Wykład dyrektora MAE dr. Fatiha Birola na temat globalnego bezpieczeństwa energetycznego

13 maja 2025 r. w SGH wystąpił dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) dr Fatih Birol z wykładem pt. „Global energy security: Learning from the past to safeguard the future” (Globalne bezpieczeństwo energetyczne: Wnioski z przeszłości w celu zabezpieczenia przyszłości).
Gościa powitała prorektor ds. rozwoju dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH.
Dr Birol poruszył zarówno istotne zagadnienia dotyczące współczesnej polityki energetycznej, jak i podzielił się inspirującą historią swojej kariery zawodowej w branży energetycznej. Podkreślił kluczowe znaczenie dywersyfikacji źródeł energii w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego państw, a także zwrócił uwagę na rosnącą rolę energii jądrowej jako stabilnego elementu miksu energetycznego. Wskazał również na konieczność intensyfikacji procesów elektryfikacji gospodarek jako niezbędnego kroku w kierunku zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji. Po zakończeniu wykładu dr Birol odpowiadał na liczne pytania studentów oraz gości zgromadzonych na sali.
FOT. Marcin Flis, SGH
„Bezpieczeństwo energetyczne zyskało na znaczeniu w obliczu globalnych kryzysów i transformacji energetycznej. Ponadto, inwazja Rosji na Ukrainę w 2022 roku uwidoczniła głęboką podatność europejskiego systemu energetycznego na geopolityczne szoki, co wynikało z wieloletniego uzależnienia od dostaw rosyjskich surowców. Wojna i sankcje wobec Rosji wpłynęły na wzrost oraz stabilność cen energii – komentuje dr Honorata Nyga-Łukaszewska z Instytutu Ekonomii Międzynarodowej, Kolegium Gospodarki Światowej SGH.
FOT. Marcin Flis, SGH
– Kluczowym wyzwaniem stało się nie tylko zapewnienie ciągłości dostaw surowców, ale przede wszystkim utrzymanie konkurencyjności europejskich gospodarek w związku z rosnącymi cenami energii. Równolegle coraz silniej akcentowany jest wymiar transformacji energetycznej zarówno w kontekście uniezależnienia się od dostaw z kierunków politycznie niestabilnych, jak i przyspieszenia inwestycji w OZE oraz technologie niskoemisyjne. W związku z tym otwartym pozostaje pytanie, czy można utrzymać konkurencyjność gospodarek przy jednoczesnym zachowaniu priorytetów bezpieczeństwa energetycznego i transformacji energetycznej?”.
Dr Fatih Birol to turecki ekonomista, absolwent Uniwersytetu Technicznego w Stambule. Stopień doktora z ekonomii energii uzyskał na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu. Po sześciu latach pracy w OPEC w 1995 r. przeszedł do Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), gdzie sprawował funkcję jej głównego ekonomisty i dyrektora departamentu Globalnej Ekonomii Energetycznej. Pod jego kierunkiem opracowywany jest coroczny raport World Energy Outlook (WEO) – jedna z głównych publikacji MAE i jedno z najbardziej uznanych źródeł analizy strategicznej rynków energii. Od września 2015 roku dr Birol jest dyrektorem MAE; w styczniu 2018 roku został ponownie wybrany na to stanowisko. Odegrał kluczową rolę w przekształceniu MAE w globalne centrum działań na rzecz bezpiecznej, dostępnej i zrównoważonej energii. Pod jego kierownictwem Agencja przeszła pierwszą kompleksową modernizację od 1974 r., rozszerzając swoje działania poza sektor ropy naftowej na gaz ziemny, energię elektryczną, odnawialne źródła energii oraz minerały ziem rzadkich.
Ceniony na arenie międzynarodowej jako autorytet w sprawach energetyki. Magazyn „Forbes" uznał go za jedną z najbardziej wpływowych postaci w branży energetycznej, a dziennik „Financial Times" nadał mu tytuł Osobowości Energetycznej Roku. Dr Birol został również uhonorowany najwyższymi cywilnymi odznaczeniami przez liczne państwa m.in. za wkład w rozwój ekonomii energii. Dr Birol przewodniczy Radzie Doradczej ds. Energii Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna to organizacja międzynarodowa z siedzibą w Paryżu, afiliowana przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Stanowi podstawowe źródło statystyczne jako instytucja stale śledząca aktualną sytuację na międzynarodowych rynkach paliwowych i energetycznych. Zajmuje się rozwojem i promocją alternatywnych źródeł energii, racjonalnych polityk energetycznych, a także wielonarodowej współpracy w zakresie technologii energetycznych.







