Święto Wojska Polskiego, od wielu już lat, obchodzone w dniu 15 sierpnia, w rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku, znanej również jako „cud nad Wisłą”, wypadło w tym roku wyjątkowo uroczyście. Ważnym elementem tegorocznych obchodów była defilada polskich sił zbrojnych w Warszawie, a także uroczystości religijno-patriotyczne w Ossowie na przedmieściach Wołomina.
Fot. P. Tanewski; dr Sylwester Gładyś z Politechniki Warszawskiej i prof. Sławomir Podlaski z międzyuczelnianego komitetu do spraw uczczenia Legii Akademickiej w towarzystwie rekonstruktorów historycznych Legii Akademickiej na uroczystościach w Ossowie 15 sierpnia 2023 roku.
Dwa dni wcześniej, w niedzielę 13 sierpnia, w murach cytadeli warszawskiej otwarto nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego, stanowiącego część wielkiego kompleksu muzealnego powstającego w tym miejscu, w skład którego wchodzi m.in. Muzeum Katyńskie i Muzeum Historii Polski.
W Ossowie znajduje się jeden z wielu cmentarzy żołnierzy polskich poległych w sierpniu 1920 roku w walkach z wojskami bolszewickimi. Powstaje tu też, realizowane z wielkim rozmachem, Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
W 103. rocznicę bitwy warszawskiej, 15 sierpnia 2023 roku, w Ossowie została odprawiona uroczysta msza święta, po której nastąpił apel poległych i złożenie licznych wieńców i wiązanek kwiatów. Był też i wieniec od czterech warszawskich uczelni: Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego, co zostało uwidocznione na oplatających go szarfach. W ten sposób przedstawiciele społeczności akademickiej stolicy pragnęli uczcić studentów Warszawy walczących w bitwie warszawskiej 1920 roku.
W tym roku fundatorem wieńca była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. SGH reprezentował dr Paweł Tanewski, członek działającego już od dłuższego czasu międzyuczelnianego komitetu pragnącego upamiętnić studentów-żołnierzy, którzy w 1918 roku utworzyli 36 Pułk Piechoty zwany Legią Akademicką. Pułk okazał się bytem trwałym i wielce zasłużonym. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920, a później uczestniczył w zamachu majowym 1926 roku, opowiadając się po stronie wojsk wiernych rządowi przeciwko zrewoltowanym oddziałom marszałka Piłsudskiego. Jego żołnierze walczyli wówczas i ginęli na Polu Mokotowskim, wtedy lotnisku mokotowskim, stanowiącym ważny węzeł komunikacyjny, bardzo blisko SGH. Ostatni akord w historii oddziału stanowiła kampania wrześniowa, po której uległ on likwidacji. Obecnie czynione są próby jego odtworzenia.
dr Paweł Tanewski
starszy kustosz dyplomowany, Biblioteka SGH