Nagrody SGH dla wybitnych dziennikarzy gospodarczych i Koncert Noworoczny SGH

cztery osoby stoją na scenie podczas wieczornej gali

10 stycznia 2025 r. w SGH miał miejsce wyjątkowy wieczór. Po raz drugi wręczono nagrody Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dla wybitnych dziennikarzy ekonomicznych. Tradycją w naszej uczelni staje się też Noworoczny Koncert SGH. W tym roku usłyszeliśmy muzykę rozrywkową i filmową w wykonaniu zespołu Sinfonia Varsovia Brass.

Nagrodę SGH dla najlepszego dziennikarza gospodarczego za całokształt dorobku otrzymał Bogusław Chrabota, redaktor naczelny grupy medialnej Gremi Media. Nagrodę SGH dla najlepszego dziennikarza gospodarczego w 2024 roku za wybitne osiągnięcia w sferze popularyzacji nauk ekonomicznych otrzymała redaktor Justyna Smolińska z „Pulsu Biznesu”. Wyróżnienie za najciekawszy projekt medialny 2024 roku otrzymał natomiast Marcin Kowalski, redaktor prowadzący w TVP Info. 

Na zdjęciu od lewej rzecznik SGH Mariusz Sielski, redaktor Karolina Wysota, rektor SGH Piotr Wachowiak, nagrodzony Bogusław Chrabota, FOT. Paweł Gołębiowski, SGH

Na zdjęciu Marcin Kowalski, FOT. Mateusz Szymański

Nagrody przyznano w ramach 9. Spotkania Klubu Prasowego SGH, który zainaugurował działalność w styczniu ub.r. Z inicjatywy władz uczelni w ramach Klubu Prasowego SGH nagrody przyznawane są za całościowy dorobek dziennikarski, najwybitniejsze osiągnięcia oraz najciekawszy projekt medialny w minionym roku.

„Popularyzacja wiedzy ekonomicznej w społeczeństwie polskim jest misją naszej uczelni. Poziom tej wiedzy pozostawia wiele do życzenia, czemu na różne sposoby nasza wspólnota stara się zaradzić. W lutym 2025 r. rozpocznie działalność Otwarty Uniwersytet Ekonomiczny. Idea takiego uniwersytetu wpisuje się systemowo w cały szereg działań edukacyjnych na rzecz społeczeństwa. Dziennikarze gospodarczy są naturalnymi sojusznikami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na tym polu. Dlatego zależy nam na propagowaniu rzetelnego i kompetentnego dziennikarstwa ekonomicznego oraz na kształtowaniu nowego pokolenia ekonomistów-dziennikarzy” – powiedział rektor SGH Piotr Wachowiak. 

Nagrodzeni otrzymali pióra wieczne oraz statuetki, zaprojektowane przez Piotra Sobiesiaka – artystę interdyscyplinarnego, absolwenta Wydziału Rzeźby, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 

Poniżej przedstawiamy sylwetki nagrodzonych:

Bogusław Chrabota: redaktor naczelny grupy medialnej Gremi Media, wydawcy dziennika „Rzeczpospolita”. Dziennikarz, publicysta i pisarz, od 2 stycznia 2013 r. do 2 października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 r. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990–1993 związany z TVP (m.in. wicedyrektor TAI). Od 1993 r. pracował w Telewizji Polsat, pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 r. wykładowca akademicki (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Akademia Leona Koźmińskiego, Uczelnia Łazarskiego, SWPS). Ukończył Wydział Prawa UJ. Członek-założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987), członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. W latach 2019–2021 prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 r. – wiceprezes. Od jesieni 2020 r. wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.

Justyna Smolińska: dziennikarka „Pulsu Biznesu”, autorka podcastów i wideocastów, dziennikarka telewizyjna. Z „Pulsem Biznesu” związana od 2017 r., gdzie poza pisaniem jako redaktorka zarządzająca odpowiada również za działalność studia TV podczas najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Posiada wieloletnie doświadczenie, które zdobywała, pracując m.in. w redakcji „Wiadomości” TVP, a także tworząc materiały wideo do serwisu informacyjnego InfoStrefa.com, prowadzonego wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych i Polską Agencją Prasową w okresie 2016–2017. W latach 2011–2015 pracowała jako asystent reportera, a potem realizatora w redakcji „Wiadomości” TVP 1. Ze względu na bogate doświadczenie prowadzi również warsztaty medialne. 

Marcin Kowalski: redaktor prowadzący w TVP Info, twórca i prowadzący program „Portfel Kowalskiego”, dziennikarz informacyjny, prezenter. W latach 2014–2016 w TVP Info prowadził m.in. serwisy informacyjne. Do stacji powrócił w 2023 r. W okresie, gdy nie mógł pracować w TVP, był doradcą w zakresie komunikacji. Wcześniej pracował m.in. w TVN CNBC, Radiu PiN, Kolor i Radiu ZET. Z branżą mediów jest związany od ponad dwóch dekad. Jesienią br. otrzymał Nagrodę Dziennikarską w XIV Edycji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”. Organizatorami konkursu są Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Fundacja Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Po powrocie do TVP Info zainicjował cieszący się dużą oglądalnością program publicystyczny o tematyce gospodarczej „Portfel Kowalskiego”. 

Po raz pierwszy Nagrody SGH dla wybitnych dziennikarzy gospodarczych wręczono w SGH 28 lutego 2024 roku. Nagrodę SGH dla najlepszego dziennikarza gospodarczego w 2023 roku za wybitne osiągnięcia w sferze popularyzacji nauk ekonomicznych otrzymała redaktor Karolina Wysota z portalu finansowego Money.pl, a Nagrodę SGH dla najlepszego dziennikarza gospodarczego za całokształt dorobku otrzymał redaktor Roman Młodkowski, współtwórca i szef kanału Biznes24.

Klub Prasowy SGH zainaugurował działalność w styczniu 2024 r. spotkaniem z redaktorem naczelnym tygodnika „Polityka” Jerzym Baczyńskim. W zamierzeniu organizatorów Klub Prasowy SGH ma służyć integracji środowiska dziennikarzy gospodarczych i trwalszemu związaniu ich z SGH. Spotkania z dziennikarzami specjalizującymi się w zagadnieniach ekonomicznych mają być zarazem zachętą dla studentów SGH, których interesuje szeroko pojęta działalność dziennikarska i publicystyczna, by nawiązywali kontakty ze środowiskiem najwybitniejszych dziennikarzy prasowych, telewizyjnych, radiowych i internetowych w kraju. Od stycznia ub. r. skupieni wokół Klubu Prasowego SGH studenci uczestniczyli w kilku kongresach gospodarczych w kraju, w których SGH była partnerem merytorycznym. Adepci dziennikarstwa przeprowadzali wywiady w studiu, realizowali materiały wideo i prasowe, a także uczestniczyli w debatach oksfordzkich.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Prasowa.

Po gali odbył się gorąco wyczekiwany Noworoczny Koncert SGH, podczas którego wystąpił zespół Sinfonia Varsovia Brass.

FOT. Anna Sydorczak, SGH

W programie: 

1.    David Foster Winter games (arr. Eric Miyashiro)

2.    Chris Hazell Three Brass Cats 
3.    Ernesto Lecuona Malaguena (arr. Stuart Malcolm)
4.    Alexander Courage Star Trek Theme (arr. Eric Miyashiro)
5.    Astor Piazzolla Libertango (arr. Niki Wuethrich)
6.    Michael Giacchino The incredibles Theme (arr. Jock McKenzie)
6.    Jock Mackenzie Django
7.    Joe Zawinul Birdland (arr. Eric Miyashiro)

SINFONIA VARSOVIA BRASS wystąpiła w składzie:

Jakub Waszczeniuk, Jan Harasimowicz, Damian Marat, Andrzej Tomczok – trąbki 
Magdalena Milton – waltornia
Krzysztof Mucha – tuba 
Marek Żwirdowski, Tomasz Światczyński, Tomasz Hajda, Mariusz Opaliński – puzony
Piotr Kostrzewa, Karol Krasiński – perkusja 
Sebastian Frankiewicz – zestaw perkusyjny.
 

Na pierwszym zdjęciu od lewej rzecznik SGH Mariusz Sielski, redaktor Roman Młodkowski, rektor SGH Piotr Wachowiak, nagrodzona Justyna Smolińska, FOT. Paweł Gołębiowski, SGH