SGH na trzecim miejscu w TOP MARKA 2021 w rankingu branżowym Uczelnie

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie znalazła się na trzecim miejscu w badaniu TOP MARKA 2021 w rankingu branżowym Uczelnie. 14. edycja TOP MARKI to wspólny projekt magazynu Press i Press-Service Monitoring Mediów.
SGH wyprzedziły w tym rankingu Uniwersytet Warszawski (1. miejsce) i Uniwersytet Jagielloński (2. miejsce), na czwartej i piątej pozycji uplasowały się zaś kolejno Politechnika Warszawska i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Kluczowym wskaźnikiem, według którego powstają liczący 500 pozycji ranking całościowy oraz rankingi branżowe, jest siła marki. Na ten wielowymiarowy indeks składają się wartości pozwalające najpełniej ocenić obecność brandów w mediach. Najważniejszą jest impact, czyli szacowane dotarcie informacji o marce. Druga składowa siły marki to indeks sentymentu, który otrzymuje się na podstawie oceny publikowanych treści pod kątem ich wydźwięku. Trzecia składowa to liczba publikacji.
„O Szkole Głównej Handlowej wzmiankowano m.in. w związku z zawarciem w maju br. porozumienia z Kulczyk Investments na organizację pierwszych w Polsce studiów online MBA dla startupów i młodych przedsiębiorców, nawiązaniu współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz (marzec) i Grupą Lux Med. (październik ub.r.)” – czytamy w badaniu TOP MARKA 2021.
Zwrócono w nim również uwagę, że XXX Forum Ekonomiczne w Karpaczu zainaugurowała prezentacja raportu SGH i FE na temat sytuacji gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. „Rok wcześniej raport zyskał rozgłos m.in. za sprawą wyliczeń, że Polska w ciągu niespełna 15 lat mogłaby osiągnąć średni poziom zamożności krajów +starej+ UE. W br. wskazano, że pandemia wydłużyła ten okres” – zauważono.
Ponadto w badaniu zwrócono uwagę na udział procentowy publikacji w prasie, w internecie i w social mediach. Warto zauważyć, że największy udział w mediach społecznościowych mają kolejno: UAM (72,2%), SGH (68,2%), PW (61,1%), UW (53%) i UJ (44%). Natomiast w internecie: UJ (53%), UW (44,1%), PW (35,6%), SGH (30%) i UAM (26%). Udział w prasie jest znikomy: PW (3,3%), UJ (3%), UW (2,9%) oraz ex aequo SGH i UAM (1,8%).
SGH znalazła się na 118. pozycji na 500 brandów uszeregowanych według siły marki, za UW (51.) i UJ (90.), a przed (PW (121.) i UAM (126.).
Badanie niezmiennie pozostaje unikatowym na polskim rynku projektem, obejmującym najszersze spektrum działań komunikacyjnych i promocji brandów. Zaawansowana metodologia pozwala porównać wyniki podmiotów nie tylko w branży, lecz również między sektorami. Cieszy, że Top Marka stała się kanonem badań medialności marek i stanowi dla firm źródło wiedzy oraz inspiracji - pisze na łamach magazynu Press, we wstępie do badania TOP MARKA 2021 prezes Zarządu Press-Service Monitoring Mediów Sebastian Bykowski.