Wmurowanie kamienia węgielnego pod Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH

grupa osób w kaskach stoi na budowie; mężczyzna trzyma w rękach akt erekcyjny pod budowę

12 października br., tuż przed inauguracją roku akademickiego 2022/2023, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Przestrzeni Innowacyjnej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Nowy gmach dydaktyczny SGH powstanie przy ul. Batorego 8 w Warszawie.

„Dla nas jest to duże szczęście, że po kilkunastu latach możemy znowu rozpocząć nową inwestycję” – powiedział rektor SGH prof. Piotr Wachowiak, witając gości przybyłych na uroczystość. „Budynek jest wkomponowany w otulinę parku, będzie to budynek zielony; budynek, który spełnia zasady zrównoważonego rozwoju. Jestem przekonany, że w tym budynku bardzo dobrze będą się czuć studenci, doktoranci, pracownicy. Z niecierpliwością czekamy na zakończenie budowy i na otwarcie, które – jak myślę – nastąpi w drugiej połowie przyszłego roku” – dodał prof. Wachowiak.

kobieta w kasku na głowie przemawia do mikrofonu podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego

„To taki bardzo miły moment, że powstaje coś nowego, nowoczesnego, na co oczekuje cała społeczność akademicka, coś, co będzie służyło studentom, naukowcom przez wiele, wiele lat” – zauważyła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Wskazała, że „polskie uczelnie potrzebują wolności, przestrzeni, potrzebują pieniędzy, ale także potrzebują nowoczesnych miejsc, gdzie będzie można pracować”. „I to dobrze, że w tak trudnych czasach udaje się realizować tę inwestycję, że będzie ona szybko skończona – dodała. – Absolwenci waszej uczelni są nam wszystkim bardzo potrzebni. Polska potrzebuje wykształconych ludzi, którzy będą potrafili odbudowywać naszą gospodarkę (…) tworzyć innowacje, wprowadzać nas w nowy lepszy bezpieczniejszy i pogodniejszy świat”.

Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska wskazała ze swej strony, że Warszawa jest miastem, w którym wszyscy są przyjezdnymi, i w tym tkwi jego siła. „Rzadko się chyba myśli, jak wielką siłą jest to, że Warszawa jest miastem akademickim. Mamy dużo uczelni, mamy dobre uczelnie. (…) Będąc w Radzie SGH z bardzo dużą uwagę i z podziwem słucham, jak bardzo SGH stara się dorównać najlepszym uczelniom światowym, jak bardzo stara się, żeby być w rankingach, żeby mieć wymiany, żeby być dobrze ocenianą uczelnią na świecie – zauważyła Malinowska-Grupińska. – Wydaje mi się, że ta siła młodych ludzi, którzy przyjeżdżają do Warszawy i studiują właśnie na takiej uczelni, jak SGH, to jest nasza siła i nasza przyszłość”. Podziękowała władzom uczelni za wysiłek włożony w nową inwestycję. 

dwaj mężczyźni wmurowują kamień węgielny

„Czy można zainaugurować rok akademicki piękniej?” – spytała w swym wystąpieniu wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska. Pogratulowała władzom uczelni wmurowania kamienia węgielnego pod nową inwestycję. „Jestem przekonana, że nowy budynek dydaktyczny to wielkie osiągnięcie SGH. Przepiękny budynek, bardzo za niego dziękujemy. Już dzisiaj jestem przekonana, że absolutnie będzie to perełka architektoniczna. (…) Nie mogę się doczekać dnia, kiedy przyjdziemy tu na otwarcie” – powiedziała Kaznowska.

Podczas uroczystości głos zabrał również główny architekt budynku Bolesław Stelmach z biura architektonicznego Stelmach i Partnerzy.

mężczyzna w kasku na głowie przemawia do mikrofonu podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego

„Biuro architektoniczne jest wieloosobowe. Architektura to sztuka, przy której pracuje wiele osób” – podkreślił Stelmach. Podziękował rektorowi, kanclerzowi i całemu zespołowi SGH. „Naprawdę to jest wielka rzadkość, aby przy budowie obiektu tak istotnego z puntu widzenia przestrzeni społecznej przede wszystkim mówiło się o jakości tej przestrzeni, o jakości przestrzeni dla studentów. Naprawdę nie widziałem tak kompetentnego zespołu, który by razem z projektantami szukał dróg, które by najlepiej rozwiązywały problemy” – zaznaczył Stelmach. Dodał, że wzorami dla budynku przy ul. Batorego są uczelnie w Singapurze i Toronto. „Wiemy, że innowacyjność rodzi się gdzieś między kawiarnią i salą wykładową i taki jest ten budynek. To jest takie skrzyżowanie sal wykładowych, kawiarni, przestrzeni otwartych, wystawienniczych, a na samej górze, na dachu, jest wielka łąka, z której można podziwiać Pole Mokotowskie” – dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ:

SGH podpisała umowę na budowę nowego gmachu przy ul. Batorego.

Z gabinetu kanclerza: kamień milowy w procesie inwestycyjnym SGH.

Batorego 8 – centrum innowacji SGH.