SGH nawiązuje współpracę z Donieckim Narodowym Uniwersytetem im. Wasyla Stusa

mężczyzna i kobieta w gabinecie; podają sobie ręce i trzymają dwa egzemplarze podpisanego porozumienia

28 września 2022 r. rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Piotr Wachowiak spotkał się z prof. Tetjaną Nagornjak, pierwszą prorektor Donieckego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stusa (DonNU). W spotkaniu uczestniczyły także dyrektor Instytutu Rozwoju Potencjału Akademickiego dr Anna Osmołowska, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej SGH Katarzyna Kacperczyk oraz pełnomocnik rektora ds. współpracy z uczelniami ukraińskimi dr Iryna Dehtiarowa.

Rektorzy podpisali protokół ustaleń (ang. memorandum of understanding) wytyczający strategiczne kierunki współpracy oraz umowę dotyczącą wymiany studentów, która  pozwala zintensyfikować mobilności między uczelniami.

Rektor Piotr Wachowiak przedstawił szerokie działania podejmowane przez ostatnie miesiące przez SGH mające na celu wsparcie Ukrainy.  Wzmocnienie współpracy z uczelniami ukraińskimi jest kluczowym elementem tego wsparcia.

Partnerstwo z DonNU  jest niezwykle ważne dla społeczności akademickich obu uczelni, w szczególności w zakresie wymiany doświadczeń dydaktycznych i naukowych. Co więcej, wpisuje się również we wzmacnianie społecznej roli uczelni w otoczeniu. Podczas spotkania omawiano możliwości organizacji wspólnych warsztatów, konferencji i seminariów. Ważnym obszarem współpracy jest kwestia odbudowy Ukrainy. SGH ma tradycyjnie ogromne doświadczenie w tym obszarze i może być ważnym partnerem dla ekspertów z uczelni ukraińskich.   

W ramach dwudniowej wizyty delegacji DonNU w  SGH 27 września br. odbyło się spotkanie z dr. Jakubem Karnowskim oraz studentami i doktorantami ze Studenckiego Koła Naukowego Odbudowa Ukrainy, w ramach którego nasi goście z Ukrainy przedstawili prezentację na temat  doświadczeń w zakresie organizacji kształcenia studentów w czasie wojny na Ukrainie w latach 2014-2022.

grupa osób stoi w gabinecie; w tle flagi

Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, w 2010 roku uczelnia została przemianowana na Doniecki Uniwersytet Narodowy. W czasie wojny w Donbasie, na terenie uczelni działali prorosyjscy separatyści, zajmując akademiki i budynki administracyjne. 30 września 2014 roku władze Ukrainy zdecydowały o przeniesieniu uczelni z Doniecka do Winnicy. 21 września 2016 roku uczelnia przyjęła imię ukraińskiego poety Wasyla Stusa.

DonNU to jeden z najlepszych uniwersytetów publicznych w Ukrainie, zapewniający wysoki poziom kształcenia i badań naukowych, w szczególności w naukach społecznych i humanistycznych, w tym w dziedzinach ekonomii, nauk politycznych, administracji publicznej. DonNU uruchamia również interdyscyplinarne programy dotyczące zarządzania kryzysowego i zarządzania terytoriami, na których rozgrywał się konflikt, jak również programy wsparcia weteranów wojennych. Bardzo cenne są doświadczenia funkcjonowania DonNU w warunkach wojny, przeniesienia uczelni i odbudowy jej potencjału w nowym miejscu.