Koncert „Studenci Warszawy dla Ukrainy”

scena Klubu Palladium w Warszawie; na scenia kilkunastu muzyków

25 marca br. w Klubie Palladium w Warszawie odbył się koncert charytatywny poświęcamy pamięci studentów poległych w wyniku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w tym Oleksiia (Ołeksija) Morklianyka, studenta SGH. Studenci, artyści warszawskiej sceny muzycznej i obywatele Polski chcieli pokazać wsparcie Ukraińcom, kolegom i koleżankom z Ukrainy.

Cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie w całości przekazany zbiórce Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz Ukrainy.

Koncert został objęty patronatem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Klubu Palladium, platformy eBilet.pl oraz społeczności Jak będzie w SGH?

scena Klubu Palladium w Warszawie, na scenie kilkunastu muzyków

We współpracę zaangażowały się: Samorząd Studencki PJATK, Samorząd Studentów Uniwersytetu SWPS Warszawa, Samorząd Studentów WUM, Samorząd Studencki Akademii Leona Koźmińskiego oraz Samorząd Studentów Uczelni Łazarskiego. Pierwotnie inicjatywa obejmowała jedynie artystów występujących na Świątecznym Koncercie SGH, ale dzięki zaangażowaniu przedstawicieli licznych organizacji studenckich, m.in. Samorządu Studentów SGH, ESN SGH i członków Stowarzyszenia Akademickiego Magpress koncert stał się wspólnym projektem warszawskich uczelni.

Podczas koncertu głos zabrał rektor SGH, profesor Piotr Wachowiak. Poniżej zamieszczamy treść jego wystąpienia.

Muzy milczą pośród szczęku broni – głosi starożytna sentencja. Dzisiejszy koncert przeczy tej prawdzie. Muzyka, a także nasza obecność na tym koncercie, jest wyrazem determinacji, by nie pozwolić pociskom zagłuszyć głosu sprzeciwu wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Muzyka i nasz protest musi wybrzmieć głośno. Głośniej niż rosyjskie bomby.

Jesteśmy tu dziś po to, by zademonstrować nasz sprzeciw wobec niemającej precedensu we współczesnych dziejach brutalnej napaści Rosji na sąsiednie państwo, które zdecydowało się wybrać własną, niezależną drogę rozwoju i własne sojusze.

Z naszej strony nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia na agresję militarną w relacjach między państwami. Podobnie jak nie ma i nie będzie naszej aprobaty dla milczącego przyzwolenia instytucji życia publicznego w Rosji wobec prowadzonej przez Kreml wojny.

Brutalność tej wojny karmi się strachem i obojętnością rosyjskiego społeczeństwa. Daliśmy wyraz dezaprobacie wobec takiej postawy, zawieszając współpracę z uczelniami i instytucjami z Federacji Rosyjskiej.

W trwającej od miesiąca wojnie giną mieszkańcy ukraińskich miast, niszczone są zasoby materialne i intelektualne niepodległej Ukrainy.

Śmierć Ołeksija Morklianyka, studenta SGH, ale także innych studentów z ukraińskich uczelni, jest dla nas niezwykle bolesna, ale ma też walor wielkiego symbolu. Ołeksij studiował w Polsce, bo marzył o Ukrainie trwale zjednoczonej z Unią Europejską. To dzięki projektowi integracji europejskiej naszemu kontynentowi udało się przez ponad siedem dekad uniknąć wielkiej wojny.

Ogień, zniszczenia, bombardowanie osiedli mieszkaniowych, rzesze uchodźców, spośród których tysiącom odmówiono możliwości skorzystania z korytarzy humanitarnych, pojawiły się w naszym regionie z powodu obłąkańczej polityki Kremla.

Polityka ta nie jest w stanie zabić marzeń. Miejsce niepodległej, wolnej Ukrainy jest w Europie! Wojna, której ofiarą padła Ukraina, nie jest w stanie zatrzymać tego procesu.

rektor SGH przemawia na scenie Klubu Palladium w Warszawie podczas koncertu charytatywnego dla Ukrainy