Marszałek Sejmu RP z wykładem w SGH

aula pełna studentów i wykładowców; na scenie przemawia mężczyzna

13 maja 2024 r. marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia wystąpił w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie z wykładem pt. „Sejm – nowe otwarcie. O poprawie debaty parlamentarnej i legislacji pół roku po wyborach”. Marszałek złożył wizytę w SGH na zaproszenie rektora i profesora SGH Piotra Wachowiaka. Wydarzenie, które zostało zorganizowane z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Spraw Zagranicznych, było otwarte dla mediów.

„Zainicjowana przez Marszałka Sejmu RP Szymona Hołownię debata o poziomie parlamentaryzmu w Polsce i szerzej – o jakości życia publicznego, jaka odbyła się 13 maja w Szkole Głównej  Handlowej w Warszawie to bardzo ważne wydarzenie w życiu uczelni – powiedział rektor SGH Piotr Wachowiak. 

– Wizyta, jaką na naszej uczelni złożył dziś marszałek, z pewnością zapisze się w historii SGH. Szymon Hołownia wygłosił wykład pt. <<Sejm – nowe otwarcie. O poprawie debaty parlamentarnej i legislacji pół roku po wyborach>>. Jako uczelnia neutralna politycznie przywiązujemy ogromną wagę do tego rodzaju inicjatyw. Szczególnie cieszy, że 5-punktowy program naprawy polskiego parlamentaryzmu, został ogłoszony właśnie w SGH. Jestem szczególnie rad, że pomysł zaproszenia Marszałka Sejmu RP do SGH wyszedł od studentów. Bez wahania udzieliłem tej inicjatywie poparcia".

Rektor podziękował wszystkim osobom z Kancelarii Sejmu i SKN Spraw Zagranicznych, które przyczyniły się do zorganizowania tej wizyty.

„Jesteście jednym z ważniejszych miejsc na mapie edukacyjnej Polski, nie tylko Warszawy. Jesteście sercem pewnych procesów, które (…) mogłyby współgrać z rytmem innego serca, którym ja z kolei zarządzam, mianowicie (…) sercem Rzeczpospolitej, bo Sejm jest sercem republiki, (…) a więc dobrem wspólnym wielu ludzi – powiedział marszałek w swoim wykładzie.

– Wy, studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jesteście bardzo państwu polskiemu potrzebni. My dzisiaj bardzo potrzebujemy w działalności publicznej, w służbie publicznej, kompetencji, które tutaj nabywacie. Kompetencji związanych z wiedzą o świecie, o mechanizmach, które tym światem rządzą, o gospodarcze, o procesach ekonomicznych. (…)".

Marszałek wyraził nadzieję, że nakłoni przynajmniej część zgromadzonych studentów do tego, żeby pomimo rozlicznych możliwości biznesowych rozważyli służbę publiczną. „Bo służba publiczna czeka na was” – apelował.  „Służba publiczna czeka na ludzi kompetentnych, ludzi prawych, ludzi, którzy będą umieli zrobić rzeczy, a nie tylko będą umieli o tym mówić" – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że potrzebne jest continuum trwałej służby cywilnej. „Mam nadzieję, że z waszą pomocą, z waszym udziałem uda się zbudować podwaliny do tego. (…) Jeżeli będziecie kreowali popyt, to i podaż się zmieni” – wskazał Szymon Hołownia. „Ale jeżeli będziecie tylko obserwatorami, to na pewno się to nie uda” – zastrzegł.

Marszałek podkreślił, że „wyzwania, z którymi dzisiaj mierzy się Rzeczpospolita, mają charakter egzystencjalny". „To nie są wyzwania tylko i wyłącznie polityczne. (…) Dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której wyzwania są absolutnie największe od 80 lat. I to na naszej wachcie (…) przychodzi nam się z tym mierzyć" – powiedział.  

Jak podkreślił, „ludzie potrzebują bezpieczeństwa, poczucia, że mogą spokojnie i w bezpieczny sposób zarządzać swoimi prawami", „nie potrzebują <<ersatzu>> (namiastki) spokoju”, ale realnego spokoju, opartego na ich własnym poczuciu spokoju.

Marszałek Hołownia zwrócił również uwagę na nieumiejętność zarządzania sporem, nieumiejętność rozmowy w sytuacji naturalnej, kiedy mamy różne zdania. „Jeżeli pokażemy wam jako Sejm, że jesteśmy w stanie zarządzać sytuacją, która do tej pory wyłącznie zarządzana była przez konflikt (…), to osiągniemy to, o co chodzi: poczucie, większego spokoju, poczucie większej sprawczości każdego i każdej z was" – zadeklarował marszałek Sejmu.

W trakcie swojego wykładu przedstawił w SGH pięciopunktowy plan zmian w polskim parlamencie:

1.    Koniec „zamrażarki",
2.    Lepsze prawo,
3.    Sejm otwarty,
4.    Opozycja w Sejmie, a nie poza Sejmem,
5.    W Sejmie nie ma tabu. 

Zachęcamy do wysłuchania całego wykładu (poniżej).

KOMUNIKAT PRASOWY – KANCELARIA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

W poniedziałek, 13 maja, marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się ze społecznością akademicką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Licznie zgromadzeni w Auli Głównej studenci i przedstawiciele kadry naukowej z rektorem uczelni dr. hab. Piotrem Wachowiakiem wysłuchali wykładu pt. „Sejm – nowe otwarcie. O poprawie debaty parlamentarnej i legislacji pół roku po wyborach”.

Rozpoczynając wystąpienie marszałek Hołownia zaapelował do studentów SGH o zaangażowanie w sprawy Polski: – Dzisiaj w działalności publicznej potrzebujemy bardzo kompetencji, które tutaj nabywacie. (…)  Rozważycie może służbę publiczną. Służba publiczna czeka na Was, służba Rzeczypospolitej potrzebuje dzisiaj ludzi kompetentnych, ludzi prawych, którzy będą umieli zrobić rzeczy, a nie tylko będą umieli o nich mówić.

Szymon Hołownia podkreślił, że cieszy się, że spotkanie ze studentami odbywa się 13 maja, ponieważ właśnie w tym dniu mija równo pół roku od objęcia przez niego stanowiska Marszałka Sejmu. – To było po wspaniałych wyborach 15 października i ja byłem tym pierwszym, który miał być dowodem na to, że wybory zadziałały. Że zmiana władzy rzeczywiście się dokonała. (…) Przyszło mi sprostać poważnemu wyzwaniu podwójnie, bo nie tylko debiutant, zasiadający w fotelu Marszałka, ale też człowiek, który ma wprowadzić w Sejmie zmianę, której oczekują ludzie, którzy poszli do wyborów 15 października – zaakcentował marszałek. Hołownia relacjonował słuchaczom, co przez ten czas udało się w Sejmie zrobić i co jeszcze, wraz ze współpracownikami, chciałby wprowadzić. – Dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której wyzwania są absolutnie największe od 80 lat. I to na naszym "dyżurze" przychodzi nam się z tym mierzyć. (…) Nie może być prostej kontynuacji sposobu myślenia o polityce z ostatnich 20 lat. Tu musi zajść zmiana, nie tylko partyjna, nie tylko personalna, tu musi zajść zmiana mentalności. Bo my jesteśmy w sytuacji, w której być może ktoś z nas będzie musiał rzucić hasło, za którym będzie musiał pójść cały naród, a nie jego połowa – podkreślił marszałek Szymon Hołownia.

Marszałek Izby mówił też o zmianach, jakie podczas sześciu miesięcy sprawowania urzędu wprowadza w Sejmie. – Przygotowaliśmy z moimi współpracownikami pięciopunktowy plan zmiany tego, co się dzisiaj w polskim parlamencie dzieje. Składa się z pięciu tez: koniec „zamrażarek”; lepsze prawo; „Sejm otwarty”, „opozycja w Sejmie, a nie poza Sejmem”, „w Sejmie nie ma tabu” – relacjonował Hołownia.

Jak podkreślił, do lepszej i bardziej przejrzystej legislacji przyczynią się zmiany przygotowywane w Regulaminie Sejmu: planowane są szerokie konsultacje społeczne projektów ustaw dostępne dla każdego za pośrednictwem profilu zaufanego, dla każdego projektu ustawy będą sporządzane oceny skutków regulacji, przejrzystszy stanie się także proces zgłaszania poprawek do projektów ustaw.

Po zakończeniu wykładu marszałek Sejmu odpowiadał na pytania obecnych na wykładzie studentek i studentów.