Wydarzenia

Czwartkowe Forum SGH: jak chronić wartość intelektualną przedsiębiorstwa?

Debata
Data wydarzenia:

4 lutego o godz. 14.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Czwartkowe Forum SGH. W dyskusji udział wezmą Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP, oraz dr Mariusz Strojny, pełnomocnik Rektora SGH ds. transferu technologii, adiunkt w Instytucie Zarządzania Wartością SGH.

W ostatnich latach innowacyjność stała się jednym z kluczowych zagadnień gospodarczych, w znaczący sposób determinującym konkurencyjność przedsiębiorstw. Krajowe przedsiębiorstwa wciąż należą do grupy „wiecznie doganiających”, skupiającej przedsiębiorstwa z krajów, które wykazują innowacyjność znacznie poniżej średniej dla całej Unii Europejskiej. Tymczasem poza naszymi granicami trwa walka o pozycję globalnego lidera innowacji. Chiny w coraz większym stopniu wpływają światowy rynek innowacji, zagrażając pozycji Stanów Zjednoczonych i Europy. W tej sytuacji zasadnicze staje się pytanie o to, gdzie w tej układance jest miejsce Polski i jak można chronić rodzime innowacje oraz własność intelektualną przedsiębiorstw.

  • Czym jest własność intelektualna i dlaczego warto ją chronić?
  • Czy Polska ma szansę wreszcie zaistnieć na światowej mapie innowacyjności?
  • Jaki jest poziom ochrony własności intelektualnej w Polsce?
  • Co zrobić, aby krajowe przedsiębiorstwa częściej chroniły swoją własność intelektualną?
  • Czy w dobie pandemii ochrona własności intelektualnej w dziedzinie medycyny jest społecznie opłacalna?

W spotkaniu udział wezmą:

  • Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP,
  • dr Mariusz Strojny, pełnomocnik Rektora SGH ds. transferu technologii, adiunkt w Instytucie Zarządzania Wartością SGH.

Rozmowę poprowadzi Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 4 lutego o godz. 14.00, na kanale SGH w serwisie YouTube (link). Zapraszamy do śledzenia dyskusji oraz zadawania pytań ekspertom.

Czwartkowe Forum SGH, wspólny projekt Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Forum Ekonomicznego, to cykl debat online na temat bieżących problemów gospodarczych i społecznych w kraju i na świecie. Projekt ma służyć wsparciu praktyków życia gospodarczego w podejmowaniu optymalnych decyzji biznesowych, poprzez dostarczanie analiz aktualnych trendów i zjawisk oraz metod reagowania na nie. Do udziału w spotkaniach będziemy zapraszali ekspertów, a skoncentrujemy się na takich tematach, jak innowacyjność, procesy migracyjne, energetyka odnawialna, systemy emerytalne, koniunktura gospodarcza, a także najpoważniejsze skutki pandemii COVID-19 na płaszczyźnie zdrowotnej, społecznej i gospodarczej.

Lokalizacja
online (YouTube)
Organizator
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Forum Ekonomiczne