4 listopada 2024 r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powołała na stanowisko zastępcy prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości dr. hab. Adama Czerniaka, prof. SGH, kierownika Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej (katedra Ekonomii II, Kolegium Gospodarki Światowej SGH).
„To nie jest czas na odpoczynek. Problemy polskiego mieszkalnictwa są coraz bardziej dotkliwe i dlatego jestem zdeterminowany, aby działać szybko. (…) Wspólnie z prezesem (KZN – red.) Łukaszem Bałajewiczem chcemy rozwinąć pełny potencjał tej instytucji. Chcemy podnieść efektywność zarządzania państwowymi nieruchomościami, aby zwiększyć dostępność mieszkań dla Polek i Polaków. Plany i pomysły, jak to osiągnąć, mam bardzo ambitne. W nowej funkcji będę próbował moją teoretyczną wiedzę oraz wnioski i rekomendacje z prowadzonych badań przekuć w praktyczne rozwiązania, które pomogą zmienić nasze mieszkalnictwo na lepsze. Was natomiast proszę o wsparcie, wyrozumiałość i cierpliwość” – napisał prof. Czerniak na swoim koncie na LinkedIn.
FOT. Krajowy Zasób Nieruchomości
Od 2013 r. prof. Czerniak w zespole Polityki Insight, w latach 2019–2024 dyrektor ds. badań w tym centrum analitycznym, w którym przygotowywał ekspertyzy i raporty komercyjne dla biznesu oraz administracji publicznej. Do 2012 r. pracował jako ekonomista bankowy, wcześniej współpracował z Bankiem Światowym oraz Fundacją FOR, był też stypendystą Ronald Coase Institute.
Jest autorem publikacji naukowych z zakresu mieszkalnictwa, ekonomii politycznej kapitalizmu oraz socjologii ekonomicznej i ekonomii instytucjonalnej. Polski reprezentant w radzie European Master in Official Statistics (EMOS) działającej przy Eurostacie w kadencji 2021–2023 oraz 2024–2026, a także członek rady programowej Fundacji Rynku Najmu.
Podczas kształcenia zdobywał doświadczenie, pełniąc funkcję adiunkta w Katedrze Ekonomii II w SGH.
Krajowy Zasób Nieruchomości jest instytucją publiczną utworzoną na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości, nowelizowanej Ustawą z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw. Nadrzędną misją KZN jest realizowanie obowiązku prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Do najważniejszych zadań KZN należy m.in. gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu, tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań, podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji mieszkaniowych, tworzenie warunków ułatwiających powstawanie mieszkań gminnych i in.