1 stycznia 2025 roku rozpoczęła swoją działalność Rada Uczelni SGH w kadencji 2025–2028. Rada Uczelni jest jednym z kolegialnych organów, który reprezentuje pracodawców, środowisko gospodarcze, społeczność lokalną oraz wspólnotę uczelni. W jej skład wchodzą osoby powołane na posiedzeniach Senatu SGH w listopadzie i w grudniu 2024 r. Przewodniczącą została absolwentka SGH Dominika Bettman.
Obecny skład Rady Uczelni:
członkowie reprezentujący wspólnotę uczelni:
• prof. dr hab. Anna Karmańska (powołana uchwałą nr 39 Senatu SGH z 27 listopada 2024 r.)
• dr Stanisław Kluza (powołany uchwałą nr 48 Senatu SGH z 18 grudnia 2024 r.)
• Małgorzata Franczuk, przewodnicząca Samorządu Studentów SGH na kadencję 2024/2025
członkowie spoza wspólnoty uczelni:
• Dominika Bettman (powołana uchwałą nr 50 Senatu SGH z 18 grudnia 2024 r.)
• prof. Marcin Kacperczyk (powołany uchwałą nr 40 Senatu SGH z 27 listopada 2024 r.)
• Ewa Malinowska-Grupińska (powołana uchwałą nr 53 Senatu SGH z 18 grudnia 2024 r.)
• Anna Rulkiewicz (powołana uchwałą nr 52 Senatu SGH z 18 grudnia 2024 r.)
• Brunon Bartkiewicz (powołany uchwałą nr 51 Senatu SGH z 18 grudnia 2024 r.)
• Anna Potocka-Domin (powołana uchwałą nr 49 Senatu SGH z 18 grudnia 2024 r.)
przewodniczący Rady Uczelni SGH:
Senat SGH powołał Dominikę Bettman na funkcję przewodniczącej Rady Uczelni SGH uchwałą nr 54 Senatu SGH z 18 grudnia 2024 r.
Poniżej przedstawiamy biogramy członków Rady Uczelni SGH:
Prof. dr hab. Anna Karmańska jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Rachunkowości SGH. W kadencji 2008–2012 pełniła funkcję prorektora ds. dydaktyki i studentów, łącząc ją z funkcją przewodniczącej Senackiej Komisji Programowej. Dzięki temu przeprowadziła poważną reformę programową kształcenia w SGH. W latach 2012–2024 dyrektor Instytutu Rachunkowości; wdrożyła w SGH (w Polsce pioniersko) we współpracy z CIMA i ACCA programy oparte na efektach kształcenia, a w środowisku naukowym podjęła zakrojone na szeroką skalę działania związane z kwestiami nauki o rachunkowości. Przesłanie leżące u podstaw tych działań dokumentują następujące publikacje powstałe z jej inicjatywy i pod jej redakcją: „Polska szkoła rachunkowości” (2004), „Nauka o rachunkowości na progu gospodarki opartej na wiedzy” (2013, 2016), „Rachunkowość w nurcie ekonomiczno-finansowo-zarządczym” (2020), „Kolonizacja rachunkowości” (2024). Od 2020 r. jest członkiem Rady Uczelni SGH. Aktywnie występuje na forach krajowych i międzynarodowych, podnosząc zagadnienia ważkie zarówno dla nauki rachunkowości, jak i praktyki. Od 2006 r. przewodniczy Komisji Etyki przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i jest wiceprzewodniczącą Rady Naukowej tego Stowarzyszenia. Za pracę na rzecz praktyki rachunkowości została odznaczona Srebrną i Złotą Odznaką „Zasłużony w Rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce” oraz (w 2024 r.) – Złotą Odznaką z Diamentem. Jest członkiem European Association of Accountants (EAA). Posiada honorowy tytuły Ambasadora Kodeksu Zawodowej Etyki w Rachunkowości (z numerem 1) oraz Honorable member of the Federation of Auditors, Accountants and Financial Managers of Georgia, (lifetime).
Dr Stanisław Kluza – adiunkt w Zakładzie Statystyki Stosowanej, Instytut Statystyki i Demografii, Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH, członek Rady Uczelni. Twórca nadzoru KNF, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (2006–2011), minister finansów i wiceminister finansów (2006), prezes BOŚ Bank (2016–2017), główny ekonomista i dyrektor departamentu analiz w Banku Gospodarki Żywnościowej (2002–2006). Założyciel Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz – QUANT TANK (2018). Stypendysta Krajowej Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Komisji Fulbrighta oraz Dekaban-Liddle.
Małgorzata Franczuk – studentka SGH na kierunku finanse i rachunkowość, magister prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Przewodnicząca Samorządu Studentów SGH w kadencji 2024/2025, wcześniej kierowniczka projektu Mokotowski Bieg SGH i sekretarz Uczelnianej Komisji Wyborczej, a także wiceprzewodnicząca Komisji Dydaktycznej Samorządu Studentów Wydziału Prawa i Administracji UW.
Dominika Bettman – przedsiębiorczyni, orędowniczka nowych technologii i zrównoważonego biznesu. Propagatorka idei różnorodności i przywództwa włączającego. Aktywnie zaangażowana w inicjatywy wspierające osobisty i profesjonalny rozwój kobiet, szczególnie w dziedzinach STEM. Do niedawna dyrektor generalna Microsoft w Polsce, wcześniej CEO i CFO Siemens Sp. z o.o., prezeska Fundacji Digital Poland, członkini Rady Nadzorczej Santander Bank Polska, Rady Programowej OEES (Open Eyes Economy Forum) i EFNI (Europejskiego Forum Nowych Idei), Rady Naukowej CASE (Center for Social and Economic Research) oraz Rady Dostępności Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Autorka książki „Technologiczne magnolie”. Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego SGH w Warszawie (studia w latach 1990–1995, uzyskała dyplom magistra w czerwcu 1995 r.) oraz Advanced Management Program IESE w Barcelonie.
Prof. Marcin Kacperczyk jest profesorem finansów w Imperial College London. Jego zainteresowania naukowe obejmują ekonomię klimatu, zrównoważone inwestycje, ekonomię informacji, instytucje finansowe i sztuczną inteligencję. Badania były publikowane w czołowych czasopismach naukowych i biznesowych, takich jak „Econometrica”, „Quarterly Journal of Economics”, „Review of Economic Studies”, „Journal of Finance”, „Journal of Financial Economics”, „Journal of Monetary Economics” i „Review of Financial Studies”. Jest członkiem Center for Economic Policy Research i byłym członkiem National Bureau of Economic Research. Prof. Kacperczyk obecnie jest głównym edytorem „Review of Finance” i edytorem pomocniczym w „Journal of Financial and Quantitative Analysis”; jego badania były dyskutowane w wielu mediach biznesowych, m.in. w CNN, CNBC, Bloomberg, „Wall Street Journal”, „Financial Times”, „New York Times”, „Business Week”, „U.S. News” i „Washington Post”. Jest zdobywcą prestiżowego grantu European Research Council i jest byłym prezydentem European Finance Association. Prof. Kacperczyk jest absolwentem kierunku Finanse i Bankowość SGH z 1998 roku. Doktorat z finansów obronił w 2004 r. na University of Michigan. W przeszłości był profesorem finansów University of British Columbia (2004–2008) i New York University Stern School of Business (2008–2013).
Ewa Malinowska-Grupińska – przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. Absolwentka Politechniki Warszawskiej oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, od 2006 r. radna m.st. Warszawy, od 17 lat przewodnicząca Rady m.st. Warszawy – pierwsza kobieta pełniącą tę funkcję w historii warszawskiej samorządności. W 2007 r. założyła wydawnictwo MG, które specjalizuje się w prozie polskiej, biografiach oraz klasyce światowej – wydawca, redaktor i tłumacz książek z języka angielskiego (w dorobku translatorskim ma ponad 30 tytułów). Wcześniej pracowała m.in. w miesięczniku „Fantastyka” (redaktor, recenzentka filmowa), wydawnictwie Prószyński i S-ka (wiceprezes, dyrektor działu książek), Polskiej Izbie Książek (prezes). Jest współinicjatorką reaktywowanej w 2008 r. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Członkini Rady przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Warszawy oraz przewodnicząca Rady Społecznej Szpitala Bielańskiego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. W 2011 r. otrzymała odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Dr Anna Rulkiewicz od 2007 r. zarządza największą siecią medyczną w Polsce – Grupą LUX MED. Przeprowadziła ponad 50 akwizycji, a także zbudowała zespół 25 tys. profesjonalistów. Pełni funkcję wiceprezydentki Konfederacji Lewiatan i prezeski Związku Pracodawcy dla Zdrowia. Jest też wiceprzewodniczącą Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego, pełni funkcję członkini Rady Nadzorczej Banku Handlowego SA (Citi Handlowy) i członkini Rady Programowej studiów MBA prowadzonych przez SGH i WUM. Dr nauk medycznych i nauk o zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Absolwentka Stanford Executive Program na Stanford University Graduate School of Business i Executive Program na Singularity University w Santa Clara w Kalifornii. W 2024 r. otrzymała tytuł jednej z najbardziej skutecznych kobiet w biznesie według magazynu „Forbes Polska”. Rok wcześniej serwis internetowy Business Insider docenił jej działania, przyznając główną nagrodę „Business Insider Awards” w kategorii ESG. Anna Rulkiewicz znalazła się na 2. miejscu listy najbardziej wpływowych kobiet w polskiej ochronie zdrowia, rankingu przygotowanym przez redakcję „Rynku Zdrowia”. Z kolei branżowy magazyn „Puls Medycyny” sklasyfikował ją na 15. miejscu na Liście Stu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia. Było to najwyższe miejsce na liście, wśród przedstawicieli prywatnego sektora usług medycznych. Prowadzona przez nią firma regularnie otrzymuje nagrody takie jak np.: Gwiazda Jakości Obsługi, Listek ESG Polityki czy Top Marka. Jest cenionym w środowisku ekspertem, zapraszanym regularnie do debat dotyczących m.in. zdrowia publicznego, kwestii finansowania świadczeń zdrowotnych, współpracy sektora publicznego i prywatnego, szpitalnictwa, medycyny pracy, e-zdrowia, dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych czy roli kobiet w biznesie.
Brunon Bartkiewicz – prezes Zarządu ING Banku Śląskiego. Związany z ING Bankiem Śląskim i ING od początku lat 90. XX w. W 1995 r. objął stanowisko prezesa zarządu Banku Śląskiego. W 2000 r. na kolejne cztery lata objął funkcję dyrektora generalnego oraz członka zarządu w banku ING Direct NV. Na tym stanowisku był odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem kredytowym i rynkowym, wsparcie informatyczne i operacyjne oraz zarządzanie ryzykiem operacyjnym. W 2004 r. objął stanowisko prezesa ING Banku Śląskiego. W 2010 r. został członkiem General Management Team w ING Direct, w którym był m.in. odpowiedzialny za działalność w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii i Australii. Od 2012 r. nadzorował działalność ING we Francji, Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Rumunii oraz Turcji. Jako Chief Innovation Officer w Grupie ING (od 2014 r.), Brunon Bartkiewicz odegrał znaczącą rolę w ING we wdrażaniu innowacji, promowaniu innowacyjnych pomysłów i rozwiązań, zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz szybkim wprowadzaniu innowacyjnych pomysłów na rynek. W 2016 r. ponownie został powołany na stanowisko prezesa ING Banku Śląskiego. Brunon Bartkiewicz ukończył Wydział Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH.
Anna Potocka-Domin – kandydatka do Rady Uczelni w kadencji na lata 2025–2028 z ramienia Business Centre Club. Związana z Business Centre Club od 1992 r.: wiceprezeska BCC (2006–2023), obecnie pełnomocniczka Zarządu BCC ds. społecznych i ekspertka; członkini Rady Uczelni SGH (kadencja 2021–2024) i Rady Ekspertów Ośrodka THINK TANK, prezeska i co-fundatorka Fundacji Kobiety Inspirują, Ambasadorka Równości w Biznesie (od 2015 r., w programie MPiPS), Ambasadorka 30% Club Poland, członkini Rady Inclu(vi)sion koordynowanej przez Fundację Aktywizacja, działającej na rzecz współpracy Osób z Niepełnosprawnościami z biznesem. Członkini komisji przyznającej firmom certyfikat „Wolontariat pracowniczy najwyższej jakości” oraz członkini kapituł konkursów z obszaru ESG, m.in. Dobroczyńca Roku, Firma Przyjazna Tacie/ Rodzicom na Etacie z FORBES WOMEN, DEI 30% Club PL. Ekspertka, trenerka, mówczyni inspiracyjna i mentorka w tematyce równości płci i DEI (diversity, eqity & inclusion), ESG, etyki, społecznej odpowiedzialności biznesu, filantropii korporacyjnej, praw człowieka oraz odpowiedzialnej i etycznej komunikacji w biznesie. Tworzy i prowadzi programy badawcze i szkoleniowe dla biznesu. Wspiera biznes w tworzeniu polityk i strategii ESG, DEI, standardów komunikacji oraz we wdrażaniu rozwiązań z tych obszarów. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, podyplomowych studiów nt. marketingu i reklamy oraz studiów MBAExecutive (Rotterdam School of Management, UG, GFKM), gdzie z wyróżnieniem obroniła pracę dyplomową na temat CSR. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu kilkudziesięcioosobową firmą oraz jedną z największych organizacji pracodawców w Polsce zrzeszającą ok. tysiąca firm (BCC). Koordynowała pracami legislacyjnymi i lobbingowymi ponad 100 ekspertek i ekspertów biznesowych oraz prawnych w ramach Instytutu Interwencji Gospodarczych BCC. Budowała i koordynowała grupy projektowe i raporty m.in. na temat przeciwdziałania szarej strefie, Gender Pay Gap, etycznej komunikacji, ochrony sygnalistów, dyrektywy work-life balance, praw człowieka w biznesie czy DEI.