SustainabiliCITY: Studenci CIVICA na rzecz zrównoważonego rozwoju miast
SustainabiliCITY to międzynarodowy projekt skierowany do studentów uniwersytetów zrzeszonych w konsorcjum CIVICA, którego celem jest aktywizacja młodych ludzi w rozwiązywaniu problemów związanych ze zrównoważonym rozwojem miast. W centrum uwagi znajdują się, takie tematy jak odporność miast na zmiany klimatu, zrównoważona polityka miejska oraz partycypacja obywatelska. Dzięki współpracy międzyuczelnianej i interdyscyplinarnemu podejściu uczestnicy zdobywają zarówno teoretyczną wiedzę, jak i praktyczne umiejętności, które pozwalają im projektować innowacyjne rozwiązania w zakresie miejskich polityk publicznych.
Projekt organizowany jest przez SKN Unii Europejskiej (SGH) we współpracy z European Society z London School of Economics (LSE) w ramach CIVICA Student Engagement Fund. Składa się z dwóch głównych elementów: konkursu oraz konferencji.
Konkurs w dwóch etapach
Pierwszy etap konkursu polega na przygotowaniu dokumentu typu policy brief, który przedstawia rozwiązania dotyczące ekologicznej infrastruktury, adaptacji do zmian klimatycznych oraz zaangażowania społeczności w procesy decyzyjne. Zespoły dwuosobowe mogą przesyłać prace do 25 lutego 2025 roku. Wyniki kwalifikacji do drugiego etapu zostaną ogłoszone nie później niż 4 marca 2025 roku. W drugim etapie uczestnicy stworzą krótki film prezentujący główne założenia swojego projektu polityki miejskiej.
Konferencja i publikacja
Zwieńczeniem projektu będzie konferencja w Warszawie w kwietniu 2025 roku, podczas której uczestnicy zaprezentują swoje rozwiązania, wezmą udział w panelach dyskusyjnych z ekspertami oraz wymienią się doświadczeniami. Najlepsze zespoły z konkursu otrzymają możliwość zaprezentowania prac właśnie podczas tego wydarzenia. Projekt zakończy publikacja podsumowująca, zawierająca najważniejsze wnioski oraz rekomendacje dotyczące polityk wspierających zrównoważony rozwój miast.
Zapisy i regulamin
Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem. W formularzu znajduje się również regulamin konkursu ze wszystkimi szczegółami.
Gaweł Olawa, SKN Unii Europejskiej