Ukraińska diaspora naukowa w Polsce spotkała się w SGH

grupa osób stoi w jednej z sal wykładowych; za nimi ekran informujacy o spotkaniu Ukraińskiej diaspory naukowej w Polsce; napis po polsku i ukraińsku

6 kwietnia 2023 r. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie gościła drugie spotkanie ruchu o nazwie Ukraińska diaspora naukowa w Polsce – skupiającego naukowców, doktorantów, wykładowców obywateli Ukrainy, w większości przybyłych do Polski po 24 lutego 2022 r. i obecnie zamieszkałych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Zielonej Górze, Lublinie i innych polskich miastach.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 60 osób, w tym przewodnicząca tej inicjatywy dr Wiktoria Huroczkina (Viktoria Hurochkina) i koordynatorka prof. Jewhenija Poliszczuk (Yevheniia Polishchuk). SGH udzieliła wsparcia pod względem organizacyjnym i programowym. W spotkaniu wzięli udział także naukowcy z Ukrainy pracujący w SGH.

W imieniu uczelni uczestników powitała prorektor ds. nauki dr hab.  Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, podkreślając zaangażowanie uczelni w różne działania wsparcia dla Ukrainy, strategiczny charakter rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej w SGH, a także znaczenie reprezentacji środowiska akademickiego Ukrainy w Polsce jako partnera do działań i komunikacji naukowej i akademickiej w Polsce.  

Pełnomocniczka rektora ds. współpracy z uczelniami ukraińskimi dr Iryna Dehtiarowa (Iryna Degtyarova) odnotowała, że obok działań na rzecz integracji w środowisku polskim warto wspierać naukowców ukraińskich w zakresie realizacji ich dążeń do zintegrowania społeczności ukraińskiej i podejmowania przez nich działań na rzecz rozwoju współpracy polsko-ukraińskiej i dyplomacji akademickiej. Takie wsparcie odgrywa ważną rolę w pielęgnowaniu i rozwoju kapitału intelektualnego Ukrainy, w tym w kontekście przygotowania do odbudowy kraju po wojnie i akcesji do Unii Europejskiej.

Spotkanie zostało poświęcone trzem najważniejszym zagadnieniom: nostryfikacji i legalizacji naukowców ukraińskich oraz instytucjonalizacji ruchu oddolnego ukraińskich naukowców w Polsce. Na zaproszenie SGH w roli prelegentów wystąpiła dyrektor Biura Uznawalności Wykształcenia NAWA (Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej) Hanna Reczulska, która zaprezentowała zagadnienia dotyczące uznawalności i nostryfikacji dyplomów oraz stopni naukowych. Kwestia legalizacji naukowców, w tym zasady i tryb ubiegania się o kartę pobytu w Polsce, wyjaśniła dr Oksana Pestrykowa (Oksana Pestrykova), kierownik Infolinii i Punktu Konsultacyjnego w Ukraińskim Domu w Warszawie.   

Temat nostryfikacji i legalizacji to jeden z priorytetowych dla naukowców z Ukrainy, co także wynika z badania realizowanego przez zespół ekspertów, w tym z SGH (Maryl, Maciej; Jaroszewicz, Marta; Degtyarova, Iryna; Polishchuk, Yevheniia; Pachocka, Marta, & Wnuk, Magdalena. (2022). Beyond Resilience: wyzwania zawodowe, preferencje i plany ukraińskich naukowców za granicą. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.7380509).  

W trakcie sesji networkingowej przedstawiciele ukraińskiego środowiska naukowego  w Polsce przedyskutowali cele przyszłej organizacji, tryb funkcjonowania, członkostwo oraz zasady współpracy z partnerami w Polsce i w Ukrainie. Uczestnicy i goście mogli także obejrzeć wystawę Raport z Oblężonego Miasta Czernihowa, organizowaną przez Niemiecki Instytut Historyczny w Polsce i SGH.

Ukraińska diaspora naukowa to inicjatywa oddolna skupiająca i integrująca  naukowców ukraińskich w wielu krajach, w tym w Polsce.  Funkcjonuje  przy wsparciu Rady Młodych Naukowców przy Ministerstwie Edukacji i Nauki Ukrainy i Biura Wsparcia Naukowców w Ukrainie. Celem inicjatywy jest stworzenie sieci przedstawicieli środowiska naukowego i eksperckiego na potrzeby integracji z europejską przestrzenią badawczą, a także wsparcie, adaptacja, rozwój zawodowy przy jednoczesnym budowaniu komunikacji poziomej i przyspieszeniu procesu integracji Ukrainy z  UE. 

Więcej na temat Ukraińskiej diaspory naukowej w Polsce na stronie.

dr Iryna Dehtiarowa

Pełnomocniczka rektora ds. współpracy z uczelniami ukraińskimi