Dzień Kariery w SGH

zdjęcie z góry jednej z auli uczelni wypełnionej ludźmi

26 października br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbył się Dzień Kariery. To wydarzenie, podczas którego studenci mają okazję poznać firmy z Klubu Partnerów SGH. Jest to szansa na zgłębienie wiedzy na temat profilu działalności firm, procesu rekrutacji, ścieżek kariery czy proponowanych programów stażowych.

Ideą Klubu Partnerów SGH jest współpraca dla rozwoju, dlatego też firmy dołączają do corocznego wydarzenia, by społeczność studencka już od pierwszego miesiąca nowego roku akademickiego mogła poznać wachlarz możliwości.  

Planowanie kariery nie jest sprawą łatwą ani oczywistą, nie każdy bowiem już na pierwszym roku studiów musi wiedzieć, co chce robić i który kierunek studiów jest tym właściwym. Dlatego w SGH studenci i studentki mogą indywidualnie kształtować program studiów. Jest to unikatowe rozwiązanie w Polsce. Z jednej strony, to wielkie wyzwanie dla uczelni, ale z drugiej, ogromna szansa na rozwój osobisty. Dzięki takiemu podejściu dużo łatwiej społeczność studencka może łączyć naukę z poznawaniem praktyki biznesowej.

W całym tym ekosystemie planowania kariery oraz wyboru kierunku rozwoju, szczególną rolę pełnią doradczynie kariery, które na co dzień służą wiedzą i doświadczeniem podczas indywidualnych konsultacji, a podczas Dnia Kariery dodatkowo wspierają zainteresowanych poradami czy np. konsultacją dotyczącą CV. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano punkt foto, w którym można było zrobić profesjonalne zdjęcie właśnie do CV czy na profil LinkedIn. To wszystko w połączeniu z doradztwem w zakresie stylizacji wizerunku pozwoliło na kompleksowe wsparcie w pierwszych krokach w świecie biznesu.

Dodatkowym punktem oraz platformą do wymiany doświadczeń między pracodawcami a społecznością studencką był warsztat, który poprowadziła Urszula Zając-Pałdyna, autorka bloga HR na obcasach oraz książki "Employer branding po polsku", na co dzień związana z obszarem HR nie tylko zawodowo, ale i naukowo; obecnie doktorantka SGH.

Employer branding – perspektywa pracodawcy i pracownika – to hasło było motywem przewodnim całej dyskusji. Coraz częściej bowiem pracownicy szukają czegoś więcej, stawiając na pierwszym miejscu w pracy atmosferę i aktywność firmy w życiu społecznym. Od pracodawców oczekuje się miejsca pracy, dokąd pracownik będzie chciał przychodzić uśmiechnięty i zadowolony, gdzie poniedziałek nie będzie najgorszym dniem tygodnia.

Młodzi ludzie oczekują miejsca pracy, które będą tworzyć ludzie. W tym właśnie może nam pomóc employer branding, a każdy pracodawca powinien w obecnych czasach pochylić się nad tematem związanym z wizerunkiem firmy.

Dzień Kariery to wydarzenie, które niewątpliwie pozwala pracodawcom zaprezentować nie tylko profil działalności, ofertę aktualnych programów rozwojowych czy konkursów, ale też przybliżyć nieco atmosferę, jaka na co dzień panuje w ich organizacji.

26 października br. w Auli Spadochronowej pojawili się przedstawiciele takich firm jak: Accenture, Bank Millennium, Bank Pekao SA, Citi, Deloitte, EY, Henkel, ING Bank Śląski S.A., KPMG, L’Oréal, mBank, MAKRO, PKO Bank Polski, Point72, Santander Bank i Santander Universidades, SAS oraz TPA Poland.

Nie sposób jednak w ciągu jednego wydarzenia dokonać przeglądu wszystkich aktualnych propozycji partnerów biznesowych uczelni, dlatego zarówno organizatorzy, jak i wolontariusze zachęcali, by prócz aktywnego udziału w wydarzeniu równie aktywnie eksplorować poświęconą tematyce planowania kariery specjalną stronę Serwis Kariera. Regularnie zamieszczane są na niej informacje o konkursach, programach rozwojowych, praktykach, stażach czy oferty pracy.