Zarządzanie megaprojektem przebudowy stacji i dworca Warszawa Zachodnia – wizyta studyjna studentów SGH

kilkanaście osób na budowie

Gdy tysiące ton stali i betonu spotykają się z wiedzą ekonomiczną powstają projekty, które zmieniają oblicze polskiej infrastruktury. W kwietniu 2025 r. studenci SGH działający w SKN Transportu i Mobilności przy Instytucie Infrastruktury, Transportu i Mobilności SGH mieli wyjątkową okazję zajrzeć za kulisy jednej z największych inwestycji kolejowych w kraju – modernizacji stacji (tj.miejsca, gdzie odbywa się obsługa ruchu kolejowego) oraz dworca (tj. budynków do obsługi pasażerów) Warszawa Zachodnia. Zobaczyli, jak teoria z wykładów przekłada się na zarządzanie wartym ponad 2,5 miliarda złotych megaprojektem.

Wizyta studyjna, zorganizowana we współpracy z firmą Budimex – partnerem Klubu Partnerów SGH od 2024 roku, pozwoliła uczestnikom obejrzeć nowy obiekt, który jest zintegrowanym węzłem przesiadkowym łączącym stację kolejową, przystanki tramwajowe, dworzec autobusów dalekobieżnych, zespoły miejskich przystanków autobusowych, postoje TAXI i parkingi dla samochodów osobowych i rowerów. Studenci poznali wyzwania związane z zarządzaniem tak złożonym przedsięwzięciem.

Budimex – lider polskiego rynku budowlanego z ponad 50-letnim doświadczeniem – realizuje kluczowe inwestycje infrastrukturalne w kraju i za granicą. Grupa Budimex specjalizuje się w kompleksowych projektach drogowych, kolejowych, a także w budownictwie kubaturowym, przemysłowym i energetycznym. Wyróżnia się innowacyjnym podejściem, stosując zaawansowane technologie i rozwiązania proekologiczne. Dzięki strategicznym inwestycjom firma znacząco przyczynia się do poprawy konkurencyjności polskiej gospodarki i jakości życia w kraju.

Modernizowana stacja i dworzec Warszawa Zachodnia to obecnie jeden z największych projektów infrastrukturalnych w kraju. Warto podkreślić, że podczas trwającej kilka lat przebudowy dworzec był cały czas otwarty dla podróżnych, którzy mogli korzystać z wydzielonych stref. Wymagało to odpowiedniego zaplanowania i zorganizowania działań oraz wykorzystania innowacyjnych rozwiązań technologicznych jak projektowanie 3D czy zastosowanie metody szczelinowej, umożliwiającej bezpieczne prowadzenie prac nad tunelem tramwajowym i przejściem podziemnym, jednocześnie minimalizując utrudnienia dla pasażerów. Tunel, który znajduje się na poziomie -2 w przyszłości połączy Aleje Jerozolimskie z ulicą Prymasa Tysiąclecia, znacząco usprawniając komunikację tramwajową pomiędzy Ochotą i Wolą. Innym rozwiązaniem, które wymagało niestandardowego działania, było nasuwanie już skonfigurowanego wiaduktu kolejowego, co pozwoliło na realizacje robót bez dłuższego przerywania ruchu pociągów. Sprowadzono także kilka lokomotyw ze Szwecji w celu przetestowania w sposób dynamiczny wytrzymałości konstrukcji wiaduktu kolejowego przygotowanego w kierunku nowo powstającego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Spotkanie było również okazją do dyskusji na temat przyszłości polskiej infrastruktury kolejowej i roli, jaką w jej rozwoju mogą odegrać absolwenci kierunków ekonomicznych. Warsztaty z zarządzania megaprojektem były dla studentów SGH okazją do poznania kulis procesu koordynacji tak złożonym przedsięwzięciem. Oprócz technologicznego know-how, niezbędne jest umiejętne zarządzanie zasobami ludzkimi, budżetem i ryzykiem w czasie rzeczywistym, a także sprawne koordynowanie łańcucha dostaw materiałów i synchronizacja harmonogramów z podwykonawcami. Realizacja megaprojektów to efekt współdziałania tysięcy ekspertów, miesięcy strategicznych przygotowań i wdrożenia metody Agile, pozwalającej na adaptację rozwiązań do dynamicznie zmieniających się warunków budowy.

„Realizacja projektów o takim znaczeniu infrastrukturalnym, złożoności etapów i skali inwestycji to niezwykle rzadko spotykane doświadczenie nie tylko dla praktyków, ale także dla studentów i teoretyków. Stanowi wyraz niezwykłych umiejętności planowania, organizacji i realizacji projektów, których studenci SGH nabywają zarówno w teorii, ale także dzięki naszym partnerom w najważniejszym wymiarze, bo w praktyce. Mam nadzieję, że kolejne wizyty będą równie inspirujące” – oceniła prorektor ds. rozwoju dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH.

Studenci SGH składają serdeczne podziękowania firmie Budimex, za umożliwienie organizacji wizyty, a w szczególności dyrektorowi kontraktu Jakubowi Konkiewiczowi oraz kierownikowi budowy Patrykowi Jaworskiemu za warsztaty oraz merytoryczne oprowadzenie po obiekcie.

Serdecznie dziękujemy także prorektor ds. rozwoju Dorocie Niedziółce za reprezentowanie władz uczelni podczas wizyty i pokazanie, jak ważne dla SGH jest kształcenie specjalistów zdolnych do zarządzania projektami infrastrukturalnymi i koordynowania inwestycjami wielkoskalowymi. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do Anny Potrzebowskiej i Julity Panufnik z Centrum Współpracy z Biznesem SGH za pomoc w organizacji przedsięwzięcia. 

Na koniec dziękujemy dr hab. Marzennie Cichosz, prof. SGH, za opiekę merytoryczną nad Studenckim Kołem Naukowym Transportu i Mobilności oraz za inspirowanie studentów do odkrywania potencjału, jaki oferuje nowy kierunek logistyka. Program studiów, łączący najnowsze trendy w zarządzaniu łańcuchami dostaw z praktycznym rozwijaniem kompetencji analitycznych, przygotowuje absolwentów do podejmowania trudnych decyzji biznesowych w dynamicznym środowisku logistycznym. 

Więcej informacji o kierunku.

Natalia Okapiec, SKN Transportu i Mobilności