bój się zmieniać zdania czy przyznać przed sobą, że popełniłaś lub popełniłeś błąd i musisz zacząć od nowa. Jedna ścieżka nie jest dana raz na zawsze. Zachowaj równowagę między rozwojem zawodowym a rozwijaniem innych pasji i życiem prywatnym, zawsze miej „plan B”.
Okres studiów warto poświęcić na eksplorowanie różnych dziedzin nauki/biznesu, odbycie praktyk w kilku rodzajach firm, koniecznie trzeba wyjechać na wymianę zagraniczną – to bardzo poszerza horyzonty i otwiera wiele możliwości.
Mnie dodatkowo pomaga to, że się nie boję. Nowe doświadczenia, ludzie, miejsca to dla mnie siła napędowa, dostrzegam okazję w każdym z możliwych scenariuszy wydarzeń i jestem wytrwała. Polecam również (zwłaszcza kobietom) zarzucenie perfekcjonizmu, mniej przejmowania się i rozpamiętywania niepowodzeń. Tenis, który jest moją sportową pasją, nauczył mnie tego, że każda kolejna rozegrana piłka to nowa szansa.  

Aleksandra Krajewska jest absolwentką SGH z 2011 r. Ukończyła finanse i rachunkowość, stosunki międzynarodowe oraz CEMS Master in International Management.