XIV Świąteczny Koncert SGH

Świąteczny Koncert SGH stał się tradycją, której nie może zabraknąć również w tym roku. To nie tylko dobra muzyka, niepowtarzalny klimat, ale także ważny i szlachetny cel. Zapraszamy już 15 grudnia o godz. 20.00.

Grudniowy, mroźny wieczór w zatłoczonym, ciepłym i bogato rozświetlonym Teatrze Palladium. Kolejki do szatni, ciasta, licytacje, loterie, organizatorzy rozstawiający napoje w strefie VIP, ostatnie nerwy w szatniach artystów. Show będące świętem przed Świętami, pełne radości, wspólnoty, dobrej muzyki oraz płatków śniegu. I choć pandemia COVID-19 uniemożliwiła (oby tymczasowo) Świąteczny Koncert SGH taki, jakim go znamy – nie oznacza to, że nie odbędzie się wcale.

Jak to się zaczęło?

Na początku warto jednak przytoczyć jego historię. Pierwszy Świąteczny Koncert Talentów odbył się w 2006 roku na Auli Spadochronowej w naszej Alma Mater. Wydarzenie to rozrastało się i stawało się coraz popularniejsze, aż w końcu opuściło mury uczelni. Znalazło ono swoje miejsce w zlokalizowanym przy ulicy Złotej – Palladium.

Koncert Świąteczny SGH przez 14 lat, w trakcie których był organizowany, co edycję przyciągał prawie 3000 gości oraz zebrał w sumie ponad 300 000 złotych dla różnych organizacji charytatywnych – za każdym razem innej.

Oprócz coraz bardziej profesjonalnych występów muzycznych, gości przyciągały stale wprowadzane, towarzyszące wydarzenia, takie jak choćby licytacje najróżniejszych rzeczy – czy to podarowanych przez sławne osoby przedmiotów, czy wyjątkowych voucherów, czy też kolacji, które zwycięzcy mogli spożyć w towarzystwie gwiazd lub studentów SGH. Inną okołołokoncertową atrakcją był Tydzień Świąteczny – pełen loterii, ciastek, herbatek i kawek dostępnych na kilku warszawskich uczelniach. W zeszłym roku odbył się on dosłownie z przytupem, zorganizowano Silent Disco na Spado, w trakcie którego zebrano prawie 5000 zł na rzecz fundacji Dr Clown.

Pośród wielu różnic powodujących, że każda edycja koncertu była inna, znajduje się też kilka cech wspólnych. Należy do nich m.in. organizator, którym nieprzerwanie jest Stowarzyszenie Akademickie Magpress, trudniące się również wydawaniem studenckiego czasopisma Magiel.

Organizacja ta ma swoje korzenie oraz siedzibę w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, jednak od wielu lat jej zasięg wykracza poza uczelnię, a członkami są studenci najpewniej wszystkich warszawskich szkół wyższych. Z tego powodu, pomimo nazwy, koncert oraz jego sukces można nazwać dziełem całej stołecznej braci akademickiej.

W tym roku będzie inaczej

Współuczestnictwo oraz spotkanie przy robieniu czegoś przyjemnego, w szlachetnym celu można bez dwóch zdań nazwać kolejną cechą wspólną każdej z dotychczasowych edycji Koncertu Świątecznego SGH. W tym roku będzie jednak inaczej – trudna sytuacja epidemiologiczna oraz liczne obostrzenia zmusiły organizatorów do zejścia do internetowego podziemia. W 2020 roku odwołano lub przesunięto na późniejsze terminy wiele wydarzeń kulturalnych. Organizatorzy Koncertu Świątecznego SGH postanowili się jednak nie poddawać, a jedynie dostosować do panujących warunków. W otoczeniu rosnącej niepewności stworzyli strategię, dzięki której udało im się zdobyć partnerstwo BNP Paribas, a także Fundacji PZU, PwC, EY oraz Deloitte. Choć zamiast iść do Palladium, występy muzyczne obejrzymy na platformie Youtube, a stoiska na uczelniach zastąpione zostaną przez spotkania online, wszystko inne pozostaje takie samo – znów możliwym będzie wylicytowanie spotkania z powszechnie znaną osobą lub przedmiotu z autografem innej, równie lub bardziej rozpoznawalnej.

Szlachetny cel

A na co to wszystko? Tym razem Koncert Świąteczny SGH zbiera pieniądze na fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Organizacja ta od 1991 roku przeciwdziała przemocy i wykorzystywaniu dzieci, a także walczy z tego skutkami. Skupieni w niej wolontariusze starają się dać swym podopiecznym – ofiarom tego rodzaju nadużyć – wiarę w siebie oraz radość życia. Fundacja oferuje pomoc psychologiczną i prawną, uczy dzieci jak unikać przemocy i wykorzystywania, a dorosłych, jak reagować, gdy podejrzewają, że dzieje się coś złego. Wpływa ona również na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło prawa dzieci. Posiada pięć Centrów Pomocy Dzieciom na terenie całej Polski, w których codziennie 20 dzieci korzysta z pomocy oferowanej przez organizację. W 2008 roku fundacja stworzyła Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, gdzie przez całą dobę można uzyskać pomoc wykwalifikowanych psychologów i pedagogów. Następnym krokiem w jej rozwoju ma być budowa Zielonego Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie, które ma na celu polepszenie warunków terapii, promowanie przyjaznego planecie trybu życia oraz zwiększanie świadomości ekologicznej wśród podopiecznych.

Organizatorzy Koncertu Świątecznego SGH zapraszają zatem Was, drodzy studenci oraz pracownicy uczelni, a także Waszych krewnych, znajomych, sąsiadów, wrogów i nieznajome Wam osoby z Warszawy i spoza niej do obejrzenia koncertu 15 grudnia 2020 roku o godzinie 20:00.

Zachęcamy także do wspierania fundacji Dajemy Dzieciom Siłę poprzez uczestnictwo w licytacjach oraz tym podobnych akcjach. Ta forma koncertu może być w końcu niepowtarzalna – nie tylko przez jej kwarantannowy charakter, ale również potencjalnie największy w historii zasięg. Żal nie wykorzystać tak niespotykanej szansy.

Więcej informacji na FB