Wizyta studyjna przedstawicieli SGH w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie

na zdjęciu trzy osoby na tle flag

W ramach projektu realizowanego przez Centrum Współpracy Międzynarodowej SGH (CWM), finansowanego ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu „Welcome to Poland”1 , dr hab. Aneta Kosztowniak, prof. SGH, oraz dr hab. Lech Kurkliński, prof. SGH, uczestniczyli w wizycie studyjnej w siedzibie EBRD (European Bank for Reconstruction and Development) w Londynie w dniach 7–8 kwietnia 2025 r. 

Celem wizyty zgodnie z realizowanym projektem było promowanie naukowego potencjału uczelni na arenie międzynarodowej, w jednej z sześciu wybranych dla celów projektowych organizacjach, tj. EBRD obok: Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Banku Światowego (WB), Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF), Światowej Organizacji Handlu (WTO).

W pierwszym dniu wizyty delegację z SGH powitał dr Piotr Szpunar, dyrektor reprezentujący Polskę, Bułgarię i Albanię w EBRD, Katarzyna Wais, doradca w Biurze dyrektora oraz Anna Suszyńska z Konstytuanty EBRD w Londynie, wspierająca proces organizacyjny wizyty. Pobyt rozpoczęto od zwiedzenia budynku EBOR. Pan dyrektor Piotr Szpunar osobiście przedstawił strukturę organizacyjną oraz zakres działalności projektowej, finansowej i inwestycyjnej EBRD. Wskazał, że Polska jest trzecim z największych beneficjentów środków EBRD (po Turcji i Ukrainie), w której zrealizowano ponad 560 projektów, przy ich skumulowanej wartości około 16 mld euro. Na wsparcie EBRD liczyć może głównie sektor prywatny. Bank angażuje się w udzielanie pożyczek i gwarancji oraz instrumenty dłużne i akcyjne. 

Na zdjęciu 3 osoby na tle miasta

Dyrektor Piotr Szpunar zaznaczył, że w przypadku Polski zidentyfikowano szeroki zakres luk transformacyjnych, co pozwala na aplikowanie o finansowanie w wielu zakresach projektowych. Szerokie zarysowanie celów strategicznych umożliwia finansowania bardzo wielu projektów, co stanowi istotne wsparcie wobec wyzwań, z jakimi mierzyć się będzie polska gospodarka, związanych m.in. ze zmianami demograficznymi, transformacją systemu energetycznego, zmianami klimatycznymi, podażą wody, wzrostem obszarów wysychania gleb i powodziami, zmianami w rolnictwie, wyzwaniami dla wzrostu produktywności, a także zmianami technologicznymi, w tym wpływem upowszechnienia wykorzystania AI na gospodarkę. 

Ponadto, delegacja z SGH uczestniczyła w specjalnie zorganizowanym seminarium na temat „Inwestycji w fundusze ze strony EBRD”, które prowadzili Anne Hutton, Chris Hansen oraz Wojciech Ciszek. Pracownicy EBRD udzielali wyczerpujących odpowiedzi na pytania dotyczące bieżącej polityki inwestycyjnej jak i oczekiwanych wyzwań w planach Banku na lata 2025–2027. 

W drugim dniu wizyty dyrektor Piotr Szpunar kontynuował prezentację działalności EBRD. Odniósł się do głównych wyzwań transformacyjnych polskiej gospodarki, które planowane są do wspierania zgodnie ze Strategią dla Polski na lata 2024–2029, przyjętą przez Radę Dyrektorów 17 lipca 2024 r.2  Wśród priorytetów Strategii Piotr Szpunar podkreślił ważność: Przyspieszenia zielonej transformacji; Wspierania konkurencyjności przez innowacje, digitalizację i dobre zarządzanie; Wzmacnianie odporności i integracji gospodarczej. Wskazał również, na jeden z kluczowych projektów inwestycyjnych ważnych dla Polski jakim jest Projekt EBRD – Baltic Power – obejmujący budowę farm wiatrowych na morzu o mocy 1,14 GW, z budżetem pożyczkowym na poziomie 250 mld euro, do wykorzystania przez banki komercyjne, agencje oraz banki rozwojowe3.

EBRD ma również swoją placówkę w Polsce, w Warszawie, przez co dostępność oferty projektowej oraz możliwości kontaktów dla inwestorów (beneficjentów wsparcia) z pracownikami Banku są ułatwione.

Kolejnym punktem wizyty studyjnej był udział dr hab. Anety Kosztowniak, prof. SGH i dr. hab. Lecha Kurklińskiego, prof. SGH w seminarium na temat „Zarządzania finansami i płynnością EBOR” w ujęciu bilansu oraz scenariuszy na lata 2025–2027. Seminarium towarzyszyła dyskusja dotycząca aktywności EBRD na rynkach finansowych oraz ocen ratingowych. 

Warto dodać, że podstawą działalności finansowania projektów inwestycyjnych w krajach wymagających transformacji EBRD są wyniki szerokiego zakresu prac analitycznych i badawczych krajów operacji, za który odpowiada prof. Beata Javorcik, główny ekonomista banku wraz z podległym jej zespołem. Liczne raporty i publikacje tematyczne EBRD są źródłem ważnych analiz makroekonomicznych jak i porównań rynkowych, które spotykają się z uznaniem zarówno praktyków biznesu jak i przedstawicieli nauki. Dla studentów SGH (i innych uczelni) raporty publikowane na stronach internetowych EBRD mogą być źródłem wartościowych danych empirycznych do przygotowania esejów i prac dyplomowych. 

Warto również wskazać, że absolwenci SGH mogą korzystać ze staży. Informacje o stażach dostępne są na stronie internetowej Banku (EBRD internship opportunities)4.  Kandydaci powinni studiować na poziomie podyplomowym lub ukończyć studia licencjackie. Typowe zadania stażystów obejmują: 
•    wkład w projekty rozwojowe, 
•    analizy finansowe,
•    badania dla zespołów bankowych w sektorach i firmach, 
•    badanie i przygotowywanie raportów na temat rozwoju gospodarczego w krajach, w których prowadzona jest działalność banku, 
•    tworzenie i utrzymywanie baz danych.

Staże trwają zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy, w zależności od wymagań konkretnego stanowiska, mogą być przedłużone maksymalnie do 12 miesięcy (Careers website)5. Staże w EBRD dają możliwość poznania działalności banku oraz pozwalają na zastosowanie wiedzy zdobytej w trakcie studiów w praktycznym środowisku pracy. 

EBRD rekrutuje również absolwentów do 24 miesięcznego Programu dla Specjalistów Międzynarodowych (EBRD International Professionals Programme, IPP)6, który pozwala rozpocząć karierę w EBRD. Co istotne, w przypadku prowadzonych kierunków w SGH wiele obszarów rekrutacyjnych jest zgodna z profilem nauczania. Bank rekrutuje głównie absolwentów ze specjalności: 
•    bankowość, 
•    finanse, 
•    prawo,
•    komunikacja, 
•    nauki ścisłe, 
•    HR&OD, 
•    ryzyko, 
•    transformacja cyfrowa oraz
•    strategie klimatyczne.

Podsumowując wizytę studyjną w EBRD w Londynie warto podkreślić, iż Bank ten jest cenioną instytucją finansową oraz gwarantem powodzenia projektów inwestycyjnych, przez co skutecznie przyciąga do finansowania kolejne podmioty. Wysokie standardy prowadzenia działalności EBRD potwierdzone przez agencje raitingowe, decydują, że wpływ banku na otoczenie i powodzenie procesów transformacyjnych jest istotny.


1SGH Expert Network – budowanie potencjału SGH w zakresie umiędzynarodowienia w oparciu o sieć ekspertów (PPI/WTP/2022/1/00155). 
2EBRD (2024), Strategia dla Polski 2024-2029, https://www.bing.com/search?pglt=169&q=ze+Strategi%C4%85+krajow%C4%85+d…;
3EBRD, Baltic Power offshore wind,
https://www.ebrd.com/home/work-with-us/projects/psd/54601.html 
4EBRD Internships, EBRD internship opportunities, https://www.ebrd.com/home/work-with-us/ebrd-careers/ebrd-internships.ht…
5EBRD Jobs, https://jobs.ebrd.com/ 
6https://www.ebrd.com/home/work-with-us/ebrd-careers/ebrd-international-…;
 


Dr hab. Aneta Kosztowniak, prof. SGH, Zakład Ekonomii Monetarnej, Katedra Ekonomii Stosowanej, Kolegium Zarządzania i Finansów 
Dr hab. Lech Kurkliński, prof. SGH, kierownik Zakładu Cyfrowych Finansów FINTECH, wicedyrektor Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie