Współpraca z OECD: nowe możliwości dla studentów i prezentacja raportu o Polsce

na zdjęciu dwóch mężczyzn trzymających otwarte teczki z dokumentami na tle flag wielu państw. Fot. Mariusz Sielski, SGH

25 października 2024 r. rektor SGH Piotr Wachowiak i zastępca sekretarza generalnego OECD Yoshiki Takeushi podpisali w Paryżu umowę o współpracy pomiędzy Szkołą Główną Handlową w Warszawie a Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. SGH jako pierwsza uczelnia w Polsce dołączyła tym samym do grona tak znakomitych szkół partnerskich OECD jak paryska Sciences Po czy mediolański Uniwersytet Bocconiego. 

OECD to międzyrządowa organizacja grupująca 36 państw. Jej działalność jest nastawiona przede wszystkim na promowanie polityki trwałego wzrostu gospodarczego i podniesienia standardu życia w państwach członkowskich oraz współdziałania na rzecz równomiernego rozwoju w państwach trzecich zgodnie z zasadą niedyskryminacji i zobowiązaniami międzynarodowymi.  Stanowi ona swoistą platformę, gdzie rządy państw członkowskich razem mierzą się z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi globalizacja i mogą wymieniać doświadczenia związane z nowymi zjawiskami takimi, jak starzejące się społeczeństwa, gospodarka cyfrowa czy zmiany klimatyczne. 

Zacieśnienie współpracy z OECD nie tylko ułatwi pracownikom i studentom naszej uczelni dostęp do najnowszych analiz i raportów przygotowywanych przez tę organizację, ale przede wszystkim pozwoli aktywnie uczestniczyć w ich opracowaniu jako eksperci i wpływać w ten sposób na kształtowanie nowoczesnych polityk gospodarczych, finansowych i społecznych na poziomie ogólnoświatowym. Należy podkreślić, że wspomniana umowa jest skutkiem działań prowadzonych przez pracowników Centrum Współpracy Międzynarodowej (CWM) SGH w ramach projektu „SGH_Expert_Network: budowanie potencjału Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w zakresie umiędzynarodowienia w oparciu o sieć ekspertów”, finansowanego ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu „Welcome to Poland”. Podziękowania należą się również pracownikom stałego przedstawicielstwa RP przy OECD, a w szczególności Ewie Kubeł, zastępczyni stałego przedstawiciela, oraz Joannie Smendzie-Martyce, które znacznie przyczyniły się do podpisania tej umowy. 

Głównym celem porozumienia jest umożliwienie studentom i absolwentom SGH odbycia odpłatnych staży i zbudowania ścieżki kariery w tej organizacji. OECD prowadzi kilka programów stażowych, jak adresowany do absolwentów studiów licencjackich Young Associate Programme czy OECD Internship Programme. Umowa dotyczy przede wszystkim tego ostatniego programu, studenci uczelni partnerskich są bowiem traktowani priorytetowo podczas rozpatrywania wniosków o staże. Ponadto nasza uczelnia będzie mogła dokonać preselekcji piętnaściorga kandydatów według określonych przez OECD kryteriów. 

OECD Internship Programme to możliwość odbycia praktyk w tej organizacji. Program jest przede wszystkim adresowany do studentów studiów magisterskich i doktoranckich, jednak zgłoszenia studentów studiów pierwszego stopnia są również rozpatrywane. Praktyki trwają od jednego do sześciu miesięcy, z możliwością przedłużenia do dwunastu miesięcy łącznie. Warunkiem jest posiadanie obywatelstwa jednego z państw członkowskich OECD i biegła znajomość języka angielskiego. Francuski nie jest wymagany, choć mile widziany, bowiem pozwala w pełni korzystać z życia w Paryżu. Stażyści otrzymują wsparcie finansowe w kosztach utrzymania.

A jakie korzyści niesie ze sobą dla studenta praktyka w OECD? Przede wszystkim umożliwia doskonalenie umiejętności analitycznych w środowisku międzynarodowym. Stażyści będą wspierać analityków politycznych, brać udział w spotkaniach i seminariach, a nawet prowadzić samodzielne badania. Jej mniej oczywistym celem jest również pokazanie możliwości zbudowania kariery w organizacji międzynarodowej, co nie zawsze jest pierwszym wyborem naszych absolwentów, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą zazwyczaj z pracą w dużych korporacjach lub bankowości. 

Preselekcję kandydatów na praktyki w OECD zaplanowano w styczniu 2025 r. w CWM. 

Nawiązane dzięki umowie relacje zaowocowały również wizytami gości w siedzibie naszej uczelni. 5 grudnia 2024 r. mieliśmy przyjemność gościć w SGH ambasador Ewę Kubeł i Martina Wassermanna, analityka ds. zarządzania talentami w OECD. Spotkali się oni z pracownikami naukowymi i studentami.  Spotkanie zorganizowane było w ramach wspomnianego już projektu „SGH_Expert_Network: budowanie potencjału Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w zakresie umiędzynarodowienia w oparciu o sieć ekspertów”, dlatego koncentrowało się na kwestiach związanych ze współpracą naukowo-badawczą, na wspólnych projektach i konferencjach, ale też przybliżyło studentom naszej uczelni ścieżki rozwoju kariery i staże – te ostatnie nie tylko w samym OECD, ale również w stałym przedstawicielstwie RP. 

Ważnym i bardzo prestiżowym wydarzeniem będzie prezentacja najnowszego Raportu Gospodarczego OECD dla Polski, która będzie miała miejsce 4 lutego 2025 r. w naszej uczelni i której towarzyszyć będzie panel ekspercki z udziałem sekretarza generalnego OECD Mathiasa Cormanna, przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz pracowników naukowych SGH. 

Raport Gospodarczy OECD dla Polski jest publikowany co dwa lata. Jego celem jest wieloaspektowa ocena stanu gospodarki naszego kraju, analiza podstawowych wskaźników wzrostu, systemu finansowego, rynku pracy, dynamiki wynagrodzeń, stanu sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to cenione i obiektywne źródło informacji zawierające również rekomendacje na przyszłość. Poprzedni raport obejmował lata 2021–2022, kiedy gospodarka musiała poradzić sobie z takimi wyzwaniami, jak pandemia COVID-19 i inwazja Rosji na Ukrainę. Autorzy raportu podkreślili w nim m.in., że Polska szybko wychodziła z kryzysu wywołanego pandemią, ale wzrost gospodarczy spowolnił z powodu wojny w Ukrainie. Wskazano również, że Polska dobrze poradziła sobie z napływem uchodźców wojennych. Przewidywano także nieznaczne osłabienie gospodarcze w kolejnych latach i spowolnienie produkcji spowodowane wysokimi cenami energii. 

W rekomendacjach raportu zawarto takie kwestie, jak:

  • zapewnienie efektywnego wydatkowania środków publicznych, w szczególności przeznaczonych na opiekę zdrowotną i infrastrukturę,
  • poszerzenie podstawy dochodów budżetu państwa i poprawa efektywności niektórych wydatków poprzez przegląd obniżonych stawek VAT i ulg podatkowych,
  • ograniczenie związanego z energią wsparcia finansowego dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji,
  • monitorowanie inflacji i gotowość do podwyższenia stóp procentowych, jeśli to będzie konieczne,
  • zwiększenie finansowania badań i rozwoju w zakresie ICT, zapewnienie sprzętu ICT w szkołach i szkolenia dla nauczycieli,
  • zwiększenie elastyczności w edukacji formalnej i pozaformalnej,
  • promowanie uczenia się przez całe życie, zwłaszcza wśród pracowników MŚP, osób nieaktywnych zawodowo, starszych oraz słabiej wykształconych,
  • aktualizacja strategii energetycznej, w szczególności przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii,
  • ukierunkowane przekwalifikowanie,
  • zamrożenie zatrudnienia i podnoszenie kwalifikacji pracowników sektorów węgla kamiennego i brunatnego. 

Czy udało się te rekomendacje wcielić w życie, odpowie najbliższy raport. Jego treść zostanie ogłoszona 4 lutego 2025 r., najpierw w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a następnie zaprezentowana szerszej publiczności w SGH. Będzie to już 18. raport o stanie naszej gospodarki opracowany przez OECD.

Zacieśnienie współpracy z OECD oznacza zatem nie tylko prestiż znalezienia się w grupie najlepszych uczelni ekonomicznych na świecie będących partnerami tej organizacji, ale przede wszystkim wymierne korzyści dla naszej społeczności: łatwiejszy dostęp dla studentów i absolwentów do programów stażowych i do najnowszych publikacji, raportów i analiz dla naszych pracowników. W najbliższym czasie CWM zorganizuje również wizyty studyjne dla członków sieci SGH_Expert_Network w tej organizacji, co z pewnością zaowocuje szeregiem wspólnych projektów badawczych.  


DR AGNIESZKA KÜHNL-KINEL, Centrum Współpracy Międzynarodowej SGH

FOT. MARIUSZ SIELSKI, SGH