Anna Maliszewska akademicką wicemistrzynią świata!

Pierwsze Akademickie Mistrzostwa Świata w pięcioboju nowoczesnym.

W Budapeszcie 4-8 lipca 2018 r. odbyły się pierwsze Akademickie Mistrzostwa Świata w pięcioboju nowoczesnym. Na starcie stanęło kilkudziesięciu zawodników z 13 krajów. Srebrny medal w zawodach indywidualnych zdobyła studentka Szkoły Głównej Handlowej i zawodniczka AZS SGH, Anna Maliszewska.

W tym roku pięciobój nowoczesny po raz pierwszy pojawił się w programie imprez Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego. Mistrzostwa były organizowane w wyjątkowym formacie – w formule akademickiej zawody indywidualne rozgrywano bez jazdy konnej, więc o medalach decydowały punkty zdobyte kolejno w pływaniu, szermierce i kombinacji (czyli biegu połączonym ze strzelaniem). Wszystkie konkurencje zostały rozegrane na terenie kampusu Egészségedre.

Polskę reprezentowało pięciu zawodników. Oprócz Ani, która jako olimpijka z Rio i tegoroczna mistrzyni Polski stanęła na czele reprezentacji, w walce o medale wzięli udział: Marta Kobecka, Łukasz Gutkowski, Maciej Dukielski i Daniel Ławrynowicz.

Nasza koleżanka stopniowo pięła się w górę klasyfikacji. Po pływaniu z czasem 2:18,23 Ania uplasowała się na 7. miejscu. W szermierce studentka SGH wygrała całą rundę bonusową (14 wygranych w rundzie wstępnej), co pozwoliło jej awansować na 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. W emocjonującym wyścigu w ostatniej konkurencji (kombinacji) Ania zaczęła bardzo nerwowo – w dwóch pierwszych próbach strzeleckich Polka zaliczyła aż dziewięć pomyłek (co wydłużyło jej pobyt na strzelnicy). Dwie kolejne próby nasza zawodniczka wykonała jednak bezbłędnie, dzięki czemu awansowała na drugie miejsce i zdobyła dla Polski pierwszy w historii medal Akademickich Mistrzostw Świata w pięcioboju nowoczesnym. Na podium wraz z naszą koleżanką stanęły Włoszka Elena Micheli (złoto) i Egipcjanka Sondos Aboubakr (brąz).