15 stycznia 2025 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Warszawie odwiedził Szkołę Główną Handlową w Warszawie, gdzie spotkał się ze studentami naszej uczelni. Senat SGH nadał w 2023 r. prezydentowi Zełenskiemu tytuł doktora honoris causa.
Szefa ukraińskiego państwa powitał rektor SGH Piotr Wachowiak.
FOT. Piotr Potapowicz, SGH
„Jest dla mnie wielkim zaszczytem powitać Pana Prezydenta w murach naszej Alma Mater, najstarszej i jednej z wiodących uczelni ekonomicznych w Polsce i w Europie. Dla społeczności SGH jest dużym wyróżnieniem, że Pan Prezydent zechciał odwiedzić naszą uczelnię. Jesteśmy za to bardzo, bardzo wdzięczni” – powiedział rektor na początku spotkania w auli głównej.
„Jesteśmy pod dużym wrażeniem bohaterskiej postawy narodu ukraińskiego i Pana osobiście. Dziękujemy, że walczycie nie tylko za swój kraj, ale również o nasze wspólne europejskie wartości, wolność w Europie i na świecie. Udowodniliście swe przywiązanie do wolności, samostanowienia i demokracji wielokrotnie w przeszłości (…). Dopiero jednak aneksja ukraińskiego Krymu, okupacja wschodnich terytoriów Ukrainy i zbrojna napaść sił rosyjskich na Ukrainę w lutym 2022 roku uzmysłowiły światu, jak kruche są fundamenty rzeczywistości geopolitycznej, udowadniając zarazem, że demokracja, wolność i rządy prawa nie są nigdzie dane raz na zawsze. I trzeba o nie walczyć każdego dnia” – podkreślił Jego Magnificencja.
„Szkoła Główna Handlowa w Warszawie od pierwszych chwil agresji Rosji czynnie włączyła się w pomoc humanitarną dla osób na terenach objętych działaniami wojennymi. Przyjęliśmy pod nasz dach wiele osób, głównie ukraińskie kobiety i dzieci, udostępniając im miejsca w naszych domach studenckich. Organizowaliśmy zbiórki rzeczowe i pieniężne. Pogłębiliśmy też współpracę akademicką z naszymi partnerami na Ukrainie, starając się błyskawicznie odpowiadać na ich potrzeby (…)” – przypomniał rektor.
Wskazał, że eksperci z SGH i uczelni ukraińskich, w tym także studenci i doktoranci, podjęli, wysiłek opracowania strategii odbudowy Ukrainy. „Jestem dumny z tych działań i niezwykle poruszony solidarnym odzewem, jaki w naszej społeczności obudziła i wywołuje trudna sytuacja Ukrainy (…)” – zaznaczył Piotr Wachowiak.
„Wszystkie te okoliczności, wraz z wielkim podziwem naszej społeczności dla bohaterskiej postawy Pana Prezydenta w obliczu rosyjskiej agresji, sprawiły, że moja propozycja przyznania Panu Prezydentowi doktoratu honoris causa spotkała się z entuzjastycznym poparciem wśród społeczności naszej uczelni” – podkreślił rektor SGH.
FOT. Piotr Potapowicz, SGH
Prezydent Ukrainy podziękował za przyjęcie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie: „To dla mnie zaszczyt być tutaj dziś. Chciałbym podziękować Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i ludziom tutaj (zgromadzonym), bo ja też jestem człowiekiem. Chciałbym, jak ludziom, jak Polakom, jak studentom podziękować za to, że wspieraliście zwykłych Ukraińców w bardzo trudnym momencie poprzez wolontariat, wsparcie, relacje, oddanie. (…)
FOT. Piotr Potapowicz, SGH
„Przede wszystkim najważniejsze jest bycie człowiekiem” – podkreślił Wołodymyr Zełenski „Za takie właśnie wartości walczymy. Chciałbym Wam za to podziękować. Bardzo się cieszę, że Ukraina ma takiego sąsiada – Polskę. Bardzo się cieszę, że ukraińscy studenci mają takich przyjaciół, jak studentów z Polski. I tak myślę, że przed nami jeszcze bardzo wiele wyzwań. Ale tak, jak powiedział Pan Rektor, kiedy wspominamy lata 90. w Ukrainie i wszystkie rewolucje, jakie przeszła nasza ojczyzna, potem krwawą rosyjską pełnoskalową wojnę przeciw Ukrainie, przez wszystkie te wyzwania przejdziemy, zdobędziemy dla Ukrainy sprawiedliwy pokój, zwycięstwo (…) i będziemy nasz kraj odbudowywać” – podkreślił szef ukraińskiego państwa. „Jestem przekonany, że będziemy to robić razem z naszymi przyjaciółmi – wspaniałymi, silnymi, z naszymi sąsiadami, z Wami” – dodał.
Po spotkaniu ze studentami prezydent udzielił wywiadów wybranym mediom na konferencji prasowej zorganizowanej w budynku głównym SGH.
FOT. Piotr Potapowicz, SGH
Senat SGH na posiedzeniu 24 maja 2023 r. nadał tytuł doktora honoris causa prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.
Decyzja o przyswojeniu doktora honoris causa prezydentowi Ukrainy, odpierającej od 24 lutego 2022 r. agresję Rosji, była kolejnym etapem postępowania zainicjowanego przyjętą jednogłośnie przez Senat SGH w dniu 22 marca 2023 r. uchwałą o rozpoczęciu przewodu.
26 maja 2023 r. rektor SGH Piotr Wachowiak w otoczeniu senatorów złożył uchwałę Senatu SGH w sprawie przyznania DHC Wołodymyrowi Zełenskiemu na ręce ówczesnego ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza, by ten przekazał ją swemu prezydentowi.
Jak podkreślił wówczas ambasador Zwarycz, doktorat honorowy dla przywódcy Ukrainy, nadany przez SGH, jest pierwszym tego typu wyróżnieniem przyznanym mu w Polsce.
W opinii Senackiej Komisji Nauki SGH, która zarekomendowała kandydaturę Wołodymyra Zełenskiego do doktoratu honorowego w uznaniu jego „zasług dla współpracy międzynarodowej i działań na rzecz wolności i godności we współczesnym świecie” zaznaczono, że prezydent Ukrainy „reprezentuje nowy typ przywódcy międzynarodowego – autentycznego, charyzmatycznego i bohaterskiego lidera, reprezentującego takie wartości jak mądrość, odwaga i odpowiedzialność w sytuacji ekstremalnej”.
Recenzentami tego ważnego dla uczelni i relacji polsko-ukraińskich doktoratu honorowego są prof. dr hab. Danuta Huebner (MEP), dr hab. Daniel Przastek, prof. UW, z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Krzysztof Kozłowski, prof. SGH, dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych SGH, a zarazem prorektor ds. dydaktyki i studentów.
Na spotkanie z prezydentem Zełenskim przybyli m.in.: szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, wicepremier i minister jedności narodowej Ukrainy Ołeksij Czernyszow, minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha, minister kultury i komunikacji strategicznej Ukrainy Mykoła Toczycki, ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar, władze uczelni, wykładowcy, doktoranci i studenci. Aula główna była wypełniona po brzegi.
Nasz gość wpisał się także do księgi pamiątkowej.
FOT. Piotr Potapowicz, SGH
Tymczasem Warszawa otrzymała od prezydenta Zełenskiego ukraińską odznakę Miasta-Ratownika. Prezydent Ukrainy wręczył ją prezydentowi m.st. Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu w gabinecie rektora SGH Piotra Wachowiaka. „Wysoko cenimy całą pomoc, jaką okazała naszym ludziom Warszawa w najcięższą godzinę. Dziękujemy za solidarność z narodem ukraińskim, za wsparcie mające wielką wagę dla naszej obrony" – napisał prezydent Wołodymyr Zełenski na swoim koncie na Telegramie.
FOT. Piotr Potapowicz, SGH