Tylko u nas chwile wytchnienia i satysfakcji

Na zdjęciu Zespól Pieśni i Tańca SGH

Zespół Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Zespół Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (ZPiT SGH) powstał w 2004 r., a więc już oficjalnie ma 18 lat! Z tego powodu członkowie zespołu są bardzo zmotywowani do działania i pełni energii. Aktywnych członków jest około 50, natomiast jeśli przyszło się raz do zespołu, to jest się w nim na zawsze. „Fajnie, fajnie, że jesteś” to motto, które towarzyszy ZPiT SGH od samego początku. Korzenie zespołu sięgają Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”, który powstał z zespołu artystycznego założonego w 1991 r. z inicjatywy członków „Referatu Wschód” Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W roku 2004 rektor SGH prof. Marek Rocki poparł wniosek studentów o utworzenie zespołu ludowego na uczelni z wykorzystaniem dorobku „Wisły”. Nasi doświadczeni instruktorzy – Anna Skalska Toho, Jan Tatsuhiko Makólski Toho, Adam Kłudczyński – wywodzą się z Państwowego Zespołu Ludowego „Mazowsze”. Z pewnością więc nie brakuje im profesjonalizmu. Obok nich zawsze czuwa mgr Anna Markowska, która jest opiekunem i menedżerem zespołu.

TAŃCZYMY, ŚPIEWAMY I… ZWIEDZAMY

Jakie tańce wykonują członkowie zespołu? W repertuarze ZPiT SGH znajdują się: polonez, krakowiak, oberek, mazur, kujawiak. Ponadto jest okazja do zapoznania się z pieśniami z następujących regionów: Krakowa, Śląska, Rzeszowszczyzny, Beskidu Śląskiego, Spisza, Lubelszczyzny, Kurpi, Limanowej. Można się zastanawiać, jaki jest cel bycia członkiem zespołu, oczywiście oprócz możliwości doskonalenia umiejętności wokalno-tanecznych. Odpowiedź jest niezwykle prosta – udział we wszelkiego rodzaju koncertach oraz festiwalach folklorystycznych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Zespół Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie miał okazję reprezentować uczelnię i rozpowszechniać polską kulturę na międzynarodowych imprezach folklorystycznych m.in.: w Turcji, Maroko, Portugalii (na Wyspach Azorskich), Holandii, Chorwacji, Bułgarii, Czarnogórze i Macedonii, Grecji, Japonii, Armenii, Kazachstanie, Hiszpanii, na Ukrainie, Litwie, Węgrzech i Sardynii. Jak widać, lista jest imponująca. Krótko mówiąc, z zespołem można przeżyć niezwykłą przygodę życia. Potwierdzają to następujące fakty: filiżanka herbaty z królem Maroka, nocleg na środku kazachskiego stepu, pobicie rekordów Guinessa i jeszcze coś, co może ukrywać członek ZPiT SGH, a co jest tylko jego tajemnicą.

NABORY

Rekrutacja do ZPiT SGH odbywa się aż dwa razy w ciągu roku akademickiego – jesienią i wiosną. Informacji na ten temat najlepiej szukać w social mediach zespołu, tak aby nie zaprzepaścić szansy na dostanie się do roztańczonej grupy. Jeśli już ktoś zdecydował się na uczestnictwo w rekrutacji, powinien wiedzieć, że składa się ona z dwóch etapów: pierwszy dotyczy zdolności wokalnych, natomiast drugi – tanecznych. Warto więc wziąć ze sobą strój sportowy, tak by wygodnie można było wykonywać ruchy taneczne. Pocieszający jest fakt, że nie trzeba mieć przygotowanego wcześniej układu. Na samym początku należy powiedzieć kilka słów o sobie. Następnie wykonuje się wybrany przez siebie utwór, tak żeby komisja, składająca się z instruktorów śpiewu i tańca oraz opiekunów, była oczarowana. Sprawdzenie umiejętności tanecznych odbywa się natomiast poprzez powtarzanie kilku podstawowych kroków po instruktorze, z którym (po szczęśliwie przebytym naborze) będą się odbywały próby w przyszłości. Wszystko więc przebiega bez stresu!

W szeregach zespołu było wielu ludzi z przeróżnym doświadczeniem. Niektóre osoby przyszły z innych zespołów ludowych, tańczyły od dziecka, inne miały jakieś kontakty z muzyką i tańcem, ale niekoniecznie związane z folklorem. Aby zostać członkiem ZPiT SGH, nie trzeba mieć doświadczenia – instruktorzy, tancerze i śpiewacy chętnie dzielą się swoją wiedzą i radą.

Zespół Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprasza w swoje szeregi wszystkich studentów i studentki SGH, którzy mają ogromne zamiłowanie do tańca i śpiewu. Jeżeli słyszysz ulubiony kawałek i już nie możesz ustać w miejscu czy nie zacząć śpiewać, bo porywa Cię rytm muzyki, to oznacza, że rozpiera Cię energia, a więc to, co lubimy w Tobie najbardziej. Nie trzeba być zawodowym tancerzem bądź śpiewakiem, wystarczy, że czujesz to w sobie i masz ogromną chęć nauczenia się czegoś zupełnie innego. Oczywiście, jeżeli masz doświadczenie, to z pewnością będzie ono dodatkowym plusem. Zapraszamy serdecznie do naszego zespołu – razem zawsze stworzymy coś niesamowitego!

PRÓBY

Próby Zespołu Pieśni i Tańca naszej Alma Mater odbywają się dwa razy w tygodniu. W tym roku akademickim, 2021/2022, były organizowane w środy i piątki od godziny 19.00. W przypadku przygotowań do koncertów czy festiwali liczba spotkań jest większa, tak by jak najlepiej zaprezentować się publiczności i poczuć satysfakcję z włożonego wysiłku. Zajęcia ze śpiewu odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu, przed jedną z prób tanecznych – tak było w tym roku. Spotkania te to nie tylko ćwiczenia głosowe, ale też ćwiczenia pamięci, która ostatnimi czasy jest zręcznie zastępowana przez urządzenia elektroniczne. Taka aktywność jest niezwykle pożyteczna. Władze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zezwalają na przebywanie na terenie uczelni do 22.00, a więc do tej godziny mogą odbywać się ćwiczenia. Obecność na większości prób zapewnia: utrwalenie układów, poprawienie techniki wykonywania ruchów, która jest niezbędna do uzyskania jak najlepszych efektów, oraz spędzenie czasu w miłym gronie rozśpiewanych i roztańczonych osób.

NAGRODY – SATYSFAKCJA I ODPOCZYNEK

Zespół łączy codzienność ludzi studiujących w SGH z ich zamiłowaniem do tańca i piosenki. Członkowie ZPiT w czasie próby mogą porozmawiać ze sobą niemal o wszystkim (np. o zadaniu z mikroekonomii czy przygodach na zajęciach), wymienić się doświadczeniami, a na koniec zapytać, czy poprawnie wykonali krok oberkowy. Najbardziej cieszą ich stroje ludowe, które są tak piękne i kolorowe, że wypełnią nawet najciemniejszy dzień radością i uśmiechem.
Właśnie chęć sprawienia przyjemności całej wspólnocie SGH była powodem zorganizowania przez zespół Folk Day w Auli Spadochronowej. Celem wydarzenia było wywołanie uśmiechu na twarzy studentów – oderwanie ich od szarej rzeczywistości, przybliżenie polskiego folkloru i po prostu roztańczenie. ,,Wkręć się w folk” – tak brzmiało hasło tej imprezy i na pewno każdy jej uczestnik dogłębnie poczuł, co ono oznacza.

Dla ZPiT SGH takie małe rzeczy są bardzo satysfakcjonujące. Cóż jeszcze sprawia mu niezmierną przyjemność? Koncert zakończony sukcesem wywołuje uczucia, których nie da się opisać, gdy okazuje się, że długie godziny poświęcone na doprowadzenie każdego ruchu do perfekcji nie poszły na marne, a wysiłek zostaje nagrodzony przez publiczność wielkimi brawami. Uśmiechy na twarzy innych osób, zafascynowanie śpiewem, tańcem i strojami – wszystko to sprawia, że chce się robić więcej, bo członkowie zespołu to prawdziwi miłośnicy tańca i śpiewu. Każdy z nich jest inny, ma swój charakter, sposób prezentowania się i to jest najważniejsze. Właśnie taka różnorodność przyczynia się do tego, że ZPiT SGH jest wspaniały. Dla każdego z nas jest to forma odpoczynku – oderwanie się od szarej rzeczywistości, żeby przez kilka godzin w tygodniu znaleźć się w rozśpiewanym i roztańczonym świecie. Lubimy się bawić i robimy to w najciekawszy sposób – łączymy tradycję i historię z teraźniejszością. Pamiętamy o swoich korzeniach i chcemy, żeby każdy miał możliwość albo bezpośredniego prezentowania takich umiejętności, albo przynajmniej zauroczenia się polskim folklorem.


KAMILA SOSNOWSKA, prezes Zespołu Pieśni i Tańca SGH
ALEKSANDRA WÓJTOWICZ, członek Zespołu Pieśni i Tańca SGH