Kooperacja w ramach CIVICA rozwija się. W dniach 30–31 maja br. w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (EUI) we Florencji, należącym do sojuszu CIVICA – The European University of Social Science, odbyła się II edycja dorocznej konferencji PoBi – Political Behaviours & Institutions.
Tegorocznym tematem przewodnim były wyzwania Unii Europejskiej i jej państw członkowskich w obliczu odbywających się wyborów, globalnych migracji, nowych form dezinformacji w przestrzeni cyfrowej oraz rosnącego wpływu narracji antydemokratycznych w Europie.
Przez dwa dni przedstawiciele nauk politycznych i socjologicznych goszczeni byli w niezwykłym kampusie EUI na florenckich wzgórzach, z których roztaczały się wspaniałe widoki na miasto renesansu.
Na konferencji prezentowano prace i badania dotyczące propagandy internetowej napędzanej przez boty, oceny programów naprawczych ochrony zdrowia i edukacji, promocji zielonego zarządzania (ang. green governance) czy innowacyjności Azji i jej percepcji w Europie Środkowo-Wschodniej. Kluczowym punktem konferencji była dyskusja panelowa na temat wpływu nowej konstelacji wyborczej na rolę i cele Europy w latach 2024–2028 oraz wzrost znaczenia skrajnej prawicy w parlamentach krajowych. Prelegenci i dyskutanci, oprócz czysto akademickiej dyskusji o teorii i metodologiach badań społecznych, skupili się na diagnozach i sposobach radzenia sobie ze skutkami polikryzysu współczesnego świata. Intensywne obrady i wykłady uświetnił wieczorny udział w toskańskiej biesiadzie na florenckiej starówce, w sąsiedztwie słynnej katedry, Pałacu Vecchio oraz Galerii Akademickiej.
SGH na konferencji reprezentowali: dr hab. Andrzej Zybała, kierownik Katedry Polityki Publicznej (KEŚ), oraz doktoranci Szkoły Doktorskiej SGH – Krzysztof Karwowski i Deniz Doganay.
Ważnym aspektem konferencji było podkreślenie dalszej solidarności z Ukrainą odpierającą od dwóch lat atak Federacji Rosyjskiej. W wydarzeniu oprócz reprezentantów uczelni członkowskich CIVICA brali także udział badacze z Donieckiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stusa, Narodowego Uniwersytetu „Akademii Kijowsko-Mohylańskiej” oraz Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Organizatorem wydarzenia był Departament Studiów Politycznych i Społecznych EUI.
CIVICA jest stowarzyszeniem skupiającym 10 naukowych ośrodków, w tym SGH, prowadzących badania i kształcenie w obszarze nauk społecznych, humanistycznych i ekonomii. Zrzesza i integruje 72 tysiące studentów i 13 tysięcy pracowników akademickich. Celem organizacji jest pogłębianie i rozszerzanie działań w kluczowych obszarach, takich jak edukacja, badania naukowe, zaangażowanie na rzecz społeczeństwa i innowacje, a także stworzenie ram trwałej współpracy instytucjonalnej.
Krzysztof Karwowski, doktorant Szkoły Doktorskiej SGH