Wydarzenia

Status artysty w Polsce w kontekście ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego

Seminarium
Data wydarzenia:

Katedra Polityki Publicznej SGH zaprasza na kolejne, otwarte seminarium online „Status artysty w Polsce w kontekście ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego”.

Dyskusja będzie poświęcona zagadnieniu sytuacji artystów w Polsce, szczególnie w kontekście przygotowywanej i dyskutowanej od kilku lat ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego.
Artyści stanowią szczególną grupę zawodową, a wokół ich pracy (systemu pracy) narosło wiele mitów, takich jak np. mała użyteczność wytworów ich pracy, satysfakcja z pracy, która powinna zastępować wynagrodzenie lub też stanowić jego główny element, a także przekonanie o romantycznej otoczce działalności artystycznej. Specyfika pracy artystów polega przede wszystkim na jej nieregularności, co ma bezpośrednie przełożenie na dochody, które są niepewne, bez względu na odniesiony sukces zawodowy oparty bądź na rzeczywistym talencie, bądź na skutecznym marketingu. Jest to praca o charakterze prekaryjnym – artyści i twórcy nie mają najczęściej zabezpieczenia socjalnego w formie ubezpieczenia medycznego i emerytalnego. Tymczasem artyści i twórcy stanowią trzon – początkowy i konieczny warunek funkcjonowania – sektorów kultury, które zostały uznane (np. w Unii Europejskiej) za nowy obszar inwestowania, za źródło kreatywności i innowacyjności. Podstawowym pytaniem stanowiącym punkt wyjścia do dyskusji będzie: „Dlaczego i jak należy zapewnić artystom i twórcom godne warunki funkcjonowania na rynku pracy?”.

Prezentację przedstawi dr Anetta Janowska z Katedry Polityki Publicznej SGH.
Po prezentacji zapraszamy do dyskusji, którą będzie moderował prof. Andrzej Zybała, kierownik Katedry Polityki Publicznej SGH.

Zapraszamy do uczestnictwa online. Link do wydarzenia https://bit.ly/3GQyG0n

Lokalizacja
online (Microsoft Teams)
Organizator
Katedra Polityki Publicznej; Andrzej Klimczuk