Spotkanie eksperckie z tajwańskim ministrem spraw zagranicznych w SGH

mężczyzna w garniturze siedzący przy stole w sali wykładowej

12 czerwca odbyło się w SGH spotkanie eksperckie poświęcone sytuacji gospodarczej i politycznej w Cieśnienie Tajwańskiej z udziałem delegacji z Tajwanu, w tym ministra spraw zagranicznych Republiki Chińskiej, Josepha Wu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wiodących ośrodków analitycznych zajmujących się regionem Azji i Pacyfiku w naszym kraju: PISM, OSW, Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego oraz Instytutu Studiów Międzynarodowych SGH, a także studenci z SKN Spraw Zagranicznych SGH.

Gospodarz spotkania, dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych dr hab. Krzysztof Kozłowski, prof.  SGH, wskazał na rosnące znaczenie regionu w stosunkach międzynarodowych.

„Centrum gospodarki światowej przenosi się na Pacyfik, w związku z czym potrzebujemy wszechstronnej analizy zachodzących tam procesów i zjawisk” – podkreślił. „Studenci, wykładowcy i badacze z SGH, którzy zajmują się obserwowaniem i analizą rozwoju sytuacji w tym regionie, koncentrują się w pierwszej kolejności na aspektach (geo-)ekonomicznych. Narzędzia, jakie dają im studia w najbardziej prestiżowej uczelni ekonomicznej w Polsce i Europie Środkowej, pozwalają na dogłębne zrozumienie problemów, z jakimi boryka się Daleki Wschód i Tajwan w szczególności” – dodał.

grupa osób na sali wykładowej

Zainteresowanie ekspertów SGH i z innych ośrodków Tajwanem jako wiarygodnym i atrakcyjnym partnerem gospodarczym ma solidną podbudowę. Dzięki ich wysiłkom została przygotowana Ustawa o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu w relacjach Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium, do którego stosuje się prawo podatkowe należące do właściwości Ministra Finansów Tajwanu. Ustawa ta weszła w życie 1 stycznia 2017 roku. Była ona kulminacją wieloletnich rozmów i konsultacji prowadzonych przez Warszawę i Tajpej.

Czerwcowa wizyta tajwańskiego ministra spraw zagranicznych w Polsce, Czechach i Brukseli odbywa się mimo protestów Pekinu, który zawezwał kraje Unii Europejskiej oraz instytucje unijne do unikania jakichkolwiek rozmów politycznych z przedstawicielami Tajwanu. Chińska Republika Ludowa uważa Tajwan za swą prowincję.