4 listopada br. w SGH odbyła się premiera „Przewodnika po legislacji ESG”. Projekt został zrealizowany dzięki współpracy Kampanii 17 Celów, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Grupy Roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni działającej w ramach Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Premiera miała miejsce podczas posiedzenia Grupy roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.
Regulacje prawne w zakresie zrównoważonego rozwoju odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu polityk ekologicznych, gospodarczych i społecznych na całym świecie. Ich mnogość wynika z potrzeby ochrony środowiska, zapobiegania zmianom klimatycznym oraz zapewnienia sprawiedliwości społecznej i ekonomicznej.
Głównym celem projektu jest wsparcie polskich przedsiębiorstw w procesie zrównoważonej transformacji i efektywnego wdrażania legislacji w obszarze ESG. Publikacja mapuje 41 kluczowych aktów prawnych Unii Europejskiej w obszarach: środowiskowym, społecznym i zarządczym, które mogą wpływać na prowadzenie działalności biznesowej w Polsce. Dzięki jasnym i atrakcyjnym wizualnie formom czytelnicy otrzymują zestaw informacji dla każdego aktu prawnego, obejmujący branże, które są głównymi adresatami danych regulacji oraz ich status legislacyjny wraz z linkiem do materiałów źródłowych. Informacje przedstawiono w trzech sekcjach:
- tabeli z kluczowymi regulacjami ESG,
- mapie przedstawiającej opisane w publikacji dokumenty w podziale na obszary: środowiskowy, społeczny i zarządczy,
- osi czasu, która w przystępny sposób porządkuje najważniejsze daty dla aktualnych i przyszłych regulacji.
Ponadto 17 wybranych dyrektyw i rozporządzeń zostało szczegółowo opisanych z uwzględnieniem m.in. wymogów, które nakładają na przedsiębiorstwa, czy dat obowiązywania przepisów w Polsce. Pełna wersja przewodnika uzupełniona jest również o artykuły eksperckie, pogłębiające wybrane zagadnienia społeczne, środowiskowe i zarządcze, istotne z punktu widzenia legislacyjnych zmian w ESG.