
We wspólnej strefie SGH-Puls Biznesu na Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC 2025) działa studio telewizyjne. Zapraszamy do obejrzenia wywiadów prowadzonych przez red. Justynę Smolińską i red. Łukasza Koryckiego w studiu SGH-Puls Biznesu.
Rektor SGH Piotr Wachowiak: nauka daje rozpęd gospodarce poprzez innowacyjność
W rozmowie powróciła kwestia finansowania szkolnictwa wyższego. W panelu „Nauka dla gospodarki" dyskutowali o tym rektorzy uniwersytetów ekonomicznych i Politechniki Śląskiej. Wskazywali na regres: zamiast pożądanych 3% PKB na naukę, mamy 1% – mówili.
W ocenie rektora SGH to „nauka daje rozpęd gospodarce, bo generuje innowacyjność". Piotr Wachowiak przypomniał w rozmowie główne ustalenia raportu przygotowanego przed dwoma laty przez Konferencję Rektorów Uniwersytetów Ekonomicznych (KRUE): 1 złoty zainwestowany w badania naukowe dokłada od 8 do 13 zł do PKB. „Dlatego opłaca się inwestować w badania naukowe" – powiedział.
Dr Albert Tomaszewski: Czy AI zrewolucjonizuje system edukacji?
Ekspert SGH z AI LAB i adiunkt w Katedrze Zarządzania Strategicznego skoncentrował się na ewentualnych zmianach w systemie edukacji, jakie narzuca dynamicznie rozwijająca się sztuczna inteligencja.
W jaki sposób rozwój AI redefiniuje dziś potrzeby edukacyjne uczniów i studentów? Czy sztuczna inteligencja radykalnie zmieni system edukacji? Czy możliwy jest scenariusz, że AI będzie raczej stanowić uzupełnienie dotychczasowych metod? W jaki sposób technologia AI może być wykorzystywana do personalizacji procesu nauczania? Jakie są najważniejsze kompetencje przyszłości, które należy kształcić w szkołach i na uczelniach?
Dr hab. Michał Wolański, prof. SGH: W CPK musi być zaangażowany polski kapitał
Dlaczego w budowę CPK powinien być zaangażowany polski kapitał? Jaką rolę nowy port lotniczy może odegrać w rozwoju polskich regionów? Dlaczego polscy podwykonawcy skorzystają na tym projekcie, ale niezbędne są też kompetencje zagranicznych podmiotów, które przekażą swoje know-how do naszego kraju? Odpowiada dyrektor Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności SGH, a także członek Rady Nadzorczej CPK.
Zdjęcia: Piotr Potapowicz, SGH
Realizacja materiałów w studiu: ekipa „Pulsu Biznesu"
W drugim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w studiu SGH-Puls Biznesu wystąpili:
Dr Dominika Bosek-Rak: Poziom kompetencji cyfrowych społeczeństwa budzi niepokój
Jaki jest obecny poziom kompetencji cyfrowych polskiego społeczeństwa? Czym jest Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych i jak takie programy i inicjatywy przekładają się na realny wzrost umiejętności cyfrowych? Jakie kompetencje cyfrowe są niezbędne w dzisiejszym świecie? Jakie zmiany powinny zajść w systemie edukacji, aby lepiej przygotować młodych ludzi do funkcjonowania w erze cyfrowej? Jakie są perspektywy rozwoju rynku pracy w kontekście rosnącego zapotrzebowania na kompetencje cyfrowe?
Dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH: Finansowanie ochrony zdrowia wymaga przebudowy
Rozmówczynie koncentrowały się na finansowaniu systemu opieki zdrowotnej. Czy obecny model finansowania ochrony zdrowia wymaga gruntownej przebudowy, czy wystarczą „poprawki kosmetyczne”? Jakie rozwiązania, propozycje zmian w systemie finansowania Narodowego Funduszu Zdrowia znajdują się w raporcie przygotowanym przez Think Tank dla Ochrony Zdrowia SGH pt. „10 nowych źródeł finansowania NFZ” i jakie wpływy do budżetu NFZ one gwarantują? Czy wprowadzenie zmian w zasadach finansowania NFZ jest w ogóle możliwe? Jakie są potencjalne bariery polityczne i społeczne we wdrażaniu proponowanych zmian w finansowaniu NFZ? Czy wprowadzenie takich rozwiązań nie spotkałoby się z oporem społecznym? Jaki system ochrony zdrowia będziemy mieć w Polsce, jeśli nie wprowadzimy zmian? Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, jakiego udzieliła w Katowicach dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH, kierownik Katedry Rachunkowości Menadżerskiej SGH.
Dr hab. Eliza Przeździecka, prof. SGH: Wojny handlowe przyspieszą zagraniczną ekspansję firm z Polski
W tej chwili w Polsce mamy niespełna 2 tys. podmiotów gospodarczych posiadających swoje oddziały zagraniczne. I tylko tyle. Paradoksalnie, coraz większe bariery w światowym handlu, jakie pojawiają się w ostatnich miesiącach, mogą zmienić tę sytuację. Polskie firmy mogą bowiem zdecydować się, by odchodzić od prostej ekspansji handlowej i stawiać na ekspansję inwestycyjną – prognozuje prof. Przeździecka.
Dr hab. Adam Czerniak, prof. SGH: Samorządy nie znają swych potrzeb mieszkaniowych
Co jest kluczowe dla rozwoju mieszkalnictwa społecznego w Polsce? Czy samorządy wiedzą, jakie mają potrzeby mieszkaniowe, czy widzą jedynie, ile osób czeka w kolejce po mieszkanie komunalne? Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce? Czego możemy spodziewać się po tym rynku w najbliższym czasie? Jakie są główne założenia nowego rządowego programu wsparcia dla osób chcących kupić własne mieszkanie? Czy program Pierwsze klucze jest odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe Polaków? Jak wpłynie on na popyt i ceny mieszkań na rynku wtórnym?
Dr Piotr Maszczyk: Polska dyplomacja gospodarcza wspiera biznes
Jaka jest skuteczność polskiej dyplomacji gospodarczej we wspieraniu rodzimych firm na rynkach zagranicznych? Jakie powinny być priorytety polskiej dyplomacji gospodarczej? Jakie są główne wyzwania? Czy polskie firmy otrzymują wystarczające wsparcie? Jakie czynniki są kluczowe dla zagranicznych inwestorów przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w Polsce?
Zachęcamy do lektury tekstów dotyczących obecności SGH na EEC 2025:
Student SGH i jego startup AgroContracts z Nagrodą Publiczności Startup Challenge na EEC 2025
Na EEC 2025 debata o przyszłości CPK: „Megalotnisko – tak, ale inaczej”