Informacja sygnalna IRG: Koniunktura w rolnictwie – III kwartał 2024

łany zboża i ręce prze które przelewają się nasiona żyta

Nadeszła wyczekiwana poprawa koniunktury rolnej

Wykres koniunktura w rolnictwie III kwartał 2024

Po trzech kwartałach spadków, w III kwartale 2024 r. koniunktura w polskim rolnictwie uległa poprawie. Poprawa była przewidywana (przed kwartałem), jednak jej skala jest większa od prognozowanej (prognozy były co najwyżej ostrożne). Wartość wskaźnika koniunktury (IRGAGR) wzrosła w porównaniu z II kwartałem 2024 r. o 8,9 pkt, do wysokości -15,6 pkt. Jest ona obecnie wyższa niż przed rokiem o 6,0 pkt. Wzrost wartości wskaźnika IRGAGR jest przede wszystkim skutkiem poprawy nastrojów rolników – wartość mierzącego je wskaźnika zaufania zwiększyła się w ciągu kwartału aż o 10,9 pkt. Tak wysoki wzrost wartości wskaźnika zaufania między drugim a trzecim kwartałem roku odnotowano w historii badania tylko trzykrotnie. Wzrost w skali roku wyniósł 4,6 pkt. Wartość wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, drugiego ze składowych ogólnego wskaźnika koniunktury, również wzrosła względem II kwartału, o 7,9 pkt, do -18,7 pkt. Jest wyższa niż rok temu o 6,7 pkt.

Poprawie uległy wartości wszystkich wskaźników aktywności rolniczej, monitorowane w badaniu koniunktury: przychody, oszczędności, zadłużenie, zakupy obrotowych środków produkcji, zwłaszcza środków ochrony roślin, inwestycje i skłonność do zaciągania kredytów (na sfinansowanie produkcji rolnej), która jest w jakimś stopniu pochodną prognozowanej koniunktury. Choć wartości większości tych wskaźników pozostają na niskim lub bardzo niskim poziomie, niższym od wieloletniej średniej, to z odpowiedzi ankietowanych gospodarstw rolnych wynika, że lipcowo-sierpniowa poprawa koniunktury nie była ewenementem i należy się spodziewać, że utrzyma się w kolejnym kwartale.


Szczegółowe wyniki badania zostaną zamieszczone w wydawnictwie IRG SGH: Koniunktura w rolnictwie. III kwartał 2024 (Badanie okresowe nr 144)

Badanie przeprowadzone w lipcu i sierpniu 2024 r. na próbie 2275 gospodarstw rolnych.