Dr Radosław Malik z SGH otrzymał stypendium im. Bekkera od NAWA

grafika kolorowa. Zdjęcie dra Radosława Malika, mężczyzna lat ok. 40, krótkie włosy, bordowa marynarka, w małym kółku na tle wnętrza jednej z aul SGH. Napis: dr Radosław Malik laureatem nagrody im. Bekkera. Hasztag kadra naukowa SGH

Dr Radosław Malik z Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH otrzymał stypendium im. Bekkera przyznane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). Dr Malik będzie realizował roczny projekt badawczy na Uniwersytecie w Salerno we Włoszech pod kierunkiem światowej sławy badacza rynku usług, profesora Francesco Polese.

Projekt Od fabryki faktur do centrów wiedzy? Badanie intensywności zwrotnych transferów wiedzy z centrów offshoringowych do firm macierzystych ma na celu połączenie dwóch istotnych nurtów badawczych: transferu wiedzy z podmiotów zależnych do firm macierzystych oraz ewolucji offshoringu usług od prostych aktywności biznesowych do złożonych działań o dużej wartości dodanej. Program ma na celu nawiązanie długofalowej współpracy z renomowanymi zagranicznymi ośrodkami badawczymi oraz realizację projektów wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy.

Uzyskanie stypendium jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ umożliwia mi pracę z wybitnym naukowcem, specjalizującym się w rynku usług i teoriach ekonomicznych, opisujących specyfikę usług. Profesor Polese, który będzie moim opiekunem naukowym, zgromadził na Uniwersytecie w Salerno zespół wybitnych naukowców z obszaru usług. Moje zamierzenia badawcze stanowią rozwinięcie jednego z kierunków badań, jakie prowadzone są w tym ośrodku na temat międzynarodowych systemów usługowych – mówi dr Malik z Zakładu Międzynarodowej Polityki Ekonomicznej w Instytucie Studiów Międzynarodowych z KES SGH. Realizacja projektu na Uniwersytecie w Salerno zapewni wysoką jakość wyników projektu badawczego, w szczególności w obszarze analizy danych jakościowych dotyczących offshoringu usług biznesowych, co wiąże się ze specjalizacją członków zespołu prof. Polese w analizie danych jakościowych oraz badaniach usług, w szczególności innowacyjnych usług B2B – wyjaśnia dr Malik.

Projekt miał być realizowany od kwietnia 2020 r. na Uniwersytecie w Auckland w Nowej Zelandii, ale z powodu pandemii COVID-19 wciąż nie ma możliwości wjazdu do tego kraju.

Byłem zmuszony zrezygnować z uzyskanego w 2019 r. stypendium w Nowej Zelandii, co było dużym rozczarowaniem. Tym bardziej ucieszyłem się, że kolejna aplikacja z 2021 r. na program im. Bekkera spotkała się z aprobatą recenzentów i organizacji finansującej. Sądzę, że Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej udziela bardzo dużego wsparcia naukowcom mającym ambicje realizować międzynarodowe projekty we wiodących ośrodkach akademickich. Osobiście zachęcam do aplikowania na program im. Bekkera i chętnie wspieram osoby z SGH, które to rozważają.

Stypendium dla SGH

Realizacja projektu umożliwi także intensyfikację współpracy między Szkołą Główną Handlową w Warszawie a Uniwersytetem w Salerno. Dzięki szefowej Zakładu Międzynarodowej Polityki Ekonomicznej w Instytucie Studiów Międzynarodowych w KES SGH dr hab. Annie Visvizi współpraca między tymi dwiema uczelniami przyniosła już istotne rezultaty w postaci wspólnych publikacji i projektu badawczego dotyczącego smart cities.

Projekt ten jest realizowany od br. z udziałem naukowców z obu uczelni i wspierany grantem z programu OPUS, jaki uzyskała dr hab. Visvizi. Będąc uczestnikiem również tego projektu cieszę się, że będę mógł kontynuować pracę nad oboma przedsięwzięciami na Uniwersytecie w Salerno. Myślę, że moje stypendium przyczyni się do jeszcze lepszej współpracy między naukowcami z obu uczelni i jego rezultatem będzie wiele następnych zakończonych sukcesem aplikacji grantowych oraz wspólnych artykułów – wskazuje badacz.

Projekt

Program im. Bekkera otwarty jest dla wszystkich naukowców niezależnie od stopnia i tytułu naukowego oraz nie ma ograniczeń dotyczących tematyki projektów.

Celem projektu jest analiza sposobu, w jaki centra offshoringowe czołowych globalnych korporacji przekazują wiedzę swoim firmom macierzystym. W projekcie dokonana zostanie ocena intensywności i charakterystyki odwrotnego transferu wiedzy, co pozwali opracować nową taksonomię centrów offshoringowych i dokonać aktualizacji ewolucyjnej ścieżki ich rozwoju. Badanie ma ważne implikacje dla praktyki zarządzania, zapewniając menedżerom nowy wgląd w tworzenie i rozpowszechnianie wiedzy w międzynarodowych sieciach korporacyjnych – tłumaczy dr Malik.