CIVICA Sport & Culture Festival

graficzne przedstawienie żaglówki

 

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie dołączyła do European University of Social Sciences CIVICA, a Komisja Europejska przyznała dla CIVICA na wspólne działania na lata 2022–2026 środki finansowe. SGH w ramach tych działań odpowiada za Work Package 9: CIVICA Community and Identity. Jednym z największych wydarzeń organizowanych przez SGH jest CIVICA Sport & Culture Festival. O wielkości tej imprezy niech świadczy fakt, że weźmie w niej udział aż 250 osób z uniwersytetów CIVICA. Zaplanowaliśmy przyjazd ponad 20 studentów z każdej z dziewięciu uczelni partnerskich i udział co najmniej dwóch razy tylu z naszej macierzystej Alma Mater. Do tego należy doliczyć dziesiątki osób zajmujących się od wielu miesięcy organizacją festiwalu. 

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stanęły uczelnie CIVICA, było ustalenie terminu imprezy. Ze względu na różnice w kalendarzach akademickich poszczególnych uczelni znalezienie idealnego dla wszystkich terminu nie było możliwe. Dialog, kompromis, wzajemny szacunek, naukowy dyskurs oraz demokratyczne pojmowanie procesu decyzyjnego – ideały i wartości, które wyznaje i którymi szczyci się CIVICA – sprawdziły się znakomicie w praktyce, co zaowocowało wyborem terminu 14–16 czerwca br. na wydarzenie. Z jednej strony bowiem, wydarzenie nawet takiej wagi nie może przeszkadzać w toku kształcenia studentów, a z drugiej nadrzędne znaczenie mają uwarunkowania klimatyczne. Jako SGH chcieliśmy dać szansę na poznanie Warszawy i Polski w możliwie najlepszym i najładniejszym okresie, pamiętając, że dla wielu osób będzie to pierwszy kontakt z naszym krajem. Wszyscy zgodnie uznali, że przełom wiosny i lata to nie tylko najmniej ryzykowny czas pod względem pogodowym, ale też okres, w którym przepięknie prezentują się mazowieckie elementy przyrody ożywionej i nieożywionej. Myślami jesteśmy już przy wakacjach, a takie wydarzenie z pewnością da wszystkim przedsmak aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem bogatej polskiej kultury dawnej i współczesnej. 

W ramach CIVICA Sport & Culture Festival przewidziane są wydarzenia zarówno o charakterze kulturalnym, jak i rekreacyjno-sportowym. Jako SGH chcielibyśmy się pochwalić naszą bogatą historią, oprowadzając gości z zagranicy po zabytkowym kampusie SGH oraz przedstawiając ważne dla dziedzictwa narodowego i tradycji akademickich fakty z historii uczelni, Warszawy i Polski. Wizytówkami SGH są z pewnością Chór SGH oraz Zespół Pieśni i Tańca SGH. Ich występy będą mocnymi punktami całego festiwalu, co zwiększy naszą rozpoznawalność i dumę z osiągnięć w obszarze kultury. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru stacjonarnej formy festiwalu była możliwość integracji środowiska akademickiego. Jedną z lepszych sposobności integracji stwarzają wspólne aktywności rekreacyjno-sportowe. Już teraz z przyjemnością możemy zatem poinformować, że duża część CIVICA Sport & Culture Festival odbędzie się nad Jeziorem Zegrzyńskim i obejmować będzie atrakcje związane z wodą. Dla osób bardziej zaznajomionych z arkanami żeglowania zorganizowane zostaną regaty żeglarskie w formie gry wodnej. Dla pozostałych uczestników zaplanowany jest rejs statkami. Nie zabraknie oczywiście dodatkowych atrakcji w postaci warsztatów i szkoleń. Kulminacyjnym punktem festiwalu w sobotni wieczór jest wspólne ognisko. Jedzenie, śpiewy, zabawy w otoczeniu setek osób z różnych zakątków Europy – ograniczeniem wydaje się być tylko fantazja studentów oraz długość nocy, która będzie jedną z najkrótszych w roku, bo zaledwie kilka dni dzielić nas będzie od święta przesilenia letniego, które znane jest powszechnie pod nazwą nocy kupały czy nocy świętojańskiej.

Już teraz otrzymujemy informacje, że przygotowana przez nas oferta spotyka się z zainteresowaniem znacznie większego niż zaplanowaliśmy grona osób. Niestety ze względów logistycznych jesteśmy zmuszeni ograniczyć liczbę uczestników do ćwierć tysiąca, licząc się z koniecznością przeprowadzenia na uczelniach wewnętrznych wyborów delegatów na CIVICA Sport & Culture Festival. Mamy też nadzieję, że sukces tego przedsięwzięcia, w który nie wątpi chyba nikt z członków CIVICA, umożliwi cykliczną organizację takich imprez w przyszłości.


DR HAB. MICHAŁ BERNARDELLI, prof. SGH

Dr hab. MICHAŁ BERNARDELLI, prof. SGH, kierownik Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, prodziekan Studium Magisterskiego, Zakład Metod Probabilistycznych, Instytut Ekonometrii,  Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH