Wiosna (372) 2023

Szanowni Państwo,
oddajemy w Państwa ręce wiosenne wydanie „Gazety SGH”. Ukazuje się ono w nieco zmienionej odsłonie, co ma związek ze zmianami w składzie redakcji. Zmieniły się też warunki zewnętrzne, przygotowanie pisma powierzono bowiem Zespołowi prasowemu SGH. Ponadto decyzją Rektora SGH powołano Radę Programową „Gazety SGH”, która będzie opiniowała i doradzała w sprawach dotyczących treści merytorycznych publikowanych na łamach kwartalnika oraz w powiązanych tytułach: „Gazeta SGH Insight” oraz „SGH Magazine”, ukazującego się w języku angielskim.

Oprócz informacji o bieżącym życiu uczelni, zamierzamy dostarczać Państwu pogłębione materiały dotyczące najważniejszych zagadnień i procesów gospodarczych w kraju oraz za granicą, mające odzwierciedlenie w licznych konferencjach, kongresach i debatach (współ-) organizowanych przez SGH. Chcemy, aby te bieżące analizy ekonomiczne zmian zachodzących w gospodarce krajowej czy trendów na świecie, opracowywane przez naszych ekspertów i badaczy, przybliżały Państwu złożoną tematykę i pomagały w lepszym rozumieniu rzeczywistości. Na naszych łamach znajdą Państwo raporty, wyniki najnowszych badań naukowych realizowanych w SGH, informacje o funkcjonowaniu uczelni, osiągnięciach naszych studentów, absolwentów i pracowników naukowych, a także rozmowy z ekspertami i ciekawymi ludźmi, jak np. ta z Warszawiakiem Roku 2023, autorem muralu o prof. Stanisławie Wojciechowskim „Prezydent z SGH”, Tytusem Brzozowskim.

W tym numerze polecamy zwłaszcza analizę prof. Siergieja Gurijewa (Sergueï Guriev) na temat rosyjskiej gospodarki pod presją  międzynarodowych sankcji, jakie przyjmowano w następstwie brutalnej napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Artykuł profesora, rektora (provosta) prestiżowej Sciences Po w Paryżu, to pokłosie zorganizowanej w SGH debaty z udziałem międzynarodowych ekspertów na temat perspektyw dla powojennej gospodarki Ukrainy. Dyskutowali oni o tym, co należy zrobić po zakończeniu rosyjskiej agresji oraz o problemach, z jakimi boryka się obecnie ukraińska gospodarka.

O bezpieczeństwie żywnościowym na świecie, w tym o sytuacji ukraińskiego rolnictwa w kontekście wojny, więcej w rozmowie z prof. Stanisławem Kowalczykiem i dr Juliją Zołotnycką.

To nie koniec problematyki ukraińskiej poruszanej w numerze. W maju Senat SGH postanowił przyznać prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu tytuł doktora honoris causa SGH za jego zasługi jako przywódcy kraju od ponad roku odpierającego zbrojną agresję ze strony sąsiedniego państwa.

To nie jedyny DHC, o którym piszemy. W kwietniu dyplom doktora honoris causa uroczyście odebrał prof. Mamoru Kaneko, profesor emeritus Uniwersytetu Tsukuba i Uniwersytetu Waseda w Japonii. Zachęcamy do lektury arcyciekawego, ale niełatwego wykładu profesora, podejmującego kwestię inwazji Rosji na Ukrainę w kontekście teorii gier, a także laudacji wygłoszonej na jego cześć przez dr. hab. Jacka Prokopa, prof. SGH, prorektora ds. współpracy z zagranicą.

O zmianach koniunktury w polskiej gospodarce niezawodnie informuje w niniejszym numerze wieloletnia dyrektor IRG prof. dr hab. Elżbieta Adamowicz, a o złocie jako spokojnej przystani – prof. dr hab. Krzysztof Borowski. Co dalej z podatkiem od nieruchomości zastanawia się kilku ekspertów naszej uczelni.

W kwietniu w SGH odbył się pierwszy Kongres Gospodarka i Zdrowie. O przenikaniu się tych dwóch obszarów i konieczności zmian, by nagromadzony wskutek pandemii COVID-19 dług zdrowotny przestał się powiększać, piszą inicjatorzy tego ważnego wydarzenia prof. dr hab. Jerzy Hausner i prorektor ds. nauki dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH.

O globalnych reakcjach na COVID-19 i na szok inflacyjny mówi dr Michał Rutkowski, dyrektor naczelny Globalnej Praktyki Zabezpieczenia Społecznego i Pracy w Banku Światowym, w wywiadzie udzielonym przy okazji konferencji naukowej „Subsydia czy transfery pieniężne: dylematy globalnej odpowiedzi na inflację”. Dr hab. Aleksander Sulejewicz, prof. SGH, i dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH,
piszą o ekonomii narracyjnej, a dr Piotr Maszczyk podsumowuje międzynarodową konferencję naukową “Towards New Frontiers in Economics. Diverse Models of Capitalism and Economic Policy in Turbulent Times”.

Swoimi refleksjami na temat przepływów finansowych między Polską a budżetem UE oraz perspektywami ich zmian dzieli się wybitna znawczyni problematyki jednolitego rynku UE prof. dr hab. Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska. To aktualny komentarz do kwietniowej konferencji naukowej „Geneza i konsekwencje traktatu o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej w 20. rocznicę jego podpisania” z udziałem licznych przedstawicieli władz RP w okresie zamykającym negocjacje akcesyjne, ekspertów z wielu ośrodków akademickich w Polsce, w tym z SGH, i studentów naszej uczelni.

Brać studencką z pewnością zainteresują losy absolwentów SGH Piotra Dworczaka i Joanny Krysty na Uniwersytecie Stanforda w USA. Przedstawia je materiał o tym, jak przystąpić do programu wspólnego dyplomu EMJMD QEM i dlaczego warto studiować ekonomię w SGH? Co o Szkole Głównej Handlowej w Warszawie myśli doktorant z Syczuanu Yuanping Yu? I jak zostać mistrzem w trójboju siłowym? – to tematy dwóch innych materiałów do przeczytania w tym numerze. W najnowszym wydaniu zaplanowaliśmy też sporą dawkę historii. Publikujemy teksty o Patronie Roku 2023 profesorze Edwardzie Lipińskim oraz jubileuszu 25-lecia Klubu Partnerów SGH – wyjątkowej inicjatywy łączącej świat akademicki ze światem biznesu, dającej naszym studentom i absolwentom wiele możliwości na rynku pracy.

Życzymy przyjemnej lektury!

Karolina Cygonek
redaktor naczelna wraz z zespołem

Gazeta SGH Wiosna 2023
Wiosna (372) 2023