Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to innowacyjna uczelnia ekonomiczna, która rozwija twórczy potencjał intelektualny i kształci liderów w odpowiedzi na wyzwania przyszłości.
Jest rozpoznawalnym na świecie ośrodkiem badań naukowych, nowych idei i inicjatyw kreowanych przez wspólnotę akademicką, absolwentów, a także przedstawicieli biznesu, organizacji społecznych i administracji publicznej. Jako jeden z najważniejszych ośrodków kształcenia kompetencji z zakresu ekonomii, analizy danych i prawa gospodarczego realizuje badania i tworzy ekspertyzy na zamówienie przedsiębiorstw, instytucji publicznych i jednostek samorządu terytorialnego.
Tak od lat mówi się o SGH. Czy tak jest rzeczywiście? Jakie wyzwania stoją przed naszą uczelnią, szczególnie teraz, kiedy wprowadzana jest w życie reforma szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Co SGH może zrobić, by zrealizować misję, której podjęła się nasza społeczność.
Zachęcamy Państwa do dyskusji na ten temat na łamach „Gazety SGH”, zarówno w wydawanym drukiem kwartalniku, jak i na naszej stronie internetowej.
Całkiem niedawno, podczas tegorocznego święta szkoły, rektor Marek Rocki, przywołując efekty rocznej pracy wieloosobowego zespołu nad określeniem misji, wizji i strategii rozwoju uczelni w wieloletniej perspektywie, przedstawił koncepcję funkcjonowania SGH w nowym kształcie. W misji uczelni dobitnie podkreślono otwartość SGH na nowe wyzwania, a także rolę SGH jako lidera w otoczeniu gospodarczym, społecznym i działalności publicznej.
Dlatego hasło naszej uczelni brzmi: SGH kształtuje liderów – ogłasza rektor i podkreśla: – Tym samym uczelnia zamierza przyswajać i kształtować nowe idee, innowacyjne pomysły, wyzwalać kreatywność, wspierać przedsiębiorczość i aktywność twórczą. Strategia ma też dotyczyć kształtowania, doskonalenia i modernizowania sposobów zarządzania uczelnią, wykorzystywania nowoczesnych technologii, tak by SGH była uczelnią otwartą na oczekiwania interesariuszy, doskonalącą procesy decyzyjne, efektywnie wykorzystującą inicjatywy pracownicze, a także sprawną w pozyskiwaniu funduszy, w racjonalnym gospodarowaniu środkami i powierzonym majątkiem oraz realizującą oczekiwane inwestycje.
Jak daleko do celu?
Wizja powinna uwzględniać, że SGH jest elitarną uczelnią ekonomiczną o akademickim charakterze i stawiającą wysokie wymagania swej społeczności, kształcącą na najwyższym poziomie, że powinna łączyć cechy uniwersytetu ekonomicznego i praktycznej szkoły biznesu. Charakterystyczne dla SGH jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych, także w wymiarze międzynarodowym. SGH jest uczelnią zorientowaną na potrzeby otwartej gospodarki, współpracującą z praktyką gospodarczą, administracją publiczną i organizacjami społecznymi, kooperującą i prowadzącą stały dialog z kluczowymi interesariuszami, będącą liderem inicjatyw integrujących środowiska ekonomiczne tak w kraju, jak i za granicą, a przede wszystkim uczelnią otwartą i wspierającą nowe idee społeczne – tak rektor opisuje zarówno współczesność, jak i przyszłość naszej uczelni.
Realia są takie, że SGH od lat 90. XX w. umacnia się na pozycji najlepszej wyższej szkoły ekonomicznej i biznesowej w Polsce. Fundamentem tego sukcesu są bardzo dobre i wciąż udoskonalane kierunki kształcenia, w nich duży udział mają praktyki gospodarcze oraz ambitni studenci. Uczelnia kładzie nacisk na rozwój przedsiębiorczości studentów i rozpoznanie potrzeb pracodawców poszukujących najlepszych kadr oraz weryfikuje swoje starania, badając losy absolwentów.
W rezultacie stosunkowo niewielka uczelnia pod względem liczby studentów okazała się potentatem w kształceniu przedsiębiorców i specjalistów, którzy odnoszą zawodowy sukces. Absolwenci SGH pełnią funkcje prezesów największych polskich przedsiębiorstw, banków, towarzystw ubezpieczeniowych i instytucji finansowych. Tę skuteczność potwierdza m.in. ranking „Kuźnia prezesów” dziennika „Rzeczpospolita”. W zestawieniu uczelni, które wykształciły najwięcej szefów największych polskich firm, SGH zajęła 1. miejsce ex aequo z wielokrotnie większą Politechniką Warszawską.
To nie przypadek, że, podczas inauguracji roku akademickiego 2018/2019 w SGH minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz zwracała się głównie do studentów SGH, wskazując, że to od nich zależy kształt przyszłej Rzeczypospolitej, a równocześnie podkreślała rolę SGH dla rozwoju polskiej gospodarki: – Dzięki takim uczelniom jak SGH udaje się przyciągnąć do Polski inwestorów zainteresowanych kapitałem ludzkim.
Wysiłki społeczności akademickiej przynoszą wymierne efekty
Plonem ostatnich miesięcy jest m.in. wyróżnienie kierunku finanse i rachunkowość w akredytacji Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a ostatnich tygodni – prestiżowe wyróżnienie Komisji Europejskiej, tzw. logo HR, które otrzymują europejskie instytucje tworzące przyjazne środowisko pracy naukowej, zgodnie z wytycznymi Europejskiej karty naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Sukcesem ostatniego miesiąca jest też grant Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) na wymianę międzynarodową doktorantów, co oznacza, że będziemy gościć młodych naukowców zarówno z Europy, jak i Australii, a nasi najzdolniejsi doktoranci pojadą tam na warsztaty edukacyjne i badawcze.
SGH jest jedną z najściślej współpracujących z biznesem uczelni w Polsce. Od początku lat 90. zapraszała do współpracy przedsiębiorców w przekonaniu, że dobre kształcenie na kierunkach ekonomicznych, oprócz przekazywania aktualnej wiedzy, musi się opierać na zastosowaniach. Celem tych działań jest rozwój absolwentów. Współdziałanie odbywa się w wielu formach i na każdym szczeblu – od warsztatowej pracy z początkującym studentem i budowania jego świadomości, przez wspólne programy kształcenia, po współpracę strategiczną, konsultacje i dyskusje w gronie Rady Klubu Partnerów SGH. To właśnie Klub Partnerów SGH, obchodzący w 2018 r. 20-lecie działalności, jest najbardziej rozbudowaną formą współpracy z praktyką gospodarczą. Prężnie działa także Klub Przedsiębiorców SGH, zrzeszający biznesy naszych absolwentów.
SGH regularnie wygrywa wszystkie rankingi kierunków studiów ekonomicznych w Polsce, znajduje się w zestawieniu 90. najlepszych uczelni ekonomicznych w Europie dziennika „The Financial Times” (na kilka tysięcy istniejących europejskich szkół wyższych). Wysoka jakość kształcenia zaowocowała akredytacjami IQA CEEMAN, ACCA dla kierunku finanse i rachunkowość. W grudniu 2017 r. studenci prestiżowego międzynarodowego programu magisterskiego CEMS Master in International Management przyznali tytuł uczelni roku właśnie Szkole Głównej Handlowej, a prof. Jacek Miroński z SGH został wykładowcą roku. Dużym uznaniem cieszą się studia typu MBA – programy CEMBA i MBA-SGH zdobyły w rankingu „Perspektyw” odpowiednio 1. i 7. miejsce.
Sprawdzają się ludzie i efekty ich pracy, co jest kapitałem przyszłości. To jednak ciągle początek przekształcania naszej uczelni w najnowocześniejszy akademicki ośrodek intelektualnej refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. Mamy nadzieję, że najbliższe miesiące, będą czasem wielu dyskusji nad tym, jak szansę, którą daje wprowadzenie nowej ustawy, wykorzystać dla rozwoju SGH.
Liderzy z SGH
Wśród wykładowców SGH są lub byli: premierzy i wicepremierzy RP, większość ministrów finansów RP po 1989 r., pierwsza w historii komisarz UE pochodząca z Polski, dwóch prezesów Narodowego Banku Polskiego, członkowie Rady Polityki Pieniężnej, prezesi Giełdy Papierów Wartościowych, przewodniczący i członkowie Komisji Nadzoru Finansowego, eksperci rządowi, doradcy i współpracownicy Unii Europejskiej i innych instytucji europejskich oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych czy Banku Światowego.
Eksperci z SGH
Wykładowcy SGH są najwyżej cenionymi ekspertami służącymi swoją wiedzą opinii publicznej. Dobitnym tego przykładem może być przygotowany przez pracowników SGH specjalnie na XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy raport pt. Wyzwania ekonomiczne dla Europy Środkowo-Wschodniej.
Każdego dnia wypowiedzi ekspertów z SGH na temat wydarzeń i zjawisk z zakresu: finansów, analizy danych (big data), zarządzania, demografii, bankowości, prawa gospodarczego i międzynarodowego, nowoczesnych technologii, logistyki, polityki publicznej, sytuacji na rynkach kapitałowych, funduszy europejskich cytują najważniejsze polskie redakcje, w tym: „Rzeczpospolita”, „Parkiet”, „Puls Biznesu”, „Gazeta Wyborcza”, Polskie Radio i TVP, TOK FM, Polsat, TVN, Onet.pl, Bankier.pl, Wirtualna Polska.