Nowości: lato 2019

Konkurencyjność miasta w kontekście współczesnych koncepcji teoretycznych i zjawisk gospodarczych

Ewelina Szczech-Pietkiewicz

  • „Rozprawa traktuje o konkurencyjności miasta w kontekście nowych zjawisk społeczno-gospodarczych. Do jej ogólnych zalet zaliczyć można wnikliwe przedstawienie ram koncepcyjnych pozwalających precyzyjnie uchwycić istotę zagadnień konkurencyjności miast. Temat poruszony w pracy został ujęty w sposób oryginalny. W rozprawie przeprowadzono własne analizy na bazie materiału statystycznego oraz opracowano własny model definiujący konkurencyjność miasta. Przedstawione wnioski są ciekawe i mogą być inspiracją do wielu prac naukowych”.

Z recenzji dr hab. Ewy Łaźniewskiej, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Metody oceny form rozwoju kompetencji pracowników

Joanna Żukowska

  • „Szczególnie istotna jest w badaniach Autorki ocena efektywności metod rozwoju kompetencji. Jednocześnie za niezwykle istotne uważam uporządkowanie niejednoznacznie w literaturze rozumianych pojęć. Mocnymi stronami pracy są: analiza literatury, w szczególności kompetencji pracowniczych, ich rozwoju oraz metod oceny sposobów ich rozwoju, bogata bibliografia – głównie pozycje anglojęzyczne, zastosowanie metody badań jakościowych, opracowanie autorskiego sposobu oceny form rozwoju kompetencji pracowników”.

    Z recenzji dr hab. Agnieszki Sitko-Lutek

  • „W odniesieniu do kompetencji ważny jest ich rozwój, ale również ocena skuteczności tego rozwoju, co wymaga stworzenia określonych narzędzi pomiaru w tym zakresie. Zatem podjęta w monografii problematyka jest istotnym zagadnieniem i należy pochwalić Autorkę za podjęcie badań i chęć wzbogacenia dorobku naukowego w zakresie oceny form rozwoju kompetencji”.

    Z recenzji prof. dr hab. Marii Kopertyńskiej

Rola ubezpieczeń w gospodarce

Adam Śliwiński

  • W konkurencyjnym świecie globalnej gospodarki zachodzą nieustające zmiany wymagające od przedsiębiorstw uwzględniania w swoich strategiach metod elastycznego dostosowywania się do oczekiwań klientów, zwłaszcza na rynkach zaawansowanych technologicznie. Coraz więcej innowacyjnych firm, prowadzących działania na bardzo szeroką skalę, musi przestrzegać zasad CSR i mieć na uwadze rosnące znaczenie tzw. nowych ryzyk. W książce pt. Rola ubezpieczeń w gospodarce, wychodząc od historii i ewolucji ubezpieczeń, poprzez badania na temat zmian w sektorze ubezpieczeń ukazujących relatywnie niską jego innowacyjność, dokonano nowatorskiego opisu wyzwań, jakie stoją przed instytucjami ubezpieczeniowymi. W tej publikacji, której celem jest też wyjaśnienie roli ubezpieczeń w gospodarce i rozwoju cywilizacyjnym, autor przedstawił m.in.: krótki rys historyczny rozwoju ubezpieczeń; analizę studiów literaturowych (desk research) dotyczących badań nad rolą ubezpieczeń w kreowaniu wzrostu gospodarczego oraz opis najważniejszych światowych badań w zakresie funkcji, jaką ubezpieczenia pełnią w gospodarce; wyniki badań na temat rozwoju sektora ubezpieczeń w krajach Unii Europejskiej; opis tzw. nowych ryzyk, które stanowią wyzwanie dla sektora ubezpieczeń (ryzyko związane z rozwojem nanotechnologii oraz ryzyka cyfrowe); próbę oceny roli ubezpieczeń w gospodarce oraz ich pozycji w dzisiejszym świecie.

Świadomość strategii i jej realizacji. Perspektywa pracowników sprzedaży

Mikołaj Pindelski

  • „Jest to opracowanie, w którym dostrzegam zarówno walor zaawansowanego badania empirycznego […], jak też spójności konceptualnej i empirycznej […]. Włączenie świadomości strategicznej do tytułu, treści rozdziałów teoretycznych, opisu narzędzia badawczego oraz samego badania jest, moim zdaniem, kompetentnie wykonane. Praca realizuje potencjał danych empirycznych, wnosi znaczny wkład w rozwijanie wiedzy o zarządzaniu strategicznym w nurcie behawioralnym, w zakresie dotyczącym realizacji strategii. Nie ma znanych mi odpowiedników w literaturze polskiej ani światowej. Tym samym moja ogólna ocena pracy jest pozytywna”.
  • Z recenzji prof. Wojciecha Czakona, Uniwersytet Jagielloński