Strojenie choinki i finał Szlachetnej Paczki w SGH

kobieta ubrana w strój ludowy wiesza bombkę na choince

Strojenie choinki to jedna z najcudowniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Przy ubieraniu drzewka w kolorowe światełka, błyszczące bombki i drewniane zabawki skupia się zwykle cała rodzina. 10 grudnia Rodzina SGH przystrajała swoją choinkę bombkami wykonanymi własnoręcznie przez studentów, pracowników naszej uczelni i wykładowców. Pod świątecznym drzewkiem znalazła się góra Szlachetnych Paczek. Bo okres świąt to także wzmożony czas pomagania osobom potrzebującym.

„Cieszę się, że w tym roku możemy spotkać w tak licznym gronie, że są z nami studenci, doktoranci, pracownicy. To jest bardzo miłe. Rok temu ubieraliśmy choinkę w Bibliotece SGH, ale byliśmy w bardzo ograniczonym składzie – wspominał rektor SGH Piotr Wachowiak podczas ubierania choinki w Auli Spadochronowej. – Nadchodzi czas rodzinny. Tak, jak my jesteśmy tutaj w Rodzinie SGH, przychodzi taki moment, że rodzina zaczyna ubierać choinkę. I właśnie dzisiaj taki moment nastał, że tę piękną choinkę zaczniemy ubierać”.

kobieta ubierająca choinkę

Zarówno pracownicy SGH, jak i studenci, organizacje studenckie i koła naukowe przygotowali własne bombki i zawieszali je na bujnej jodle przy wtórze kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca SGH.

„Również są to święta, podczas których pomagamy innym. Nie możemy zapominać o tym, że inni potrzebują pomocy. Dlatego też bardzo chciałbym podziękować wszystkim osobom, które są zaangażowane w różne akcje charytatywne niosące pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Dzisiaj chciałbym podziękować całej naszej społeczności, która była zaangażowana w pomoc dwóm rodzinom w ramach Szlachetnej Paczki. Proszę zobaczyć, jakie to są pudła, ile zebraliśmy prezentów dla naszych dwóch rodzin (…), za to Państwu bardzo serdecznie dziękuję” – mówił rektor Wachowiak.

mężczyzna na tle ubranej choinki bozonarodzeniowej; w tle stoi zespół ludowy

W ramach ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka, do której Szkoła Główna Handlowa w Warszawie dołączyła po raz szósty, zebrano wiele darów. W tym roku udało się spełnić wszystkie potrzeby wskazane przez dwie rodziny. Pamiętajmy, że Szlachetna Paczka to nie tylko wkład prezentowy i finansowy, ale również działania niewidoczne, bez których jednak akcja by się nie powiodła. Chodzi o działania logistyczne w kompletowaniu, segregowaniu, pakowaniu i transporcie darów. Za zaangażowanie i poświęcony czas wszystkim należą się wielkie podziękowania!

zebrane prezenty w ramach akcji charytatywnej opakowane w świąteczny papier

Szlachetna Paczka to organizowana przez Stowarzyszenie Wiosna z Krakowa akcja charytatywna mająca pomóc osobom najuboższym. Co roku w tę wspaniałą inicjatywę w całym kraju angażują się tysiące osób. Od 2016 roku bierze w niej udział również SGH. W tym roku w SGH Szlachetna Paczka trwała od 16 listopada do 7 grudnia. Pomagaliśmy dwóm rodzinom z Warszawy: opis rodziny 1, opis rodziny 2.

bombka wisząca na choince

10 grudnia br. na Auli Spadochronowej można było także wziąć udział w kiermaszu charytatywnym, z którego fundusze zbierano na Fundację „poDRUGIE”, wspierającą młodzież i młodych dorosłych (18-25 lat) zagrożonych i dotkniętych bezdomnością. Fundacja pomaga również młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, patologią i bezradnością. Z jej wsparcia korzystają przede wszystkim byli wychowankowie domów dziecka, rodzin zastępczych i placówek resocjalizacyjnych. Po osiągnięciu pełnoletności często nie mają miejsca, w którym mogą się usamodzielnić. Fundacja „poDRUGIE” tworzy dla nich dom.

W ramach kolejnej akcji charytatywnej na SGH tego dnia można było również zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego – akcji walki z nowotworem krwi, organizowanej przez Fundację DKMS.

Ponadto w dniach 9-10 grudnia w Auli Spadochronowej trwała akcja pisania listów. 10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, a Maraton Pisania Listów (ang. Write for Rights) to największe międzynarodowe wydarzenie poświęcone walce o prawa człowieka.

Rektor zachęcał do wzięcia udziału w XV jubileuszowym Świątecznym Koncercie SGH, który odbędzie się 14 grudnia, tradycyjnie w warszawskim Klubie Palladium. Podczas minionych edycji zebrano ponad 300 tys. zł i obecnie jest to jedna z największych studenckich akcji charytatywnych w Polsce. W tym roku Świąteczny Koncert SGH wspiera Fundację „po DRUGIE. Oprócz wielkiego wydarzenia muzycznego, studenci będą mogli wziąć udział w licznych akcjach towarzyszących – licytacjach charytatywnych, kolacjach z gwiazdami i aukcjach internetowych.

„Życzę wszystkiego dobrego, na ten czas przedświąteczny, przede wszystkim zdrowia, wytrwałości i radości. Trzymajmy się razem wszyscy, w naszej cudownej rodzinie SGH. Wszystkiego dobrego!” – mówił na koniec piątkowej uroczystości rektor Piotr Wachowiak.