Ekonomia w SGH – dobry wybór

grafika

O TYM, DLACZEGO WARTO STUDIOWAĆ EKONOMIĘ W SGH ORAZ O ŚCIEŻKACH KARIER ABSOLWENTÓW EMJMD QEM, OPOWIADAJĄ KOORDYNATORZY PROGRAMU ŁUKASZ WOŹNY I MAŁGORZATA KNAUFF

KARIERY NAUKOWE

M.K.: Spora część naszych absolwentów, zainspirowana możliwościami, jakie oferuje ekonomia w objaśnianiu świata, kontynuuje rozwój na studiach doktoranckich. Część po powrocie z naszych uczelni partnerskich trafia na doktorat w SGH, część zostaje u naszych partnerów w Paryżu lub Barcelonie, a część wyjeżdża na prestiżowe programy do USA.

Ł.W.: Nasz absolwent Piotr Żoch obronił doktorat na Uniwersytecie w Chicago, a obecnie pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. Inny student QEM Danisz Okulicz obronił doktorat na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie; aktualnie jest zatrudniony w Karlsruhe Institute of Technology.

M.K.: W grupie absolwentów QEM mamy trzech doktorantów SGH. Sebastian Roy jest zatrudniony w Ministerstwie Finansów. Julia Jabłońska pracuje w NBP i jest też asystentką w grancie prof. Michała Brzozy-Brzeziny, a Przemysław Siemaszko realizuje w SGH m.in. grant Narodowego Centrum Nauki Preludium.

Ł.W.: Z młodszych absolwentów warto wspomnieć o Arturze Przysadzie, który jest doktorantem na Paris School of Economics, a inny nasz absolwent QEM Dawid Dopierała robi doktorat na paryskiej Sorbonie. Jan Rosa obecnie doktoryzuje się w Vancouver School of Economics w Kanadzie. Jedyna z obecnych studentek Joanna Krysta dostała się w tym roku na studia doktoranckie na prestiżowy Uniwersytet Stanforda jeszcze przed obroną pracy magisterskiej.

KARIERY W BIZNESIE

M.K.: Spora grupa naszych studentów zaraz po studiach znajduje zatrudnienie w międzynarodowych koncernach, gdzie wykorzystuje zdobytą wiedzę w zakresie consultingu, modelowania ryzyka czy analizy i wykorzystania danych ekonomicznych w biznesie. Często kariery te rozwijają się poza Polską. Agnieszka Łata i Michał Kaczan zaraz po ukończeniu studiów dostali pracę w Google. Agnieszka mieszka i pracuje w Kalifornii, a Michał pracuje dla Google w Warszawie. Tutaj niewątpliwie sprawdza się powiedzenie, że absolwenci ekonomii zaczynają karierę o szczebel wyżej.

Ł.W.: Kariery niektórych absolwentów rozwijały się w ekspresowym tempie. Warto tutaj wspomnieć np. o Natalii Kiljoy, która zaraz po praktykach dla Orange i na GPW, pracowała dla Royal Bank of Scotland, a potem przeprowadziła się do Norwegii, gdzie pracowała dla SimCorp. Aktualnie jest związana z tą firmą w Singapurze.
Podobnie jedna z naszych pierwszych studentek QEM Maria Biardzka zaczęła od pracy jako konsultantka w Willis Towers Watson, a później dla Moore Capital Management w Londynie. Także Rami al Naib, po ukończeniu programu QEM, pracował dla EY w Luksemburgu jako Data Scientist, a po powrocie do Warszawy był konsultantem w Accenture. Z częścią z nich kontaktujemy się na spotkaniach absolwentów i ambasadorów QEM.

KARIERY W BANKACH CENTRALNYCH I INSTYTUCJACH FINANSOWYCH

M.K.: Zuzanna Brzóska-Klimek pracuje obecnie na stanowisku Vice President w Market Risk Analytics w Citi Banku. Jest także doktorantką w SGH. Inny z naszych studentów, który także pracuje w analizie ryzyka, to Łukasz Below (Junior Projection Modeler w Credit Suisse). Warto wspomnieć też o Ilonie Hatossy, która obecnie zajmuje stanowisko Senior Associate w Boston Consulting Group w Warszawie. Piotr Dybka jest managerem w EY w Warszawie oraz adiunktem w Zakładzie Modelowania Rynków SGH.

Ł.W.: Kilkoro z naszych absolwentów trafiło do bankowości centralnej. To także naturalny kierunek rozwijania kariery po ukończeniu kierunku ekonomia. Na przykład Dominika Kryczka obroniła pracę magisterską w SGH, potem ukończyła doktorat w Zurychu, a obecnie pracuje dla EBC. Inna z naszych studentek, Julia Jesionek, jest obecnie stażystką w European Central Bank. Oczywiście, kilkoro z naszych studentów QEM zasiliło szeregi NBP i Ministerstwa Finansów.