Wydarzenia

Czwartkowe Forum SGH: Innowacje w motoryzacji – rewolucja wodorowa

Forum
Data wydarzenia:

1 lipca o godz. 14.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Czwartkowe Forum SGH. W dyskusji udział wezmą dr Jacek Pawlak, prezydent Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe, oraz prof. Wojciech Paprocki z Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności SGH.

Czwartkowe Forum

Osiągnięcie w perspektywie kilkudziesięciu lat neutralności klimatycznej w transporcie jest niemożliwe bez wprowadzenia do użycia bezemisyjnych wtórnych nośników energii. Coraz większy udział w produkcji energii elektrycznej w wielu krajach na świecie mają technologie określane mianem odnawialnych źródeł energii (OZE): fotowoltaika oraz wiatraki instalowane na lądzie (on-shore) i na wodach przybrzeżnych (off-shore). Energię elektryczną wykorzystuje się powszechnie w transporcie szynowym (kolej, tramwaj, metro, trolejbus), stosując stałe połączenie pojazdu z siecią trakcyjną. Wyzwaniem jest zapewnienie zasilania silnika elektrycznego w pojeździe (samochodzie osobowym, ciężarowym, autobusie), który przemieszcza się po drogach pozbawionych infrastruktury energetycznej. W USA i Chinach, a także w Europie są producenci, którzy zastosowali baterie trakcyjne w samochodach osobowych i dostawczych. To rozwiązanie ma swoje zalety, ale także wady, co powoduje, że kontynuowane są prace nad przygotowaniem innych rozwiązań, które mają umożliwić wycofanie z eksploatacji pojazdów, statków i samolotów z silnikami niskoprężnymi, wysokoprężnymi oraz odrzutowymi zasilanymi paliwami płynnymi.

Rozwiązaniem, które jest już znane, ale stosowane bardzo rzadko, jest wykorzystanie ogniw wodorowych. Są to instalacje zasilane ze zbiornika ze sprężonym wodorem (H2) zainstalowanego w samochodzie lub autobusie, w którym generowana jest energia elektryczna wykorzystywana przez silnik elektryczny. Wiele kwestii wymaga rozpoznania, zanim uda się uruchomić na masową skalę produkcję pojazdów typu FCEV (fuel cell electric vehicle) oraz upowszechnić ich eksploatację. Lista pytań obejmuje m.in. zagadnienia:

  • Czy wodór może stać się surowcem strategicznym?
  • W jaki sposób wodór może wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne kraju?
  • Jakie są najważniejsze bariery w rozwoju technologii wodorowej?
  • Czy technologie wodorowe będą stanowić jeden z kluczowych elementów realizacji neutralności klimatycznej?
  • Czy wodór może zrewolucjonizować i przyspieszyć rozwój OZE?
  • Jakie miejsce może zająć Polska w światowym łańcuchu wartości gospodarki wodorowej?
  • W których obszarach mamy szanse odegrać zauważalną rolę – wytwarzanie, magazynowanie, transport i dystrybucja, zastosowanie?
  • Jaka jest przyszłość wykorzystania wodoru w transporcie?
  • Jaki udział może mieć wodór wśród wszystkich paliw i rozwiązań stosowanych w transporcie drogowym?
  • Jakimi samochodami będziemy jeździli za 20 lat?

Na pytania te odpowiedzą uczestnicy Czwartkowego Forum SGH:

  • dr Jacek Pawlak, prezydent Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe,
  • prof. Wojciech Paprocki, Instytut Infrastruktury, Transportu i Mobilności SGH.

Rozmowę poprowadzi Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 1 lipca o godz. 14.00, na kanale SGH w serwisie YouTube (link do spotkania). Zapraszamy do śledzenia transmisji oraz zadawania pytań ekspertom online.

Czwartkowe Forum SGH, wspólny projekt Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Forum Ekonomicznego, to cykl debat online na temat najważniejszych problemów gospodarczych, biznesowych i społecznych w kraju i na świecie. Jego celem jest zainicjowanie wymiany opinii na najbardziej istotne kwestie ekonomiczne pomiędzy przedstawicielami świata nauki i praktyki gospodarczej, omówienie aktualnych trendów i zjawisk gospodarczych, najistotniejszych wyzwań biznesowych oraz ich konsekwencji i skutków z perspektywy regionu, kraju, poszczególnych branż, przedsiębiorstw, jak również gospodarstw domowych.  Osoby i instytucje zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH, e-mail: cpitt@sgh.waw.pl.

 

Lokalizacja
online (YouTube)
Organizator
SGH i Forum Ekonomiczne